ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
09.09.2024справа №910/5504/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/5504/24
за позовом Державного підприємства «Енергоринок» (вул. Симона Петлюри, буд. 27, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 21515381)
до Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080; ідентифікаційний код 32402870)
про стягнення 2 754 250 872,46 грн,
за участю представників:
позивача - Єременко О.А. (довіреність від 22.11.2023 №100);
Калініна М.В. (довіреність від 15.02.2024 №б/н);
відповідача - Олійника І.В. (довіреність від 09.09.2024 №123).
1. Стислий виклад позовних вимог
Державне підприємство «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок») звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (далі - ДП «Регіональні електричні мережі»): 1 899 101 389,04 грн основного боргу за договором від 15.05.2008 №3/08-ЕЕ/4695/01 (далі - Договір); 425 694 884,78 грн пені; 1 771 292,33 грн штрафу; 400 434 106,40 грн втрат від інфляції та 27 249 199,91 грн 3% річних, а всього 2 754 250 872,46 грн.
Позов мотивовано тим, що:
- 15.05.2008 ДП «Енергоринок» (ДПЕ) та Відкритим акціонерним товариством «Укренерговугілля» (ЕК; правонаступником якого є ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.11.2008 №557 «Про припинення діяльності ВАТ «Укренерговугілля» шляхом реорганізації (перетворення) в ДП «Регіональні електричні мережі» [зі змінами внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.11.2008 №278]) було укладено Договір, за умовами якого ДПЕ зобов'язується продавати, а ЕК зобов'язується купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов Договору; 01.10.2009 сторонами укладено додаткову угоду №5727/01 до Договору щодо зміни назви, організаційно-правової форми відповідача та перехід всіх прав та обов'язків від Відкритого акціонерного товариства «Укренерговугілля» до ДП «Регіональні електричні мережі»;
- згідно з умовами Договору за період з 01.01.2015 по 31.10.2015 відповідачем придбано у позивача електроенергію на загальну суму 2 998 653 581,13 грн, що підтверджується актами купівлі-продажу електроенергії за вказаний період та актами корегування до них, а також довідкою про стан взаємних розрахунків ДП «Енергоринок» та ДП «Регіональні електричні мережі» за продану з ОРЕ електроенергію в період з 01.01.2015 по 31.10.2015 (станом на 05.04.2024);
- всупереч підпункту 7.2.1 пункту 7.2 і пункту 6.4 Договору ДП «Регіональні електричні мережі» не виконало в повному обсязі взятих на себе зобов'язань зі сплати купованої електроенергії, в результаті чого виникла заборгованість, яка складає 1 899 101 389,04 грн;
- за прострочення відповідачем виконання зобов'язань за Договором позивачем нараховано 425 694 884,78 грн пені, 1 771 292,33 грн штрафу, 400 434 106,40 грн втрат від інфляції та 27 249 199,91 грн 3% річних.
2. Стислий виклад заперечень відповідача
ДП «Регіональні електричні мережі» 27.05.2024 подало суду відзив на позовну заяву, в якому вказало таке:
- вимоги ДП «Енергоринок» підлягають погашенню на умовах, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» від 17.06.2020 №719-IX (далі - Закон №719-ІХ), а тому, попри їх включення до реєстру вимог кредиторів у межах справи №911/4610/15 про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі», мораторій не поширюється, перебіг позовної давності здійснюється в загальному порядку;
- на думку відповідача, позивачем пропущено строк позовної давності до вимоги про стягнення основної заборгованості за Договором, а також пені, штрафу, втрат від інфляції та 3% річних від простроченої суми боргу;
- сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина четверта статті 267 Цивільного кодексу України [далі - ЦК України]);
- ДП «Енергоринок» не доведено розмір заборгованості, що підлягає стягненню; перевірка здійсненого розрахунку 3% річних та пені є неможливою; позивач зобов'язаний зупинити нарахування штрафних санкцій за невиконання ДП «Регіональні електричні мережі» умов Договору відповідно до імперативних положень постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 25.02.2022 №332 (у редакції постанови №412; далі - Постанова №332).
