Справа № 712/7816/24
Провадження №3/712/2570/24
11 вересня 2024 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю представника Черкаської митниці Жук М., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від Черкаської митниці з протоколами про порушення митних правил №0021/90200/24 та №0029/90200/24 відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, -
На розгляд Соснівського районного суду м. Черкаси надійшли матеріали справ про порушення митних правил №0021/90200/24 та №0029/90200/24, заведених Черкаською митницею відносно гр. України ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 27.06.2024 матеріали справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483, ч.1 ст. 485 Митного кодексу України об'єднано.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника митниці, вважаю, що гр. України ОСОБА_1 підлягає до відповідальності за ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України виходячи з наступного.
Так, 14.03.2023 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці громадянином України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено (ввезено) транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 ).
Як підставу для переміщення (ввезення) та випуску вказаного транспортного засобу (товару) у вільний обіг громадянином України ОСОБА_1 до митного поста «Устилуг» Волинської митниці було подано:
1) декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.03.2023;
2) звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 №77/вібдр/ НОМЕР_5 ;
3) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ).
Відповідно до графи 6 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.03.2023, отримувачем вказаної гуманітарної допомоги громадянином України ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Відповідно до поданого громадянином України ОСОБА_1 звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.03.2023 №77/вібдр/ НОМЕР_5 , вказаним зверненням йому було доручено отримати в пункті пропуску «Устилуг» Волинської митниці транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ) та в якості гуманітарної допомоги доставити до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Митні платежі (ввізне мито, акцизний податок та податок на додану вартість) при ввезенні вказаного транспортного засобу громадянином України ОСОБА_1 сплачено не було у зв'язку з наданням пільги щодо сплати митних платежів.
Відповідно до Закону України від 19.10.2022 №2697-ІХ «Про митний тариф України», ставка ввізного мита на транспортний засіб який класифікується за кодом 8703339030 згідно УКТ ЗЕД становить 10%, відповідно до Закону України від 08.11.2018 №2611-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» ставка акцизного податку становить 75 EUR за 1000 см3 з урахуванням коефіцієнту 15 та згідно Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» ставка податку на додану вартість становить 20 %.
В ході проведення Черкаською митницею перевірки законності ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України було встановлено, що відповідно до листів ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.02.2024 №77/вібдр/780 та від 11.04.2024 №77/вібдр/1504, транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ) громадянином ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 не передавався, а звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.03.2023 №77/вібдр/ НОМЕР_5 за вказаними реквізитами було адресовано до Волинської обласної військової адміністрації з приводу ввезення громадянином ОСОБА_1 на митну територію України іншого транспортного засобу, а саме «NISSAN X-TRAIL» (VIN-номер НОМЕР_7 ).
За таким обставин, подана громадянином ОСОБА_1 декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.03.2023 містить неправдиві відомості щодо одержувача транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ), а надане як підставу для ввезення вказаного транспортного засобу звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.03.2023 №77/вібдр/ НОМЕР_5 є підробленим. При цьому, вказаний транспортний засіб, стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів було використано в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Черкаської митниці від 18.04.2024 №15/15-02/1032, митна вартість транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ) становить 3000,00 євро (117313,80 грн за курсом НБУ 39,1046 грн/1євро на 14.03.2023), а розмір митних платежів, які підлягали до сплати при імпорті становить 224655,60 грн, в т.ч. ввізне мито - 11731,38 грн, акцизний податок - 155929,32 грн, податок на додану вартість - 56994,90 грн.
За даним фактом уповноваженою посадовою особою Черкаської митниці за наявності приводів та підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 491 Митного кодексу України, відносно гр. України ОСОБА_1 складено протоколи про порушення митних правил від 22.04.2024 №0021/90200/24 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та від 27.05.2024 №0029/90200/24 за ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. Особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи зобов'язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.
Відповідно до п. 2 ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV безоплатна допомога «пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам гуманітарної допомоги.
Згідно з абзацом 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (в редакції станом на 10.06.2023), на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснювався за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів, зазначених у абзаці п'ятому цього пункту.
Товари, пропуск яких здійснювався відповідно до абзацу першого цього пункту, визнавалися гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Згідно п.1 ст. 287 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначенні відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Відповідно до п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а саме надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.
Відповідно до ст. 483 Митного кодексу України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Відповідно до п. 6 постанови пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон України є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон України. Це зокрема можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Документами, що містять неправдиві дані, є зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезенні чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Відповідно до ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Отже, в ході судового розгляду об'єктивно встановлено, що громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, вимог ст.1, 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», п.1 ст. 287, п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», 14.03.2023 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці через митний кордон України на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ) вартістю 117313,80 грн з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.03.2023, яка містила неправдиві відомості щодо одержувача, а також підробленого звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521, а також здійснено використання транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ), стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів на суму 224655,60 грн (ввізне мито - 11731,38 грн, акцизний податок - 155929,32 грн, податок на додану вартість - 56994,90 грн) в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
За таких обставин, дії громадянина України ОСОБА_1 , містять склад порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст.483 та ч.1 ст. 485 Митного кодексу України.
Відповідно до положень ч.1 ст. 467 Митного кодексу України, справи про порушення митних правил відповідно до ст. 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність гр. України ОСОБА_1 в ході розгляду справи судом не встановлено.
Під час провадження у справі безпосередній предмет правопорушення - транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ) вартістю 117313,80 грн не вилучався.
При накладенні стягнення судом враховано, що відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36 КУпАП, ст.ст. 467, 483, 485, 524-528 Митного кодексу України, -
Гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.
Накласти на гр. України ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосереднього предмету порушення митних правил на суму 117 313,80 грн, без конфіскації транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» (VIN-номер НОМЕР_3 ).
Стягнути з гр. України ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя