05 вересня 2024 року м. Дніпросправа № 340/4915/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Олефіренко Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 року (головуючий суддя Дегтярьова С.В.)
в адміністративній справі №340/4915/22 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення матеріальної шкоди,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 24.10.2022 до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому, з урахуванням уточнень, просив (а.с. 1-3, 62-66 т.1):
- визнати протиправними та неконституційними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у невиплаті пенсії військового пенсіонера з 24.11.2005 року - часу призначення пенсії по 04.11.2022 року за страховий стаж 25 років 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення:
з 24.11.2005 року 54% належної пенсії за трудовий та страховий стаж 29 років;
з 2006 року за трудовий та страховий стаж 30 років 55% пенсії;
з 2007 року за трудовий та страховий стаж 31 рік 56% пенсії;
з 2008 року за страховий та трудовий стаж 32 роки 57% пенсії;
з 2009 року за страховий та трудовий стаж 33 роки 58% пенсії;
з 2010 року за страховий та трудовий стаж 34 роки 59% пенсії;
з 2010 року по 18.06.2020 року за трудовий та страховий стаж 34 роки 59% пенсії;
з 18.06.2020 р. по 31.08.2021 р. за 35 років трудового та страхового стажу 60% пенсії;
з 31.08.2021 року по 04.11.2022 року за 35 років трудового та страхового стажу 60% пенсії йому, військовому пенсіонеру з 24.11.2005 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на його користь матеріальну шкоду в розмірі 279 641 грн. 23 коп. з 24.11.2005 року - часу призначення пенсії по 04.11.2022 року - 60 % пенсії за трудовий та страховий стаж більш ніж 35 повних календарних років, у відповідності до ст.22 ЦК України, нанесену йому як особі, яка понесла збитки в результаті порушення прав неправомірними діями Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області, що полягли у не нарахуванні та не сплаті йому починаючи з 24.11.2005 року - часу призначення пенсії по 04.11.2022 року 1% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до п. "б" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, пенсії за вислугу років, як особі офіцерського складу, яка має право на пенсію за цим Законом маючи страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ (п."б" ст.12): за страховий стаж 25 років - 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення за відпрацьований трудовий та страховий стаж понад 35 календарних років у розмірі 60% з відшкодуванням, як потерпілому збитків у повному обсязі всієї вартості усіх видів збитків передбачених законом.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2022 р. позов ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фронду України в Кіровоградській області в частині позовних вимог про визнання протиправними дій, які полягають у невиплаті пенсії з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року та про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на його користь матеріальної шкоди в сумі 122919,72 грн. за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року залишено без розгляду (а.с. 137-141 т. 1).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 р.:
- провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 року закрито на підставі п.4 ч.1 ст.238 КАС України;
- провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди в розмірі 156721,51 грн. за період з 01.04.2019 року по 04.11.2022 року 60% пенсії за трудовий та страховий стаж більш ніж 35 повних календарних років закрито на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.06.2023 року ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 року про залишення частини позовних вимог без розгляду - залишено без змін (а.с.169-165 т.1).
Постановою Верховного Суду від 26.12.2023 року скасовано ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 р. про залишення без розгляду позовних вимог в частині позовних вимог про визнання протиправними дій, які полягають у невиплаті пенсії з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року та про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на його користь матеріальної шкоди в сумі 122919,72 грн. за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 01.06.2023 р. у справі №340/4915/22, а справу направлено до Кіровоградського окружного адміністративного суду для продовження розгляду (а.с.198-204 т.1).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 року справу прийнято до провадження та витребувано у позивача пояснення та документальні докази понесення матеріальних втрат (матеріальної шкоди) в сумі 122919,72 грн. за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року та копії усіх письмових заяв (звернень) до відповідача за період з 2005 року по 2022 рік), про які йде мова в позові, та доказів їх розгляду (за наявності) (а.с. 212-213 т.1).
Таким чином, у даному провадженні розглядаються такі позовні вимоги:
- про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області, які полягають у невиплаті пенсії:
за страховий стаж 25 років 50% і
за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року;
- про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди в сумі 122919,72 грн.
за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року в зв'язку з невиплатою відповідачем пенсії за страховий стаж 25 років 50% і
за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач є військовим пенсіонером з 24.11.2005 року, отримує пенсію у відповідності до ст. 13 п. б) Закону України «Про пенсійне забезпечення осі звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ за страховий стаж 25 років більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ (п."б" ст.12):
за страховий стаж 25 років - 50 % і
за кожний повний рік стажу понад 25 років -1 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Також в позові вказано, що предметом спору у даному провадженні є визнання протиправними дій відповідача, що виявились в систематичному та протизаконному не виконанні Конституції України. Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішень суду, щодо не виплат його пенсії у відповідному до закону розмірі починаючи з 2005 року до 31.03.2019 року.
