Ухвала від 09.09.2024 по справі 753/16606/24

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/16606/24

провадження № 2-о/753/673/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2024 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Шаповалова К.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Державна міграційна служба України, Посольство республіки Азербайджан в Україні,

ВСТАНОВИВ:

у серпні 2024 року до Дарницького районного суду м. Києва надійшла вказана вище заява.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28 серпня 2024 року справу було передано до провадження судді Шаповалової К.В. Фактично справу було передано судді 3 вересня 2024 року

Перевіривши заяву та додані до неї документи, суд вважає, що заяву необхідно залишити без руху.

Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до частини першої та пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до статті 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:

-який факт заявник просить встановити та з якою метою,

-докази, що підтверджують факт.

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Вищевказана заява не відповідає вимогам статті 318 ЦПК України, а саме у поданій заяві не конкретизовано мету встановлення юридичного факту, а заначено, що його встановлення необхідно чи то для отримання паспорта, чи то для посвідки на постійне проживання, чи то для отримання громадянства України. При цьому заявником та його адвокатом не враховано, що для отримання одного із вказаних документів встановлена своя особлива процедура, яка визначена відповідними нормативно-правовими актами. При цьому, у заяві не зазначено, що рішення про встановлення факту постійного проживання заявника на території України є єдиною чи основною підставою для отримання всіх/одного із перелічених документів.

Крім того, суд зазначає, що як вбачається із долучених до заяви документів, ані Державна міграційна служба України, ані Посольство республіки Азербайджан в Україні не відмовляли заявнику в отриманні необхідних йому документів та не зазначали про те, що єдиною чи основною підставою для можливості заявником отримати відповідний документ є необхідним рішення про встановлення факту постійного проживання на території України, до заяви не долучено документів, з яких можливо встановити, що наразі вказані органи не приймають наявні у заявника документи до розгляду без відповідного рішення суду.

Серед іншого, звертаючись із заявою про встановлення факту у серпні 2024 року, заявником надаються суду документи (листи) від Посольства республіки Азербайджан в Україні від 24 листопада 2023 року, з якого вбачається, що питання встановлення громадянства заявнику на той час перебувало на розгляді. Актуальних документів, станом на серпень 2024 року від вказаного Посольства, в тому числі про відмову у вирішенні питання про встановлення громадянства заявнику, суду надано не було. Також долучено лист від Державної міграційної служби України від 17 серпня 2023 року стосовно розгляду адвокатського запиту відносно ОСОБА_1 , а також лист Центрального міжрегіонального управління міграційної служби у м. Києві та Київської області від жовтня 2022 року, в якому розписана процедура отримання статусу особи без громадянства та рекомендації для звернення до уповноваженого органу для вирішення цього питання.

Отже, враховуючи зазначене вище, подана заява не містить обґрунтування чіткої мети, для досягнення якої необхідно встановити факт постійного проживання заявника на території України, не долучено актуальних відповідей заінтересованих осіб на його звернення, а також не надано доказів, що відсутність рішення про встановлення факту проживання заявника на території України є перешкодою для отримання ним відповідного статусу: чи то громадянства України, чи то статусу особи без громадянства чи громадянства іншої держави, зважаючи на те, що із долучених до заяви документів неможливо встановити, з якою саме заявою ОСОБА_1 звертався до Посольства республіки Азербайджан в Україні.

Також суд зазначає, що у тексті заяви та у вступній частині зазначено про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 на території України з 2006 року, в той час як в прохальній частині зазначено про 1996 рік.

У відповідності до статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, вважаю за необхідне заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 5 днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду, а саме: чітко визначитись із метою встановлення факту, надати докази на підтвердження неможливості реалізації особистих прав заявника саме без рішення суду про встановлення факту постійного проживання в Україні, неможливості вирішення таких питань заявника у позасудовому порядку (через відповідні уповноважені органи, з огляду на те, який саме документ хоче отримати заявник), долучити до заяви актуальні листи (відповіді, постанови, тощо) заінтересованих осіб щодо вирішення порушених у відповідних заявах заявника питань (до цієї заяви вони не долучались).

На підставі викладеного та керуючись статтями, 19, 185, 260, 293, 294, 315, 352 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Державна міграційна служба України, Посольство республіки Азербайджан в Україні - залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя: К.В. Шаповалова