Справа № 466/8981/24
Провадження № 3/466/2712/24
11 вересня 2024 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Едер П. Т., з участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,-
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 377921 від 29.08.2024, 17.08.2024 приблизно 22:14 год. гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , умисно висловлював погрози в сторону гр. ОСОБА_2 , чим вчинив психологічне домашнє насильство та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому розгляді встановлено, що при складенні процесуальних документів було допущено недоліки, що можуть вплинути на повноту судового розгляду.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повідомив, що при складені протоколу надавав письмові пояснення на окремому аркуші, однак до матеріалів справи не долучено даних письмових пояснень.
Відповідно до вимог ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до частини 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Скерований до суду протокол містить істотні недоліки.
Згідно п.15 розділу ІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом МВС № 1376 від 06.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Перекладення такого обов'язку на суд не передбачено.
До матеріалів адміністративної справи не долучено письмових пояснень особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 .
На думку судді, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», а наявні у матеріалах повідомлення, заява, форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства та копія паспорта особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не можуть бути доказом вчинення адміністративного правопорушення, оскільки поліцейські є зацікавленими особами. Також суддя звертає увагу на те, що до матеріалів справи не долучено письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказані недоліки та неповнота унеможливлюють постановлення у справі законного на обґрунтованого рішення, а тому даний адміністративний матеріал слід повернути суб'єкту його подачі для належного оформлення.
Згідно абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 245, 251, 256, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - направити до Відділу поліції № 1Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області - для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя П. Т. Едер