3. Стислий виклад відповіді позивача на відзив на позов
ДП «Енергоринок» 29.05.2024 подало суду відповідь на відзив, в якій зазначило, що:
- норми Закону №719-ІХ передбачають, що погашення заборгованості, яка утворилася на оптовому ринку електричної енергії буде відбуватися не лише шляхом списання заборгованості (як на тому помилково наголошує відповідач), а й у інших формах, відмінних від списання: проведення взаєморозрахунків, переведення боргу та відступлення права вимоги, а тому конструкція Закону №719-ІХ передбачає різні та послідовні механізми реалізації задля найефективнішого досягнення його мети - погашення заборгованості;
- норми Закону №719-IX передбачають, що врегулювання питання, які пов'язані з наявністю заборгованості, що утворилася на ОРЕ буде відбуватися шляхом погашення (списання) заборгованості, на підставі примірних договорів згідно з окремими порядками, які затверджуються Кабінетом Міністрів України;
- однак, на сьогоднішній день, комплекс необхідних заходів, що спрямований на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на ОРЕ, а саме, зазначені вище форми примірних договорів та окремі порядки не затверджені Кабінетом Міністрів України, що дає підстави для висновку про відсутність механізму погашення заборгованості, в тому числі шляхом списання, яка (заборгованість) наразі існує та може і має бути підтверджена судовим рішень, як це передбачено пункту 3 статті 1 Закону №719-ІХ;
- в межах справи №911/4610/15 про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі» дана заборгованість розглядалася і була визнана судом як конкурсна, а не поточна;
- заборгованість, яка є предметом розгляду даної справи, у період наявності справи про банкрутство відповідача, з моменту відкриття провадження у справі та визнання кредиторських вимог ДП «Енергоринок» і до закриття (04.04.2024) провадження у справі про банкрутство відповідача, перебувала під дією мораторію та боржник не вживав жодних дій, спрямованих на її погашення, що підтверджується наявними актами звірки (містяться в матеріалах справи);
- строки позовної давності позивачем не пропущені з огляду на пряму вказівку та врегулювання цього питання спочатку в Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а після втрати ним чинності - в Кодексі України з процедур банкрутства, а також Прикінцевих та перехідних положеннях ЦК України;
- акти звірки взаємних розрахунків ДП «Енергоринок» з ДП «Регіональні електричні мережі» за продану з ОРЕ електроенергію станом на 01.01.2016, 01.01.2017, 31.12.2017, 31.12.2018, 31.12.2019, 31.12.2020, 31.12.2021, 31.12.2022, 31.12.2023 та 31.03.2024 свідчить як про визнання боргу і підтвердження боргу відповідачем, так і про переривання перебігу позовної давності за вимогами, що виникли за таким боргом;
- сплата боржником (відповідачем) 3% річних та втрат від інфляції є безальтернативним обов'язком останнього на вимогу кредитора (позивача) відповідно до частини другої статті 625 ЦК України;
- Закон України «Про ринок електричної енергії» прийнято 13.04.2017, а Договір, за яким стягується заборгованість та штрафні санкції за його порушення, укладено сторонами 15.05.2008 на виконання статті 15 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 №575/97-ВР; нарахування пені здійснено позивачем до 16.11.2015, а тому дія Постанови №332 не розповсюджується на правовідносини сторін даного спору.
4. Стислий виклад заперечень відповідача на відповідь на відзив
ДП «Регіональні електричні мережі» 03.06.2024 подало суду заперечення, в яких вказало про те, що:
- станом на 03.06.2024 (дата підписання заперечень) зупинено дію частини другої статті 4 Закону №719-ІХ; призупинення дії окремих норм не є перешкодою у реалізації інших положень Закону №719-ІХ, що передбачають спеціальні механізми досудового врегулювання спірних правовідносин; зокрема, законодавцем передбачено проведення взаєморозрахунків, погашення (списання заборгованості), переведення боргу та заміна сторони у зобов'язанні (відступлення права вимоги);
- посилання позивача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-IX є недоречним, адже він лише продовжує строки, але не дає підстави для поновлення строків, пропущених задовго до набрання його чинності;
- позивач приходить до помилкового висновку, що долучені до матеріалів справи акти свідчать як про визнання боргу і підтвердження боргу відповідачем, так і про переривання перебігу позовної давності до вимоги про стягнення основної заборгованості за Договором, оскільки акт звірки не є первинним бухгалтерським документом, що відображає господарську операцію, а лише складається на підставі таких документів;
- долучені до матеріалів справи разом з позовною заявою акти не підтверджуються первинними документами, а також містять у собі посилання виключно на судові рішення, серед яких й ухвала у межах справи №911/4610/15;
- ДП «Енергоринок» не долучило до матеріалів справи ні доказів, що могли би підтвердити існування підстав для стягнення штрафу на підставі підпункту 7.4.4 пункту 7.4 Договору, ані розрахунок стягуваного штрафу;
- позивачем не надано доказів отримання/надіслання відповідних рахунків відповідачу, як це передбачено пунктом 6.8 Договору;
- доказів того, що позивач звертався до відповідача із відповідною вимогою надано не було, а відтак, наразі відсутня можливість встановити день (дату), з якого грошове зобов'язання ДП «Регіональні електричні мережі» вважається простроченим, що, як наслідок, призводить до неможливості з'ясування періоду прострочення зобов'язання в цілому.
5. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 03.06.2024.
У підготовчому засіданні 03.06.2024 оголошено перерву до 01.07.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.08.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.08.2024 розгляд справи по суті відкладено на 09.09.2024.
Представники позивача у судовому засіданні 09.09.2024 оголосили вступне слово та підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з'ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази у справі.
Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.
Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.
