Справа № 640/25394/21
10 вересня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді Ганечко О.М., суддів Кузьменка В.В., Василенка Я.М., перевіривши матеріали заяви Міністерства юстиції України про зміну способу порядку виконання рішення за у справі за апеляційною скаргою Апарату Верховної Ради України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2022 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України, в якій позивач просив: бездіяльність Апарату Верховної Ради України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27 листопада 2014 року визнати протиправною; зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27 листопада 2014 року; зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги з 27 листопада 2014 року по день фактичного розрахунку.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2022 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Апарату Верховної Ради України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної заробітної плати на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27 листопада 2014 року. Зобов'язано Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27 листопада 2014 року. Зобов'язано Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата з 27 листопада 2014 року по день фактично розрахунку.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Апарат Верховної Ради України подав апеляційну скаргу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2022 апеляційну скаргу Апарату Верховної Ради України задоволено частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2022 скасовано в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Апарату Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата з 27 листопада 2014 року по день фактично розрахунку.
Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги в цій частині задоволено частково.
Зобов'язано Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата, у розмірі, пропорційному сумі невиплачених належних позивачу коштів.
У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2022 залишено без змін.
09.09.2024 до суду від Міністерства юстиції України надійшла заява про зміну способу порядку виконання рішення, в якій заявник просить суд:
- змінити спосіб та порядок виконання виконавчого листа № 640/25394/21 від 10.11.2022, виданого Шостим апеляційним адміністративним судом про зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з посади помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата, у розмірі, пропорційному сумі невиплачених належних позивачу коштів, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України відповідної суми коштів (315725,44 грн) у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Колегія суддів, перевіривши на відповідність вимогам процесуального законодавства вищевказану заяву, звертає увагу на те, що за приписами ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Тож, на переконання колегії суддів, вказана заява мала бути подана до Окружного адміністративного суду міста Києва, як суду, який розглядав справу, як суд першої інстанції, втім, з урахуванням того, що 15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду".
Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
Відтак, розгляд зазначеної справи/заяви підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.
Також, заявник помилково вказує у заяві про те, що виконавчий лист у даній справі був виданий Шостим апеляційним адміністративним судом, позаяк, виконавчий лист № 640/25394/21 від 10.11.2022 виданий на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2022 саме судом першої інстанції.
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду. (ч. 2 ст. 167 КАС України)
Ураховуючи те, що заявник звернувся із вказаною заявою до неналежного суду, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 378 КАС України, а також ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", застосовуючи процесуальні наяслідки повернення заяви без її розгляду по суті вимог, на переконання колегії суддів, заява Міністерства юстиції України про зміну способу порядку виконання рішення підлягає поверненню особі, яка її подала без розгляду.
Керуючись ст. ст. 167, 169, 295, 329, 331, 378 КАС України, суд,
Заяву Міністерства юстиції України про зміну способу порядку виконання рішення за у справі № 640/25394/21 повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді Кузьменко В.В.
Василенко Я.М.