Рішення від 11.09.2024 по справі 644/5666/24

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/5666/24

Провадження № 2-о/644/146/24

11.09.2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2024 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого - судді Бугери О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ворона Д.М.,

представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Дерев'янченка Я.Ю.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

УСТАНОВИВ:

Представник заявника, адвокат Дерев'янченко Ярослав Юрійович, через систему «Електронний суд», звернувся до суду з зазначеною заявою. Заявник ОСОБА_1 просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Макіївка, Донецької області, 17.02.2020 року, що є тимчасово окупованою територією. Проведення реєстрації смерті в законному порядку у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, не виявляється можливим, оскільки медичне свідоцтво про смерть видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснювали свої повноваження на момент видачі свідоцтва. Встановлення даного факту необхідно для подальшої реєстрації в органах ДРАЦС, отримання свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства.

Представник заінтересованої особи Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи були повідомлені належним чином, подали суду письмові пояснення, в яких зазначили, що заперечень щодо встановлення факту смерті не мають, просили суд проводити розгляд справи за відсутності їх представника, у зв'язку з великою завантаженістю на розсуд суду.

В судовому засіданні заявник подану заяву підтримав, просив її задовольнити, пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати, ОСОБА_2 , який страждала тривалий час на цукровий діабет, з часом майже не пересувалась, померла вдома, довідку про причину смерті видано лікарнею за місцем проживання в м. Макіївка, причиною смерті встановлено хронічні захворювання серця. За життя мати була зареєстрована, як тимчасово переміщена особа в м. Покровськ, але пенсію не отримувала, оскільки не мала змоги виїхати оформити документи, перебувала вдома в м. Макіївка, де і померла.

Представник заявника подану заяву підтримав, просив її задовольнити, оскільки громадянка України ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території та отримати свідоцтво про смерть встановленого зразку на підставі виданої довідки не є можливим.

Суд, вислухавши доводи заявника, представника заявника, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Відповідно до вимог ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народився м. Макіївка, Донецька область, Україна, є зареєстрованим за адресою АДРЕСА_1 . Батьками заявника є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, місце народження село Кривицькі Буди, Бєловського району, Курської області, зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується копіями довідки про присвоєння ідентифікаційного коду та паспорту.

Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть № 41 від 17.02.2020 року та копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті ХССН. Ішемічна хвороба серця, Атеросклеротичний кардіосклероз, СН2Б. Довідка видана лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Макіївки.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 в позасудовий спосіб заявник не має можливості, оскільки для підтвердження факту смерті ним пред'явлено документ виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження на момент видачі свідоцтва.

Враховуючи всі досліджені в ході розгляду справи письмові докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 підтверджений, заявником надано також фотознімки з місця поховання, труни, а також фото із встановленим пам'ятником та докази витрат на його придбання та встановлення.

Відповідно до Постанови КМУ від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Відповідно до розділу II затвердженого Додатку, «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України», м. Макіївка, що розташовано в Донецькому районі, Донецької області та де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, є тимчасово окупованою територією (UA14080000000098686 з 07.04.2014 року ), тобто на момент отримання довідки про смерть та свідоцтва про смерть, вся територія Донецького району Донецької області перебувала під окупацією, отримання свідоцтва про смерть на підставі довідки виданої на відповідній території не є можливим. Тому суд вважає за необхідне встановити факт смерті в судовому порядку з метою забезпечення реалізації прав заявника.

керуючись ст.ст.4, 11, 12, 81, 89, 90, 264-268, 293, 315, 317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, місце народження село Кривицькі Буди, Бєловського району, Курської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Макіївка, Донецького району, Донецької області, Україна, причина смерті ХССН, Ішемічна хвороба серця, Атеросклеротичний кардіосклероз, СН2Б.

Відповідно до вимог ч.4 ст.317 ЦПК України зазначене рішення підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання.

Повний текст рішення виготовлений 11.09.2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Головуючий: суддя О.В. Бугера

Попередній документ
121540906
Наступний документ
121540908
Інформація про рішення:
№ рішення: 121540907
№ справи: 644/5666/24
Дата рішення: 11.09.2024
Дата публікації: 13.09.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Індустріальний районний суд міста Харкова
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; факту смерті, з них: на тимчасово окупованій території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (11.09.2024)
Дата надходження: 16.07.2024
Предмет позову: про встановлення факту смерті
Розклад засідань:
07.08.2024 11:15 Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
11.09.2024 09:00 Орджонікідзевський районний суд м.Харкова