У судовому засіданні 09.09.2024 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
15.05.2008 ДП «Енергоринок» (ДПЕ) та Відкритим акціонерним товариством «Укренерговугілля» (ЕК; правонаступником якого є ДП «Регіональні електричні мережі» відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 13.11.2008 №557 «Про припинення діяльності ВАТ «Укренерговугілля» шляхом реорганізації (перетворення) в ДП «Регіональні електричні мережі» [зі змінами внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.11.2008 №278]) було укладено Договір, за умовами якого:
- договір між членами оптового ринку електроенергії України (далі - ДЧОРЕ) - це договір з додатками, укладений 15.11.1996 з наступними змінами та доповненнями до нього, погодженими в установленому законодавством України порядку; ДЧОРЕ встановлює (регламентує) умови та правила роботи оптового ринку електричної енергії; додатки до ДЧОРЕ є його невід'ємною частиною (розділ 1 Договору);
- за Договором ДПЕ зобов'язується продавати, а ЕК зобов'язується купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов Договору (пункт 2.1 Договору);
- сторони визнають свої зобов'язання за ДЧОРЕ і додатками до нього, що є його невід'ємними частинами, та керуються його положеннями при виконання Договору; у разі внесення змін до ДЧОРЕ, які матимуть наслідком неузгодженості між положеннями ДЧОРЕ та умовами Договору, перевагу мають положення ДЧОРЕ (пункт 3.1 Договору);
- ДПЕ продає, а ЕК купує електричну енергію в точках поставки на межі балансової належності електричних мереж і експлуатаційної відповідальності (додаток 4 до Договору), в обсягах, які визначаються згідно з розділом 4 Договору; точки обліку електричної енергії наведені у додатку 1 до Договору «Перелік місць встановлення приладів та систем розрахункового обліку»; право власності на електричну енергію, яка постачається за Договором, переходить від ДПЕ до ЕК в момент передачі електричної енергії в точках поставки (пункт 3.2 Договору);
- плата за передачу електричної енергії, яку ЕК купує у ДПЕ, магістральними та міждержавними електричними мережами та плата за диспетчерське управління виробництвом і передачею електричної енергії враховуються ДПЕ при формуванні відповідно до Правил оптового ринку електричної енергії України (далі - Правила ОРЕ) середньозваженої за розрахунковий місяць оптової ринкової ціни на купівлю електроенергії ЕК у ДПЕ; ДПЕ забезпечує надання ЕК диспетчерських послуг та послуг з передачі електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами; ДПЕ погоджується, що при повній поточній оплаті вартості електроенергії за розрахунковий місяць, ДПЕ здійснюватиме всі необхідні заходи з забезпечення передачі електроенергії до точок поставки ЕК (пункт 3.3 Договору);
- середньозважена за розрахунковий місяць оптова ринкова ціна на купівлю електроенергії ЕК у ДПЕ розраховується згідно з Правилами ОРЕ, на підставі щоденних погодинних обсягів купівлі електроенергії ЕК у ДПЕ, які визначаються відповідно до пункту 4.2 Договору (пункт 3.4 Договору);
- вартість електроенергії, купленої ЕК у ДПЕ у розрахунковому місяці, визначається згідно з Правилами ОРЕ за середньозваженою ціною та фактичними обсягами отриманої ЕК електроенергії (пункт 3.5 Договору);
- оплату за куплену електроенергію ЕК здійснює відповідно до Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України (додаток 3 до ДЧОРЕ) грошовими коштами, що перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ДПЕ з поточних рахунків із спеціальним режимом використання ЕК, відкритих згідно з чинними нормативно-правовими актами України, які регулюють порядок розрахунків за електроенергію, а також з інших рахунків ЕК (пункт 6.1 Договору);
- перерахування коштів ЕК за куплену у ДПЕ електроенергію здійснюються кожного банківського дня розрахункового місяця з урахуванням умов пункту 6.3 Договору і зараховується сторонами як оплата за електричну енергію, куплену ЕК у ДПЕ у цьому місяці з урахуванням умов пунктів 6.4 і 6.5 Договору та окремих рішень Кабінету Міністрів України (пункт 6.2 Договору);
- 11-го, 21-го та останнього числа розрахункового місяця ДПЕ перевіряє суму, що надійшла на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДПЕ, як оплата ЕК електричної енергії, купленої за першу, другу та третю декаду місяця відповідно; розмір оплати ЕК за першу декаду визначається шляхом множення 30% замовленого місячного споживання електроенергії і відповідно за другу декаду - 30% та за третю декаду - 40% на прогнозну оптову ринкову ціну, затверджену постановою НКРЕ з урахуванням суми місячного обсягу дотацій для компенсації втрат ЕК від здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до постанови НКРЕ, що встановлює суму дотацій, а також з урахуванням встановлених НКРЕ вирівнювальних націнок (знижок) для коригування платежу ЕК у зв'язку із застосуванням єдиних роздрібних тарифів на електроенергію для кожного із класів споживачів, крім населення, на території України; в залежності від структури споживання ЕК вказані відсотки можуть бути змінені за домовленістю сторін; у даному випадку ЕК надає до ДПЕ письмове підтвердження своєї структури споживання; в разі здійснення корегування замовленого місячного обсягу купівлі електроенергії, розмір оплати за третю декаду визначається відповідно до пункту 4.15.1 Договору (пункт 6.3 Договору);
