Справа № 157/1104/24
Провадження №1-кс/157/357/24
05 вересня 2024 рокумісто Камінь-Каширський
Слідчий суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника скаржника ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради Волинської області на постанову заступника начальника слідчого відділення Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_4 про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні,
встановив:
Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради Волинської області (далі Управління) звернулося до слідчого судді зі скаргою на постанову заступника начальника СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №12024030530000467.
У скарзі зазначено, що у провадженні слідчого відділення Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2024 року під №12024030530000467 за фактом дорожньо-транспортної пригоди, що сталася 04 липня 2024 року. Внаслідок ДТП була пошкоджена електроопора повітряної лінії електропередач 10ВК Л-59-12, внаслідок чого Управлінню була заподіяна майнова шкода в сумі 19241 гривень 17 копійок. Таким чином, згідно зі ст. 55 КПК України Управління, як юридична особа, є потерпілим, якому кримінальним злочином заподіяна майнова шкода, однак слідчий тривалий час не виконував вимоги КПК України та не ознайомив представника Управління з процесуальними правами та обов'язками потерпілого. У зв'язку з цим 16 серпня 2024 року Управління подало заяву про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні №12024030530000467 від 05.07.2024 та 23 серпня 2024 року отримало оскаржувану постанову, згідно з якою Управлінню відмовлено у визнанні потерпілим у цьому кримінальному провадженні. Зазначив, що постанова слідчого є невмотивованою, оскільки не містить жодної підстави вважати Управління юридичною особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій статті 55 КПК України.
Посилаючись на зазначені обставини, скаржник просить визнати протиправну бездіяльність заступника начальника СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_4 щодо неознайомлення уповноваженого представника управління з правами та обов'язками потерпілого після подачі заяви про визнання потерпілим та скасувати винесену заступником начальника слідчого відділення постанову від 02.09.2024 в кримінальному провадженні №12024030530000467 від 05.07.2024 про відмову у визнанні потерпілим Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради, як таку, що не відповідає нормам чинного законодавства.
Представник скаржник ОСОБА_3 у судовому засіданні скаргу підтримав повністю.
Слідчий ОСОБА_4 щодо скарги заперечив, вважає винесену ним постанову від 02 вересня 2024 року про відмову у визнанні Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради потерпілим у кримінальному провадженні №12024030530000467 законною та обґрунтованою.
Вислухавши пояснення представника скаржника, думку слідчого, проаналізувавши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що скаргу належить задовольнити.
У судовому засіданні встановлено, що 05 липня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, та розпочато досудове розслідування за фактом дорожньо-транспортної пригоди за участю автомобіля марки «Volkswagen Passat», реєстраційний номер НОМЕР_1 , зеленого кольору, під керуванням військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_5 , який, рухаючись автодорогою сполученням с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району - м. Камінь-Каширський, допустив зіткнення з електроопорою, внаслідок чого пасажир автомобіля ОСОБА_6 отримала тілесні ушкодження, що відбулося 04 липня 2024 року біля 12 год 33 хв.
На цей час повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення жодній особі не оголошено.
Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради 16 серпня 2024 року звернулося до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області із заявою про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні.
Постановою заступника начальника Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 від 02 вересня 2024 року в задоволенні даної заяви було відмовлено. У своїй постанові слідчий послався на норми ст. 286 КК України, зазначивши, що потерпілим у даному злочині може бути визнана лише фізична особа, якій внаслідок порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспортного засобу особою, яка керує транспортним засобом, завдано середньої тяжкості тілесне ушкодження, тяжке тілесне ушкодження, спричинено смерть потерпілого або загибель кількох осіб. Оскільки Управління є юридичною особою та йому не завдано вищезазначених наслідків від вчинення вказаного кримінального правопорушення, тому підстав визнавати його потерпілим немає.
Слідчий суддя не може погодитися з таким висновком слідчого, зважаючи на таке.
Згідно зі статтею 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
Права і обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв'язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства.
За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
Отже, згідно з положеннями наведеної норми процесуального закону потерпілим у кримінальному провадженні може бути як фізична, так і юридична особа, якій завдана майнова шкода, а фізичні особі, крім того, моральна або фізична шкода. Крім того, законом встановлено, що підставою для винесення постанови про відмову у визнанні потерпілим для слідчого чи прокурора є наявність очевидних і достатніх підстав вважати, що особі не завдано шкоди.
З доданих до скарги та досліджених слідчим суддею матеріалів, зокрема з інвентарної картки обліку об'єкта основних засобів №392, акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 року, вбачається, що Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради понесло витрати на заміну пошкодженої внаслідок ДТП електричної опори повітряної лінії електропередач 10ВК Л-59-12 по вулиці Комарова в м. Камені-Каширському в сумі 19241 гривень 17 копійок.
Наведе свідчить, що скаржник належними доказами довів факт заподіяння йому майнової шкоди, що є підставою вважати його потерпілим від наслідків кримінального правопорушення.
Висновок слідчого про те, що потерпілим у кримінальному провадженні за статтею 286 КК України може бути лише фізична особа, якій заподіяні тілесні ушкодження, є помилковим, оскільки така обставина є кваліфікуючою ознакою вказаного кримінального правопорушення, а не виключною умовою для визначення статусу потерпілого в цьому кримінальному провадженні.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення прокурора, слідчого, дізнавача про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою.
Враховуючи наведені вище положення кримінального процесуального закону, беручи до уваги той факт, що оскаржувана постанова слідчого про розгляд клопотання та відмову у його задоволенні не відповідає вказаним нормам, тому є достатні підстави для її скасування.
Керуючись статтями 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Скаргу задовольнити повністю.
Скасувати постанову заступника начальника слідчого відділення Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_4 від 02 вересня 2024 року про відмову у визнанні Управління капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунального майна Камінь-Каширської міської ради Волинської області потерпілим у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2024 року за №12024030530000467.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошено в 17 годині 10 вересня 2024 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1