Постанова від 06.09.2024 по справі 920/249/24

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2024 р. Справа№ 920/249/24

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Вовка І.В.

суддів: Сибіги О.М.

Палія В.В.

розглянувши в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича

на рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024

у справі № 920/249/24 (суддя Резніченко О.Ю.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокенергія"

до Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича

про стягнення 140 387,72 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Брокенергія" (ТОВ "Брокенергія") звернулось до Господарського суду Сумської області з позовом до Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича (ФОП Браги К.М.) з позовом про стягнення 138 910,26 грн заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, 110,60 грн боргу за обслуговування вузла комерційного обліку, 1 366,86 грн заборгованості за абонентське обслуговування, а всього - 140 387,72 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов'язання за договором від 01.11.2020 № 96 про надання послуг з постачання теплової енергії і публічним договором, а саме в повному обсязі не розрахувався з позивачем за надані йому послуги.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у справі № 920/249/24 позов задоволено повністю. Стягнуто з відповідача на користь позивача 138 910,26 грн заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, 110,60 грн заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку, 1 366,86 грн заборгованості за абонентське обслуговування та 3 028,00 грн витрат по сплаті судового збору.

Суд першої інстанції задовольняючи в повному обсязі позовні вимоги виходив з того, що позивачем надавались відповідачу послуг з постачання теплової енергії за загальний період з 01.12.2021 по 31.03.2023 на загальну суму 140 387,72 грн, зокрема послуги з постачання теплової енергії, обслуговування вузла комерційного обліку та абонентське обслуговування за договором, проте відповідач в порушення умов зазначеного договору ці послуги в повному обсязі не оплатив, що підтверджується належним чином і зворотного не доведено, тому спірна сума боргу підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись із вказаним рішенням господарського суду першої інстанції, ФОП Браги К.М. звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у справі № 920/249/24 та прийняти нове рішення про відмову в позові в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення ухвалено судом першої інстанції без з'ясування обставин, що мають значення для справи, зокрема на думку скаржника, судом не враховано те, що договір від 01.11.2020 № 96 є недіючим, а також зазначені послуги теплопостачання за цим договором відповідачу не надавались, тому нарахування плати за ці послуги є безпідставними.

Позиції учасників справи

У відзиві позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у даній справі залишити без змін, як таке що прийняте з урахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм процесуального і матеріального права.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.05.2024, матеріали апеляційної скарги Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича у судовій справі № 920/249/24 передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Вовк І.В., судді: Сибіга О.М., Палій В.В.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.05.2024 витребувано з Господарського суду Сумської області матеріали господарської справи № 920/249/24.

20.05.2024 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 920/249/24.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2024 у справі № 920/249/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича на рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 та призначено в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Порядок розгляду апеляційної скарги

Відповідно до ч. 10 ст. 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Суд, беручи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскаржуваного судового рішення, дійшов до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, між сторонами було укладено договір № 96 від 01.11.2020, за умовами якого ТОВ "Брокенергія" (виконавець) зобов'язується надавати ФОП Браги К.М. (споживачу) послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення/на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Із матеріалів справи вбачається, що зазначені послуги, враховуючи п. 3 договору, надавалися за наступними адресами:

- Аптека провулок Харківський, 14 кв. 52 в м. Охтирка, Сумська область ;

- Аптека провулок Харківський, 2 кв. 31, кв. 32, кВ. 34 в м. Охтирка, Сумська область;

- Аптека вулиця Перемоги, 11 в м. Охтирка, Сумська область;

- Аптека пров. Лісний, 3 в м. Охтирка, Сумської області.

Згідно з п. 56 вказаного договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Судом встановлено, що цей договір був підписаний відповідачем 01.11.2020, тому строк його дії склав з 01.11.2020 по 31.10.2021, а з урахуванням положень п. 56 договору, був продовжений з 01.11.2021 по 31.10.2022.

В подальшому, 21.06.2022 відповідач надіслав позивачу заяву про розірвання договору, яка позивачем була отримана, а тому судом встановлено, що строк дії договору №96 на 2022-2023 опалювальний сезон не продовжено.

Одним із основних обов'язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії (ст. 24 Закону України «Про теплопостачання»).