- в разі, якщо сума оплати, здійсненої ЕК за відповідну декаду, менша за визначену згідно з пунктом 6.3 Договору суму оплати з врахуванням передплати за попередню(і) декаду(и) розрахункового місяця, ДПЕ надсилає ЕК факсимільним зв'язком попередження про неповну декадну оплату електроенергії, купленої у ДПЕ; ЕК зобов'язується здійснити перерахування недостатньої суми з поточного рахунку ЕК на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДПЕ впродовж двох банківських днів після закінчення відповідної декади, вказавши при цьому в призначенні платежу декаду, за яку здійснюється доплата (пункт 6.3.1 Договору);
- у випадку нездійснення ЕК доплати згідно з пунктом 6.3 Договору, ДПЕ через 3 банківські дні після закінчення відповідної декади має право виставити ЕК вимогу про сплату штрафу у розмірі 0,05% від недоплаченої суми; штраф повинен бути сплачений в термін, не більший від 3-х банківських днів з моменту отримання ЕК письмового повідомлення від ДПЕ; даний підпункт Договору застосовується тільки у випадку, якщо ЕК порушила терміни подекадної оплати більше 3-х разів за останні 365 днів, що передують даті останнього порушення ЕК умов пункту 6.3.1 Договору; при цьому, в разі дії постанов Кабінету Міністрів України та/або НКРЕ, що регулюють порядок розрахунків за електроенергію, спожиту безпосередньо від мереж ЕК на власні та господарські потреби вугледобувними підприємствами, які здійснюють постачання енергетичного вугілля на електростанції теплових генеруючих компаній, якщо ЕК здійснила 100% оплату вартості замовленого місячного споживання електроенергії протягом розрахункового місяця, штраф не нараховується на суму коштів, які недоотримані ДПЕ від ЕК за відповідну декаду, а у випадку, якщо такий штраф було нарахована, то він не підлягає сплаті (пункт 6.3.2 Договору);
- остаточний розрахунок за куплену ЕК в ДПЕ електроенергію в розрахунковому місяці та здійснюється ЕК до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, з поточних або інших (крім поточного із спеціальним режимом використання) рахунків ЕК; у цьому випадку ЕК зобов'язана обов'язково вказати призначення платежу; якщо до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, ЕК не здійснила повну поточну оплату вартості електроенергії за розрахунковий місяць, ДПЕ надсилає до ЕК факсимільним зв'язком попередження про можливість обмеження споживання в обсязі недоплаченої ЕК в розрахунковому місяці електроенергії; обмеження може бути застосоване ДПЕ після 20 числа місяця, наступного за розрахунковим (пункт 6.4 Договору);
- ДПЕ виписує та розсилає ЕК рахунок-фактуру до 12-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим; форма рахунка-фактури наведена в додатку 3 до Договору (пункт 6.8 Договору);
- ДПЕ виписує ЕК податкову накладну відповідно до вимог чинного законодавства України та надсилає її до ЕК до 17 (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим (пункт 6.9 Договору);
- за результатами розрахунків за місяць ДПЕ до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, надсилає ЕК акт звірки розрахунків ЕК та ДПЕ (пункт 6.10 Договору);
- ЕК в триденний термін після отримання акта звірки, згідно з пунктом 6.10 Договору, надсилає до ДПЕ його примірник за підписом керівника та головного бухгалтера ЕК та скріплений печаткою ЕК (пункт 6.11 Договору);
- в разі, якщо фактична оплата ЕК за куплену у ДПЕ в розрахунковому місяці електричну енергію нижча за передбачену Договором повну поточну оплату вартості електроенергії за розрахунковий місяць, ЕК до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, може надати ДПЕ примірник акта звірки розрахунків ЕК та розпорядника бюджетних коштів, який підтверджує неотримання ЕК в установленому порядку належних їй коштів для компенсації пільг та субсидій з оплати електричної енергії, яку споживає населення; якщо сума недоотриманих ЕК в установленому порядку коштів в розрахунковому місяці, зазначених в акті звірки ЕК та розпорядника бюджетних коштів, не нижча за різницю між передбаченою Договором повною поточною оплатою вартості електроенергії за розрахунковий місяць і фактичною оплатою ЕК, ДПЕ не застосовує до ЕК обмеження споживання (пункт 6.12 Договору);
- першу частку оплати за розрахунковий місяць ЕК зобов'язується здійснити до 12:00 год. першого числа розрахункового місяця в розмірі не меншому 15% вартості електричної енергії, замовленої ЕК відповідно до пункту 4.1.1 Договору на розрахунковий місяць з урахуванням розміру ПДВ; подальша оплата здійснюється ЕК поетапно шляхом сплати ДПЕ коштів не пізніше 6-го, 11-го, 16-го та 21-го числа розрахункового місяця кожного разу в розмірі, не меншому 15% вартості електричної енергії, замовленої ЕК згідно з пунктом 4.1.1 Договору на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; якщо 1-е число припадає на вихідний день, то відповідну частку оплати ЕК зобов'язується здійснити в перший банківський день, що слідує за ним (пункт 6.14 Договору);
- у разі здійснення корегування замовленого місячного обсягу купівлі електроенергії, розмір оплати за етапи, наступні після 15 числа розрахункового місяця, визначаються відповідно до пункту 4.15.2 Договору (пункт 6.14.1 Договору);
- ДПЕ 25-го числа розрахункового місяця надає ЕК електронною поштою розраховану вартість (без ПДВ) фактичного обсягу електричної енергії, купленої ЕК у ДПЕ з 1-го по 22-е число включно розрахункового місяця; вартість електричної енергії визначається ДПЕ як сума щоденних вартостей, які розраховані за погодинними цінами згідно з Правилами ОРЕ (пункт 6.15 Договору);
- ЕК на підставі одержаних даних (пункт 6.15 Договору) розраховує суму 6-го поетапного платежу з урахуванням ПДВ таким чином, щоб сумарна по всім 6-и етапам оплата ЕК впродовж розрахункового місяця за куплену у ДПЕ електричну енергію, відповідала очікуваній вартості електричної енергії, купленої ЕК у ДНЕ в розрахунковому місяці, з урахуванням ПДВ; до 26-го (включно) числа розрахункового місяця ЕК здійснює 6-й поетапний платіж (пункт 6.16 Договору);
