Ухвала від 11.09.2024 по справі 460/4958/23

УХВАЛА

11 вересня 2024 року

м. Київ

справа №460/4958/23

адміністративне провадження №К/990/25247/24

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Тацій Л.В., перевіривши клопотання 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про повернення судового збору за подання касаційної скарги на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі №460/4958/23 за позовом ОСОБА_1 до 4-го Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Верховного Суду від 22.07.2024 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у цій справі.

На електронну адресу Верховного Суду надійшло клопотання 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про повернення судового збору за подання касаційної скарги на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі №460/4958/23.

Відповідно до частини восьмої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням кваліфікованого електронного підпису або засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Відповідно до пунктів 24 - 27 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21, підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС , що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.

Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою wiki.court.gov.ua.

Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо), пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду в електронній формі виключно з використанням підсистеми «Електронний суд», якщо інше не визначено процесуальним законодавством чи цим Положенням.

Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.

Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.

Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи з використанням підсистеми «Електронний суд».

Таким чином, звернення до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за допомогою електронної пошти з (або без) використанням електронного підпису, є способом, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

Крім того, відповідно до інформації, отриманої у відповідь на запит на отримання інформації про наявність зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС, 4 Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України має зареєстрований електронний кабінет у підсистему «Електронний суд» ЄСІТС.

За таких обставин клопотання 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про повернення судового збору за подання касаційної скарги на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у цій справі не можна вважати таким, що подане у визначений процесуальним законом спосіб, оскільки воно було направлене на електронну поштову адресу суду касаційної інстанції без використання підсистеми «Електронний суд».

Частиною першою статті 167 КАС України визначено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.

Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Враховуючи викладене, клопотання клопотання 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про повернення судового збору за подання касаційної скарги на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі №460/4958/23 слід повернути заявнику без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись частиною другою статті 167 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про повернення судового збору за подання касаційної скарги на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі №460/4958/23 - повернути без розгляду.

Копію цієї ухвали надіслати в порядку, встановленому статтею 251 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Верховного Суду Л.В. Тацій