Судом встановлено, що 08 вересня 2021 року постановою Кабінету Міністрів України №1022, яка набрала чинності 01 жовтня 2021 року (офіційне опублікування відбулось в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» від 01 жовтня 2021 року №190) внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії».

Прийняті зміни є комплексними і спрямовані на забезпечення рівних умов отримання вищевказаних послуг зі споживачами як у багатоквартирних будинках, так і індивідуальних (садибних) житлових будинків.

Затверджений «ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР про надання послуги з постачання теплової енергії», який є публічним договором приєднання і укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017р № 2189-VIII , у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.

Текст публічного «ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з постачання теплової енергії», оприлюднено офіційному веб-сайті ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» 01.11.2021.

За п. 13 абз. 5 Постанови КМУ № 830 від 21 серпня 2019 року « Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» визначено, що фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

З огляду на наведене, судом першої інстанції встановлено, що в даному випадку відносини сторін урегульовані договором №96 від 01.11.2020 та публічним договором про надання послуг з постачання теплової енергії.

Відповідно до п. 34 договору №96, п. 30 публічного договору, споживач вносить плату виконавцю, яка складається з :

плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги;

плати за абонентське обслуговування визначений виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуги включаються до плати виконавцю відповідної комунальної послуги і в рахунку відображаються окремо.

Згідно з п. 38 договору № 96, п. 34 публічного договору зазначено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього договору (п. 42 договору №96, п. 38 публічного договору).

Предметом позову є вимоги позивача- виконавця про стягнення з відповідача -споживача 140 387,72 грн заборгованості за договором № 96 та публічним договором, а саме :

- по нежитловому приміщенню пров. Лісний, 3 : плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 07 грн 40 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 396 грн 78 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 31.03.2023 у сумі 76363 грн 22 коп.;

- по нежитловому приміщенню вул. Перемоги, 11 : плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 321 грн 46 коп., плата за послуги з постачання теплової енергії за період з 01.12.2021 по 30.12.2021 у сумі 3468 грн 65 коп.

- по нежитловому приміщенню провул. Харківський, 14: плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 45 грн 43 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 323 грн 36 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 03.03.2022 у сумі 14185 грн 43 коп.;

- по нежитловим приміщенням провул. Харківський, 2: плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 57 грн 77 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 325 грн 26 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 11.02.2022 у сумі 44892 грн 96 коп.

Судом першої інстанції встановлено, що нежитлове приміщення Аптека пров. Лісний, будинок 3 не оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії тому обсяг послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку.

Як вбачається із матеріалів справи, зняття показань вузла комерційного обліку теплової енергії здійснюється щомісяця у присутності представника споживачів будинку, ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» , ЖКП та складається Звіт про використання теплової енергії на тепловому пункті абонента, що підтверджує фактичне споживання теплової енергії будинком, це підтверджується копіями звітів з жовтня 2021 року по березень 2023 року.

Також, судом першої інстанції встановлено, що нежитлове приміщення Аптека пров. Харківський, будинок 14 оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік від 19.01.2022р. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону. До моменту встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії обсяг послуги визначався як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку, згідно копій звітів/розрахунків з жовтня 2021 року по березень 2022 року.

Місцевий господарський суд встановив, що нежитлове приміщення Аптека пров. Харківський, будинок 2 оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік від 11.02.2022р. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону. До моменту встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії обсяг послуги визначався як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку, що підтверджується копіями звітів/розрахунків з листопада 2021 року по березень 2022 року.

Як встановлено судом, нежитлове приміщення Аптека, вул. Перемоги, будинок, 11, оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону, це підтверджується копіями звітів/розрахунків з жовтня 2021 року по грудень 2021 року.

Розподіл загальних обсягів наданих послуг з постачання теплової енергії між споживачами багатоквартирних будинків здійснюється ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» згідно вимог Закону України від 22.06.2017 № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства розвитку та громад України від 28.12.2021 р. № 358.

Судом першої інстанції встановлено, що рахунки на оплату за спожиті послуги формуються на основі показань вузлів обліку теплової енергії, що є фактом спожитої теплової енергії споживачем, із зазначенням кількості спожитих Гкал, тарифу та загальної суми до сплати.

Так, місцевим господарським судом встановлено, що зазначені об'єкти - аптеки знаходяться на перших поверхах багатоквартирних будинків, характеристика об'єктів визначена у п. 3 договору №96.

При цьому, будинок №3 провулок Лісний оснащений вузлом комерційного обліку теплової енергії, що підтверджується актами про підключення теплового вузла.

Крім цього, ПП «СІБ», який є управителем багатоквартирного будинку по провулку Лісний, 3 довідкою вих.№ 20 від 26 лютого 2024 року повідомило, що будинок за адресою : м. Охтирка, провулок Лісний, 3 безперебійно отримував послугу з постачання теплової енергії в опалювальний період 2021/2022, а саме, з 21 жовтня, листопад, грудень 2021 року, січень, лютий та березень (з 01 по 03 березня) 2022 року включно та в опалювальний період 2022/2023, а саме, з 11 листопада, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, 2023 року.

Як встановлено господарським судом першої інстанції, в опалювальні періоди 2021/2022 та 2022/2023 від ФОП Брага К.М. на адресу ПП «СІБ», як управителя багатоквартирного будинку претензії на неналежне надання послуги з постачання теплової енергії нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: провулок Лісний, 3 (аптека) не надходило (а.с. 84).

Із матеріалів справи вбачається та як встановлено судом, будинок № 2 кв. кв. 31,32,34 провул. Харківський , в якому знаходиться нежитлове приміщення (Аптека), оснащено вузлом комерційного обліку теплової відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та обсяг спожитої у будинку послуги визначається, як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку до 11.02.2022 та з 11.02.2022 у нежитловому приміщенні (Аптека) встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії що підтверджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 14.02.2022.

При цьому, підтвердженням споживання будинком будинок № 2 кв. кв. 31,32,34 провул. Харківський теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий період у формі звітів та розрахунків.

Також, судом встановлено, що будинок № 14 кв. 52 провул. Харківський , в якому знаходиться нежитлове приміщення (аптека), оснащено вузлом комерційного обліку теплової відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», при цьому обсяг спожитої у будинку послуги визначається, як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку до 19.01.2022 та з 19.01.2022 у нежитловому приміщенні (аптека) встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії, що підтверджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 20.01.2022.

Підтвердженням споживання будинком № 14 кв. 52 провул. Харківський теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий період у формі звітів та розрахунків, що додаються у додатках до позову.

Крім того, судом встановлено, що в нежитловому приміщенні (аптека), будинок № 11 по вул. Перемоги , встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії що підтрерджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 04.11.2019, при цьому підтвердженням споживання нежитлового приміщенні (аптека), будинок № 11 по вул. Перемоги теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий періоду формі звітів та розрахунків.

Відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 03.10.2017 №1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією» визначено, що межа продажу теплової енергії сукупність точок теплової мережі, обладнаних вузлом обліку, на основі показів якого проводяться розрахунки за спожиту теплову енергію, або точка розподілу, визначена в договорі у разі відсутності такого вузла.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, опалювальний період 2021-2022 на підставі розпорядження міського голови м. Охтирки від 20.10.2021 №260-ОД було розпочато з 21.10.2021, а закінчено 03.03.2022 у зв'язку з авіа ударом по Охтирській ТЕЦ військами російської федерації, а на підставі розпорядження Охтирського міського голови від 11.11.2022 № 103-ОД/ВС з 11.11.2022 у місті Охтирка розпочато опалювальний період 2022-2023 років, а з 31.03.2023 на підставі рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 29.03.2023 № 43 у місті закінчено опалювальний період 2022-2023 років.

З огляду на вище наведене, судом першої інстанції встановлено, що за період з 01.12.2021 по 31.03.2023 позивачем надано відповідачу послуг з постачання теплової енергії на зазначені об'єкти - аптеки, що підтверджується належними доказами та зворотного не доведено.

Разом з тим, судом першої інстанції встановлено, що позивачем нарахування за спожиту теплову енергію здійснювалось за тарифами встановленими рішеннями Виконавчого комітету Охтирської міської ради № 155 від 20.10.2021 «Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ», № 187 від 03.12.2021 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 20.10.2021 № 155 «Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ»».

Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу» (надалі - Постанова) обов'язком теплопостачальної організації (Виконавця послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) є зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та надання послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води для відповідної категорії споживачів.

Механізм зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) застосовується до споживачів теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з урахуванням диференціації тарифів, що визначається згідно з Порядком формування тарифів на теплову енергію. її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги.

Зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 р. відображається щомісяця у платіжних документах зазначених споживачів, надісланих у місяці, що настає за розрахунковим періодом.

Про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) теплопостачальна організація (виконавець послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) інформує шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Підставою для зміни розміру нарахувань є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що придбана ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» у відповідному місяці, є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що врахована у структурі тарифів, встановлених уповноваженим органом. Зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) проводиться у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника).

При цьому, господарським судом першої інстанції встановлено, що зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії «Іншим споживачам» проводилося щомісячно, починаючи із нарахувань за жовтень 2021 та відображалося у рахунках, а про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань теплопостачальна організація інформувала на офіційному веб-сайті http://ohtеc.com.ua ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» та розмір плати за абонентське обслуговування позивач визначив на підставі наказів ТОВ «Брокенергія» від 17.11.2021 №175 та від 16.05.2023 №131, що підтверджується матеріалами справи.

Судом встановлено, що порядок надання рахунків на оплату урегульовано у п. 37 договору №96 та п. 33 публічного договору, згідно яких рахунок надається споживачу на паперовому носії або в електронній формі, а порядок надання рахунків не визначено.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності,спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

За п. 11 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води) {Пункт 11 частини першої статті 1 в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020.

Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач (п.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно з ч. 1 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до ч.1ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:

1) споживачі (індивідуальні та колективні);

2) управитель;

3) виконавці комунальних послуг.

За п .6 ч. 1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать: - комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Отже, метою надання житлово-комунальних послуг є задоволення потреб власника і споживаються вказані послуги саме відповідним суб'єктом.

У частині першій у частині першій статті 12 Закону передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої статті 7 Закону обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Водночас, абз.2 ч. 1 статті 9 Закону про житлово-комунальні послуги, встановлено що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Такий правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі №6-2951цс15, від 26 вересня 2018 року у справі №61-11107св18, у справі №642/2858/16 від 06.11.2019.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

З огляду на наведене та враховуючи те, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов'язання щодо оплати наданих йому позивачем послуг з постачання теплової енергії за період з 01.12.2021 по 31.03.2023, суд першої інстанції, з яким погоджується і суд апеляційної інстанції, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги стягнувши з відповідача на користь позивача 138 910,26 грн заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, 110,60 грн заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку, 1 366,86 грн заборгованості за абонентське обслуговування.

Відтак, враховуючи встановлені обставини та наведені мотиви, суд першої інстанції, з яким погоджується і апеляційний господарський суд, дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення даного позову в повному обсязі та ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для скасування чи зміни оскаржуваного рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у даній справі, при ухваленні якого, з огляду на встановлені судом обставини, відсутні порушення норм матеріального та процесуального права, а висновки суду зроблені на підставі повно та належно досліджених доказів із встановленням всіх необхідних обставин.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків місцевого господарського суду.

У рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" та від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України" п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім цього, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

У даній справі сторонам було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин згідно з нормами матеріального та процесуального права.

Згідно з ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до частини першої статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції повно і всебічно з'ясував обставини справи, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідив та оцінив надані сторонами докази, правильно застосувавши норми права до спірних правовідносин, а тому рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у справі № 920/249/24 законне та обґрунтоване, і підстав для його скасування або зміни не вбачається.

Таким чином, апеляційна скарга Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Судові витрати

Витрати по сплаті судового збору за подачу апеляційної скарги відповідно до статті 129 ГПК України покладаються судом на апелянта.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 129, 269, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Фізичної особи підприємця Браги Костянтина Миколайовича - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Сумської області від 17.04.2024 у справі № 920/249/24- залишити без змін.

3. Судовий збір за розгляд апеляційної скарги розподіляється відповідно до ст. ст. 129 та 282 Господарського процесуального кодексу України.

4. Матеріали справи № 920/249/24 повернути до Господарського суду Сумської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя І.В. Вовк

Судді О.М. Сибіга

В.В. Палій