- ДПЕ 2-го банківського дня місяця, наступного за розрахунковим, надає ЕК електронною поштою розраховану вартість (без ПДВ) фактичного обсягу електричної енергії, купленої ЕК у ДПЕ з 1-го по останнє число включно розрахункового місяця; вартість електричної енергії визначається ДПЕ як сума щоденних вартостей, які розраховані за погодинними цінами відповідно до Правил ОРЕ (пункт 6.17 Договору);
- ЕК 3-го банківського дня місяця, наступного за розрахунковим, на підставі одержаних даних (пункт 6.17 Договору) здійснює доплату за куплену у ДПЕ електричну енергію (пункт 6.18 Договору);
- у випадку нездійснення ЕК оплати згідно з пунктом 6.14 Договору, ДПЕ через 1 банківський день після закінчення відповідного етапу може виставити ЕК вимогу про сплату штрафу у розмірі 0,05% від недоплаченої суми; штраф повинен бути сплачений в термін, не більший від 3-х банківських днів з моменту отримання ЕК письмового повідомлення від ДПЕ (пункт 6.19 Договору);
- остаточний розрахунок за куплену ЕК в ДПЕ електроенергію в розрахунковому місяці здійснюється ЕК відповідно до пункту 6.4 Договору (пункт 6.20 Договору);
- в разі нездійснення ЕК остаточного розрахунку за куплену в ДПЕ електроенергію згідно з розділом 6 Договору, порядок розрахунків, викладений в пунктах 6.14 - 6.20 Договору, призупиняється і починають діяти процедури відповідно до пунктів 6.2 і 6.3 Договору (пункт 6.21 Договору);
- ЕК несе відповідальність за порушення строків оплати за отриману електроенергію, передбачених розділом 6 Договору; в разі несплати ЕК за куплену в ДПЕ електроенергію у терміни, встановлені пунктом 6.4 Договору, з 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, ДПЕ має право нарахувати пеню ЕК у розмірі 0,2% від суми простроченого платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення) за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягнути штраф у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу; сплата ЕК пені та штрафу здійснюється з поточного рахунку ЕК на поточний рахунок ДПЕ і не звільняє ЕК від обов'язку відшкодувати збитки, спричинені несплатою або несвоєчасною оплатою отриманої електроенергії; пеня та штраф не нараховується на заборгованість за пільгами і субсидіями, якщо ЕК до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, надішле до ДПЕ акт звірки розрахунків ЕК та розпорядника бюджетних коштів, який підтверджує неотримання ЕК в установленому порядку належних їй коштів для компенсації пільг та субсидій [пункт 6.12 Договору (підпункт 7.3.2 пункту 7.3 Договору);
- у разі змін чинного законодавства України або ДЧОРЕ сторони вносять відповідні зміни до Договору, які необхідні для усунення протиріч (пункт 11.3 Договору);
- у випадку внесення змін до Договору, вони мають бути оформлені у вигляді додаткової угоди (за виключенням повідомлень про зміну поштових та банківських реквізитів) за підписами уповноважених осіб сторін та скріплені їх печатками; у випадку зміни поштових та (чи) банківських реквізитів однієї зі сторін остання зобов'язана письмово повідомити про це іншу сторону протягом п'яти днів з дня такої зміни; повідомлення з зазначенням нових поштових та (чи) банківських реквізитів, підписане уповноваженою особою і головним бухгалтером, стає частиною Договору лише за умови безпосереднього його отримання іншою стороною; додатки до Договору є його невід'ємними частинами (пункт 11.4 Договору);
- Договір укладено на термін з 01.06.2008 до 31.12.2008; дія Договору автоматично продовжується на кожний наступний рік, якщо жодна із сторін не заявила письмово про намір розірвати Договір за один місяць до дати закінчення строку дії Договору (пункт 11.6 Договору).
На виконання умов Договору позивачем було поставлено відповідачу електричну енергію на загальну суму 2 998 653 581,13 грн, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін актами купівлі-продажу електричної енергії, а саме: від 31.01.2015 (за січень 2015 року) на суму 545 206 232,49 грн; від 28.02.2015 (за лютий 2015 року) на суму 491 348 098,57 грн (акт корегування від 26.10.2015 до акта за лютий 2015 року на суму 1 363 171,57 грн); від 31.03.2015 (за березень 2015 року) на суму 498 622 350,68 грн; від 30.04.2015 (за квітень 2015 року) на суму 387 594 862,15 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за квітень 2015 року на суму 8 019,66 грн); від 31.05.2015 (за травень 2015 року) на суму 152 719 641,24 грн (акт корегування від 30.06.2015 до акта за травень 2015 року на суму -126,40 грн та акт корегування від 12.02.2016 до акта за травень 2015 року на суму 4 591,90 грн); від 30.06.2015 (за червень 2015 року) на суму 208 770 816,49 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за червень 2015 року на суму 6 641,47 грн); від 31.07.2015 (за липень 2015 року) на суму 173 261 641,75 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за липень 2015 року на суму 5 231,45 грн); від 31.08.2015 (за серпень 2015 року) на суму 193 278 944,17 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за серпень 2015 року на суму 5 041,81 грн); від 30.09.2015 (за вересень 2015 року) на суму 149 006 849,41 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за вересень 2015 року на суму 2 610,94 грн); від 31.10.2015 (за жовтень 2015 року) на суму 197 447 278,68 грн (акт корегування від 12.02.2016 до акта за жовтень 2015 року на суму 2 683,10 грн).
