11 вересня 2024 р.
Справа № 644/ 6007 /24
Провадження № 3/644/ 1830 /24
по справі про адміністративне правопорушення
11 вересня 2024 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі - судді Сітало А.К.,
розглянувши адміністративний матеріал по справі про адміністративне правопорушення, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с Топільно Волинської області, громадянина України, одруженого, військовослужбовця перебуваючого на військовій службі на посаді тракториста відділення дорожньої техніки інженерного взводу батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Рішенням Вищої ради правосуддя № 399/0/15-23 від 20.04.2023 року, з 01.05.2023 року змінено територіальну підсудність судових справ зокрема Шевченківського районного суду Харківської області та Дворічанського районного суду Харківської області на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова.
23.07.2024 року до суду надійшов адміністративний матеріал, складений командиром 2-го стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 - підполковником ОСОБА_2 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення А1008 № 128 від 17.07.2024 року у відношенні ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення А1008 № 128 від 17.07.2024 року, 12 червня 2023 року о 15-00 год. на території АДРЕСА_2 , старший солдат ОСОБА_1 перебував в нетверезому стані та виконував обов'язки військової служби в стані сп'яніння.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, тобто знаходився в стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків в умовах дії воєнного стану.
Суд дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходить до висновку про закриття провадження по справі з наступних підстав.
З матеріалів про адміністративне правопорушення вбачається, що правопорушення було вчинено 12 червня 2023 року, тобто понад три місяці тому, що підтверджується матеріалами службового розслідування за фактом отримання поранення ОСОБА_1 в результаті необережного поводження зі зброєю від 12 червня 2023 року (доповідь № 373А складена командиром військової частини НОМЕР_1 - полковником ОСОБА_3 ).
Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 А1008 № 128 складено 17.07.2024 року та матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 23.07.2024 року, після закінчення строків притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Обставини, що виключають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п. 7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що з часу вчинення адміністративного правопорушення, строки встановлені ст. 38 КУпАП закінчилися, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа підлягає закриттю з підстав передбачених п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з чим, суд позбавлений процесуальної можливості вирішувати питання про винуватість або невинуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 38, 172-20, 247, 268, 276, 279, 283-285 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в порядку визначеному ст. 294 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. К. Сітало