Справа № 710/1180/24 Провадження № 3/710/692/24
10.09.2024 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Сивокінь С.С., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли 12.08.2024 року від відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , працює у ФОП « ОСОБА_2 » - продавець, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданий 01.07.2009 Шаргородським РВ УМВС України, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, за ч.1 ст.173-2 КУпАП, суду не відомі,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ №918899 від 06.08.2024 складеного поліцейським СРПП ВПД №2 Звенигородського РВП капралом поліції ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , 06.08.2024 близько 13 години 00 хвилин у АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство фізичного характеру відносно своєї доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до фізичного болю, але не призвело до тілесних ушкоджень, внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному здоров'ю.
Дії ОСОБА_1 , кваліфіковані працівником поліції як вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилася, подала клопотання про відкладення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя зазначає таке.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ №918899 від 06.08.2024 вказано потерпілою особою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч.2 ст. 6 СК України неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Відповідно до ч.1 ст. 242 ЦК України батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , має 15 років, тобто є неповнолітньою особою.
Відповідно до ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Ні протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ №918899 від 06.08.2024 ні матеріали справи, не містять жодних відомостей про законного представника потерпілої особи.
Так, до матеріалів справи додані письмові пояснення ОСОБА_5 , проте не зрозумілий процесуальний статус цієї особи у справі.
У графі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ 918899 від 06.08.2024 «Свідки» - графа взагалі незаповнена.
Відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції Затверджено Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно до абз.6, 7 п.9 розділу ІІ згаданої Інструкції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення); у графі У графі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ від 06.08.2024, до протоколу додається, зазначено : «матеріали справи». Тобто цей запис не відповідає вимогам вищезгаданої Інструкції.
Об'єктивна сторона ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання шкоди фізичному чи психічному здоров'ю, яка була чи могла бути завдана потерпілому.
Таким чином, обов'язковою умовою настання відповідальності за цією статтею є, зокрема, вчинення дій, внаслідок яких могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
У графі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ від 06.08.2024 склад адміністративного правопорушення, після слово сполучення - «внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному здоров'ю», не конкретизовано кому саме могла бути завдана шкода.
Частина 2 статті 251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Виявлені обставини справи, унеможливлюють розгляд цієї справи.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Ураховуючи те, що виявлені недоліки не можуть бути усунуті в ході розгляду справи, суд уважає, що адміністративний матеріал потрібно повернути для доопрацювання відповідно до вимог чинного законодавства.
Керуючись, ст.ст. 13, 24-1, 121, 126, 280, 283, 288 КУпАП, суддя
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання та усунення виявлених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.С. Сивокінь