Відповідачем вартість отриманої від позивача електричної енергії була оплачена частково, в результаті чого сума боргу ДП «Регіональні електричні мережі» за Договором становить 1 899 101 389,04 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Частинами першою і другою статті 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до частини першої статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно із статтею 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною першою статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною першою статті 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно із частиною першою статті 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 ЦК України).
Отже, оскільки позивачем було надано відповідачу послуги з постачання електричної енергії, що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими печатками юридичних осіб актами купівлі-продажу електричної енергії, проте ДП «Регіональні електричні мережі» частково погашено наявний борг, то позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 1 899 101 389,04 грн основного боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім основного боргу ДП «Енергоринок» просить стягнути з відповідача 400 434 106,40 грн втрат від інфляції та 27 249 199,91 грн 3% річних за такі періоди:
- з 15.02.2015 (нарахованих на 73 539 828,78 грн заборгованості за січень 2015 року) по 16.11.2015 (оскільки ухвалою Господарського суду Київської області від 17.11.2015 порушено провадження у справі №911/4610/15 про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів) сума втрат від інфляції становить 31 107 347,57 грн, а 3% річних - 1 662 201,61 грн;
- з 15.03.2025 (нарахованих на 471 384 819,47 грн заборгованості за лютий 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 179 126 231,40 грн, а 3% річних - 9 569 757,57 грн;
- з 15.04.2015 (нарахованих на 404 973 350,71 грн заборгованості за березень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 125 946 712,07 грн, а 3% річних - 7 189 663,87 грн;
- з 15.05.2015 (нарахованих на 287 386 045,10 грн заборгованості за квітень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 52 591 646,25 грн, а 3% річних - 4 393 463,37 грн;
- з 15.06.2015 (нарахованих на 97 457 827,83 грн заборгованості за травень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 3 704 537,46 грн, а 3% річних - 1 241 968,22 грн;
- з 15.07.2015 (нарахованих на 164 704 897,98 грн заборгованості за червень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 2 470 573,47 грн, а 3% річних - 1 692 173,61 грн;
- з 15.08.2015 (нарахованих на 95 478 948,59 грн заборгованості за липень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 1 050 268,43 грн, а 3% річних - 737 672,97 грн;
- з 15.09.2015 (нарахованих на 106 663 586,35 грн заборгованості за серпень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 2 346 598,90 грн, а 3% річних - 552 312,82 грн;
- з 15.10.2015 (нарахованих на 69 673 028,22 грн заборгованості за вересень 2015 року) по 16.11.2015 сума втрат від інфляції становить 2 090 190,85 грн, а 3% річних - 188 976,16 грн;
- з 15.11.2015 (нарахованих на 127 809 056,01 грн заборгованості за жовтень 2015 року) по 16.11.2015 сума 3% річних становить 21 009,71 грн.
Перевіривши розрахунок позивача судом встановлено, що він правильний, а тому стягненню з відповідача підлягає 400 434 106,40 грн втрат від інфляції та 27 249 199,91 грн 3% річних.
Також позивач просить стягнути з відповідача 425 694 884,78 грн пені за такі періоди:
- 21 372 890,51 грн з 20.02.2015 (нарахованих на 73 539 828,78 грн заборгованості за січень 2015 року) по 19.08.2015;
- 140 795 543,28 з 20.03.2015 (нарахованих на 471 384 819,47 грн заборгованості за лютий 2015 року) по 19.09.2015;
- 115 522 809,33 грн з 20.04.2015 (нарахованих на 404 973 350,71 грн заборгованості за березень 2015 року) по 19.10.2015;
- 77 507 622,77 грн з 20.05.2015 (нарахованих на 287 386 045,10 грн заборгованості за квітень 2015 року) по 16.11.2015;
- 21 324 460,41 грн з 20.06.2015 (нарахованих на 97 457 827,83 грн заборгованості за травень 2015 року) по 16.11.2015;
- 27 905 071,03 грн з 20.07.2015 (нарахованих на 164 704 897,98 грн заборгованості за червень 2015 року) по 16.11.2015;
- 11 310 985,67 грн з 20.08.2015 (нарахованих на 95 478 948,59 грн заборгованості за липень 2015 року) по 16.11.2015;
- 7 603 798,58 грн з 20.09.2015 (нарахованих на 106 663 586,35 грн заборгованості за серпень 2015 року) по 16.11.2015;
- 2 351 703,20 грн з 20.10.2015 (нарахованих на 69 673 028,22 грн заборгованості за вересень 2015 року) по 16.11.2015.
Судом перевірено суму пені та періоди її нарахування та встановлено, що розрахунок позивач правильний, відтак стягненню з відповідача підлягає 425 694 884,78 грн пені.
Що ж до стягнення з відповідача 1 771 292,33 грн штрафу, то судом перевірено правильність розрахунку позивачем 0,1% від суми простроченого платежу понад 30 днів та встановлено, що позивачем правильно розраховано суму штрафу.
