Справа № 286/3304/24
05.09.2024 м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з секретарем ОСОБА_2 ,
з участю ст. дільничного
офіцера поліції ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої
внесено подання про встановлення
адміністративного нагляду ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі подання т.в.о.начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Стара Буда Буда-Кашильовського району Гомельської області Республіки Білорусь, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою освітою, непрацюючого, раніше неодноразово судимого, останній раз Овруцьким районним судом Житомирської області 17.09.2019 за ч.3 ст.185, ч.1 ст.263, ч.1 ст.70 КК України до 3-х років позбавлення волі, згідно з ч.4 ст.70 КК України за сукупністю злочинів шляхом часткового складання призначеного покарання та покарання за вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 29.05.2019 року остаточно до покарання призначено 3 роки 6 місяців позбавлення волі, судимість непогашена, -
Т.в.о. начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду над ОСОБА_4 на підставі Закону України “Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» терміном на 1 рік та обмежень адміністративного нагляду для більш дійового контролю за поводженням раніше засудженого в нічний час та недопущення з його сторони скоєння злочинів, порушень громадського порядку, зловживання спиртними напоями, а саме: заборонити вихід із дому по місцю проживання в період з 23 години до 6 години ранку наступного дня, для контролю за поведінкою піднаглядного в нічний час; заборонити відвідувати заклади торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив, для недопущення зловживань спиртними напоями; заборонити виїзд за межі району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції № 1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду; зобов'язати ОСОБА_4 реєструватися в органах поліції за місцем проживання першого, другого, третього та четвертого понеділка, кожного місяця з 9 до 11 години, посилаючись на те, що ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі 11.11.2021 на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок, вчиняє різного роду правопорушення, негативно характеризується по місцю проживання.
Представник органу, що вніс подання - ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити, з підстав наведених в поданні.
Особа, щодо якої внесено клопотання - ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечує.
Суд, заслухавши пояснення учасників та дослідивши матеріали справи, вважає, що подання слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбуття покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом «в» ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції.
Згідно ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
В ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» законодавець закріпив, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 17.09.2019 засуджений за ч.3 ст.185, ч.1 ст.263, ч.1 ст.70 КК України до 3-х років позбавлення волі, згідно з ч.4 ст.70 КК України за сукупністю злочинів шляхом частково складання призначеного покарання та покарання за вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 29.05.2019 остаточно до покарання призначено 3 роки 6 місяців позбавлення волі. Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 03.11.2021 на підставі ст.81 КК України звільнився з державної установи «Коростенська виправна колонія (№71), умовно-достроково на 1 рік 26 днів. Судимість не погашена.
20.11.2021 ОСОБА_4 був попереджений про те, шо якщо він не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян, за ним буде встановлено адміністративний нагляд із застосуванням встановлених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмежень.
Згідно ухвали Овруцького районного суду Житомирської області від 24.11.2022 у справі №286/3004/22 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосовано до нього наступні обмеження: заборонено вихід із дому за місцем проживання з 23 години до 6 години ранку наступного дня; заборонено перебувати в барах, кафе, ресторанах та місцях де продаються спиртні напої на розлив; заборонено виїзд за межі району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду; зобов'язано ОСОБА_4 з'являтись для реєстрації в органах поліції за місцем проживання щопонеділка кожного місяця з 9 до 11 години.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 30.11.2023 у справі №286/4505/23 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було продовжено адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців та залишено обмеження, встановлені ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 24.11.2022 у справі №286/3004/22.
Перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_4 вчинив різного роду адміністративні правопорушення, а саме: 01.02.2024, 07.02.2024, 09.02.2024, 13.02.2024, 15.02.2024, 16.02.2024, 17.02.2024, 22.02.2024, 24.02.2024, 25.02.2024, 27.02.2024, 28.02.2024, 01.03.2024, 04.03.2024, 06.03.2024, 08.03.2024, 11.03.2024, 16.03.2024, 20.03.2024, 21.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 25.03.2024, 28.03.2024, 29.03.2024, 01.04.2024, 04.04.2024, 11.04.2024, 13.04.2024, 16.04.2024, 18.04.2024, 27.04.2024, 06.05.2024, 23.04.2024, 29.04.2024, 02.05.2024, 09.05.2024, 13.05.2024, 25.05.2024, 27.05.2024, 28.05.2024 порушив правила адміністративного нагляду, особами, щодо яких встановлений такий нагляд (ч.2 ст.187 КУпАП), 16.04.2024 вчинив дрібне хуліганство (ст.173 КУпАП); 29.03.2024, 02.04.2024 - поява у громадських місцях у п'яному вигляді (ч.3 ст. 178 КУпАП), 30.04.2024 - керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння без права керування транспортними засобами ( ст. 124, ч.5 ст. 126 та ч.1 ст.130 КУпАП), за що був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Крім того, 13.09.2023 о 12 годині 30 хвилин в м. Овруч по вул. Прикордонників ОСОБА_4 запропонував працівникам поліції ВП №1 Коростенського РУП неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 2000 грн. за не притягнення його до відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.369 КК України, яке зареєстровано до ЄРДР №12023060500000373 від 13.09.2024.
09.03.2024 до ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся ОСОБА_6 про те, що в с. Радчиці Гладковицької ТГ Коростенського району в приміщенні будинку, під час спільного розпивання алкогольних напоїв ОСОБА_4 , під час дії військового стану, скориставшись безпорадним станом ОСОБА_6 та неуважність присутніх осіб, з кишені одягу останнього таємно викрав мобільний телефон «Ксіаомі», тим самим власнику заподіяв матеріальну шкоду, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.4 ст.185 КК України, яке зареєстровано до ЄРДР №12024060500000092 від 10.03.2024.
За місцем проживання ОСОБА_4 характеризується із негативної сторони.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з п. «а» ч.3 ст.8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який він був встановлений, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Відтак, термін на який був встановлений адміністративний нагляд постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 30.11.2023 над ОСОБА_4 закінчився 30.05.2024.
При цьому, відповідний орган Національної поліції з поданням про продовження адміністративного нагляду у передбачений законом строк до суду не звертався, а звернувся з поданням про встановлення адміністративного нагляду 27.08.2024.
Таким чином, зважаючи, що ОСОБА_4 звільнившись з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, вчиняє адміністративні та кримінальні правопорушення, що посягають на громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для встановлення останньому адміністративного нагляду з метою створення йому умов, які б сприяли його виправленню і перевихованню, забезпечили правову поведінку і неможливість вчинення нових порушень закону, застосувавши обмеження, встановлені ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд, -
Подання т.в.о. начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 задовольнити.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосувати до нього наступні обмеження:
1. Заборонити вихід із дому за місцем проживання в АДРЕСА_1 в період з 23 години до 6 години ранку наступного дня, для контролю за поведінкою піднаглядного в нічний час.
2. Заборонити відвідувати заклади торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив, для недопущення зловживань спиртними напоями.
3. Заборонити виїзд за межі Коростенського району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду.
4. Зобов'язати з'являтись для реєстрації в органах поліції за місцем проживання першого, другого, третього та четвертого понеділка, кожного місяця з 9 до 11 години.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1