Таким чином стягненню з відповідача підлягає 1 771 292,33 грн штрафу.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вимоги ДП «Енергоринок» підлягають погашенню на умовах, визначених Законом №719-ІХ, а тому, попри їх включення до реєстру вимог кредиторів у межах справи №911/4610/15 про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі», мораторій не поширюється, перебіг позовної давності здійснюється в загальному порядку.
Так, статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до частин першої та другої статті 258 ЦК України для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.
Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 17.11.2015 порушено провадження у справі №911/4610/15 про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів згідно зі статтею 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на момент порушення провадження у справі про банкрутство) протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію.
Частиною третьої статті 41 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію
Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.07.2016 у справі №911/4610/15 затверджено реєстр вимог кредиторів, зокрема, і ДП «Енергоринок» у сумах: 2 436 грн 1 черга; 9 346 394 309,83 грн 4 черга; 622 219 247,87 грн 6 черга.
Відповідно до пункту 18 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства установити, що до 1 січня 2026 року не порушуються провадження у справах про банкрутство, а порушені провадження підлягають припиненню щодо боржників - операторів системи розподілу, що здійснюють розподіл електричної енергії на територіях ліцензованої діяльності, до складу яких входять території, на яких велися бойові дії станом на 31 грудня 2023 року, або території, тимчасово окуповані Російською Федерацією станом на 31 грудня 2023 року, відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.04.2024 у справі №911/4610/15 закрито провадження у справі про банкрутство ДП «Регіональні електричні мережі»; припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою Господарського суду Київської області від 17.11.2015.
Згідно з частиною шостою статті 2 Закону №719-ІХ (набрав чинності 16.07.2020) на період дії цього Закону на учасників розрахунків не поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів у справах про банкрутство щодо сум заборгованості, які підлягають погашенню на умовах, визначених цим Законом.
Пунктом 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-IX розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України доповнено, зокрема, пунктом 12 такого змісту: « 12. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.» (Закон набрав чинності 02.04.2020).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX (в редакції Закону від 08.11.2023 №3450-IX) розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України доповнено, зокрема, пунктом 19 такого змісту: «19. У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.».
Законом України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» від 08.11.2023 №3450-IX пункт 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України викладено в такій редакції: « 19. У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану».
З наведеного вбачається, що починаючи з 17.11.2015 перебіг позовної давності відносно вимог позивача, спочатку зупинений діє мораторію, а в подальшому до набрання чинності Законом №719-ІХ (16.07.2020) - ЦК України до закінчення дії воєнного стану на території України.
Тобто, на даний час строк позовної давності відносно вимог ДП «Енергоринок» до ДП «Регіональні електричні мережі» є зупиненим.
Стосовно посилань відповідача на Постанову №332, пунктом 16 якої на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанови зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії, а відтак, як вважає ДП «Регіональні електричні мережі», заборонено нарахування штрафних санкцій, то положення наведеної постанови, які містять рекомендації та настанови учасникам ринку електричної енергії не можуть мати наслідком відмову в задоволенні позову про стягнення штрафних санкцій, оскільки розглядаючи вимоги про стягнення штрафних санкцій, суд повинен встановити правомірність їх нарахування та заявлення до стягнення відповідно до умов укладеного сторонами договору та чинного законодавства (ЦК України та Господарського кодексу України як закону), норми якого не можуть бути нівельовані Постановою №332, як підзаконним актом.
Також відповідач зазначає, що вимоги ДП «Енергоринку» підлягають погашенню на умовах, визначених Законом №719-ІХ.
Закон №719-IX передбачає спеціальний режим погашення заборгованості, а його запровадження створює сприятливі умови для поліпшення фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству.
Тобто, на законодавчому рівні визначено перелік заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії, в тому числі ДП «Регіональні електричні мережі» перед ДП «Енергоринок».
Відповідно до пунктів 3 і 8 частини першої статті 1 Закону №719-ІХ заборгованість - це сума коштів, що виникла до 1 липня 2019 року, підтверджена учасниками та підлягає сплаті відповідно до укладених договорів і судових рішень.
Процедура погашення заборгованості - це комплекс необхідних заходів, спрямований на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а також припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії.
Визначені Законом №719-ІХ механізми погашення заборгованості, яка утворилася на ОРЕ, передбачають проведення взаєморозрахунків, погашення (списання) заборгованості, переведення боргу та відступлення права вимоги.
Згідно з частинами першою і другою статті 2 Закону №719-ІХ учасники здійснюють погашення заборгованості шляхом:
1) застосування процедури взаєморозрахунків з використанням механізмів, передбачених статтею 3 цього Закону;
2) погашення (списання) заборгованості відповідно до статті 4 цього Закону.
Оператори системи розподілу, електропостачальники, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника «останньої надії», здійснюють погашення заборгованості за електроенергію, у тому числі з поточних рахунків із спеціальним режимом використання на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, згідно з алгоритмом розподілу коштів, що затверджується Регулятором.
Тобто, норми Закону №719-ІХ передбачають, що погашення заборгованості, яка утворилася на оптовому ринку електричної енергії буде відбуватися не лише шляхом списання заборгованості (як на тому наголошує відповідач), а й у інших формах, відмінних від списання, а саме: проведення взаєморозрахунків, переведення боргу та відступлення права вимоги.
Частинами першою і другою статті 4 Закону №719-ІХ передбачено, що на умовах, визначених цим Законом, підлягає погашенню (списанню):
1) заборгованість підприємств вугільної галузі за електроенергію перед державним підприємством «Регіональні електричні мережі» та державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»;
2) заборгованість державного підприємства «Регіональні електричні мережі» та державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» перед оптовим постачальником електроенергії в обсязі, що не перевищує обсяг списаної заборгованості відповідно до пункту 1 цієї частини;
3) заборгованість державного підприємства «Енергоринок» перед виробниками електричної енергії державної форми власності та акціонерного товариства, 100 відсотків акцій якого належать державі, яке здійснює функції оператора системи передачі, в обсязі заборгованості до погашення (списання) відповідно до пункту 2 цієї частини.
З метою забезпечення механізму погашення (списання) заборгованості, передбаченого частиною першою цієї статті:
1) Кабінет Міністрів України в місячний строк після набрання чинності цим Законом приймає рішення про збільшення статутного фонду та/або капіталу виробників електричної енергії державної форми власності та акціонерного товариства, 100 відсотків акцій якого належать державі, яке здійснює функції оператора системи передачі, за рахунок емісії та внесення до статутного фонду та/або капіталу облігацій внутрішньої державної позики на суму заборгованості, передбаченої до погашення (списання) частиною першою цієї статті. Умови емісії та цільове призначення облігацій внутрішньої державної позики затверджуються Кабінетом Міністрів України;
2) виробники електричної енергії державної форми власності та акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, яке здійснює функції оператора системи передачі, подають до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, підтверджений листом державного підприємства «Енергоринок» розрахунок суми дебіторської заборгованості, що підлягає погашенню (списанню) в обсязі, передбаченому частиною першою цієї статті, для емісії такого самого обсягу облігацій внутрішньої державної позики.
Слід зазначити, що дію частини другої статті 4 Закону №719-ІХ зупинено на 2024 рік згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-IX.
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону №719-ІХ погашення (списання) заборгованості здійснюється учасниками на підставі примірних договорів відповідно до окремих порядків, що затверджуються Кабінетом Міністрів України в місячний строк після набрання чинності цим Законом.
Кредиторська або дебіторська заборгованість ДП «Енергоринок», що залишилася після проведення процедури погашення заборгованості, списується учасниками, після чого Кабінет Міністрів України приймає рішення щодо припинення ДП «Енергоринок» (частина перша статті 6 Закону №719-ІХ).
Натомість, на даний час, такий порядок Кабінетом Міністрів України не розроблений, тобто відсутній механізм погашення заборгованості, яка наразі існує.
Крім того, як визначено статтею 1 Закону №719-ІХ процедура погашення заборгованості - це комплекс необхідних заходів, спрямований на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а заборгованість - це сума коштів, що виникла до 01.07.2019, підтверджена учасниками та підлягає сплаті відповідно до укладених договорів і судових рішень.
Отже, заборгованість відповідача перед позивачем, що утворилася за Договором, підлягає погашенню у спеціальному порядку, визначеному державою. Втім, за відсутності підтвердженої учасниками заборгованості (наявність якої заперечується відповідачем), застосування до спірних правовідносин Закону №719-ІХ буде можливе за умови підтвердження такої заборгованості відповідним рішенням суду. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.02.2022 зі справи №910/4216/20, від 02.06.2023 зі справи №910/9796/19 і від 20.09.2023 зі справи №910/3012/20.
Поряд з цим суд не може замінювати Кабінет Міністрів України у визначенні порядку погашення заборгованості та замість нього встановлювати, чи будуть вважатися підписані сторонами акти звірки розрахунків належними, достатніми та єдиними доказами підтвердження сторонами суми заборгованості. Подібні висновки викладено Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові від 17.02.2022 зі справи №910/4216/20.
Враховуючи зазначене, доводи ДП «Регіональні електричні мережі» з посиланням на норми Закону №719-ІХ, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, є безпідставними та необґрунтованими.
За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Державного підприємства «Енергоринок» (вул. Симона Петлюри, буд. 27, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 21515381) до Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080; ідентифікаційний код 32402870) про стягнення 2 754 250 872,46 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080; ідентифікаційний код 32402870) на користь Державного підприємства «Енергоринок» (вул. Симона Петлюри, буд. 27, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 21515381): 1 899 101 389 (один мільярд вісімсот дев'яносто дев'ять мільйонів сто одну тисячу триста вісімдесят дев'ять) грн 04 коп. основного боргу; 400 434 106 (чотириста мільйонів чотириста тридцять чотири тисячі сто шість) грн 40 коп. втрат від інфляції; 27 249 199 (двадцять сім мільйонів двісті сорок дев'ять тисяч сто дев'яносто дев'ять) грн 91 коп. 3% річних; 425 694 884 (чотириста двадцять п'ять мільйонів шістсот дев'яносто чотири тисячі вісімсот вісімдесят чотири) грн 78 коп. пені; 1 771 292 (один мільйон сімсот сімдесят одну тисячу двісті дев'яносто дві) грн 33 коп. штрафу і 1 059 800 (один мільйон п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот) грн судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11.09.2024.
Суддя Оксана Марченко