Позивач вважає, що наявні підстави для виплати йому за період з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року 122 919,72 грн. - упущеної вигоди, інфляційних збитків та 3% річних, які він вважає майновою шкодою, оскільки станом на день призначення пенсії його страховий та трудовий стаж склад повних 29 років, тобто відповідач повинен був нарахувати і в подальшому виплачувати йому з листопада 2005 року 54 % пенсії, але відповідач умисно нарахував та виплачував йому пенсію за 25 років у 50-ти відсотковому розмірі на протязі більш ніж 17 років не застосовуючи у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ відсоткового збільшення моєї пенс 31.03.2019 року: станом на час призначення пенсії він вже мав 29 років страхового стажу - тобто 54% пенсії, відповідач же йому сплачував лише 50% пенсії з 24 листопада 2005 року до 31.03.2019 року.
Позивач вказує, що з 24.11.2005 року він продовжував працювати і в подальшому до 31.08.2021 року, однак:
- 55% пенсії в 2006 році за трудовий та страховий стаж 30 років не виплачувалось, пенсія платилась у розмірі 50%;
- 56% пенсії в 2007 році за трудовий та страховий стаж 31 рік не виплачувалось, пенсія платилась у розмірі 50%;
- 57% пенсії в 2008 році за страховий та трудовий стаж 32 роки не виплачувалось, пенсія платилась у розмірі 50%;
- 58% пенсії в 2009 році за страховий та трудовий стаж 33 роки не виплачувалось, пенсія платилась у розмірі 50% ;
- 59% пенсії в 2010 році за страховий та трудовий стаж 34 роки не виплачувалось, пенсія платилась у розмірі 50%;
- з 2010 року до 18.06.2020 року пенсія відповідачем сплачувалась у розмірі 50%, замість 59% на протязі 10 років.
З цього приводу позивач систематично звертався до суду.
Кіровоградський окружний адміністративний суд у справі №340/5635/21 від 24.03.2022 р. з'ясував, що відсоткове відношення пенсії до грошового забезпечення відповідачем встановлено на рівні 50% і відсоткове відношення відповідач не змінював на протязі з 24 листопада 2005 року до вересня 2021 року. Суд зобов'язав відповідача перерахувати пенсію з 01.04.2019 року, застосувавши відсоткове відношення пенсії до грошові забезпечення з урахуванням, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років базова величина у 50% збільшується на 1% згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однак, відповідач продовжував виплачувати позивачу пенсію у 50% розмірі.
Також Кіровоградський окружний адміністративний суд у справі №340/5635/21 від 12 грудня 2022 року виніс ухвалу про проведення перерахунку пенсії і повторно зобов'язав відповідача пенсію виплачувати у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2019 року відношення пенсії до грошового забезпечення складає 59%, а з 2021 року- 60%.
Однак, відповідач до листопада 2022 року виплачував пенсію у 50% розмірі, а з листопада 2022 року по січень 2023 року у 55% розмірі.
Позивач вважає, що такими неправомірними діями відповідача йому нанесена матеріальна шкода і вона підлягає відшкодуванню в силу норм Цивільного кодексу України за період з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року 122 919,72 грн. у формі упущеної вигоди, інфляційних збитків та 3% річних.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 року у задоволенні позову відмовлено (а.с. 1-5 т.2). Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що всі питання, що виникають у позивача з приводу відсутності перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року із застосуванням відсоткового відношення пенсії до грошового забезпечення з урахуванням, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років базова величина у 50% збільшується на 1% згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 належить вирішувати в процедурі виконання такого рішення. В даному ж провадженні розглядається питання відсутності перерахунку пенсії позивача з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року, тобто до 01.04.2019 року, а тому період з 05.08.2020 по 05.08.2021 року позовними вимогами даного провадження не охоплюються.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2024 апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 в адміністративній справі №340/4915/22 залишена без руху та надано строк для надання суду апеляційної скарги, у вимогах якої зазначити яке саме судове рішення ним оскаржується.
Позивачем подано апеляційну скаргу, і якій просить скасувати ухвалу від 13.02.2024 року про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог і ухвали нове судове рішення або змінити, яким позов в цій частині задовольнити. Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що постановою Верховного Суду від 26.12.2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 01.06.2023 року в справі №340/4915/22 скасовано, справу направлено до Кіровоградського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
13.02.2024 року Кіровоградським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, (а не ухвала), як про це зазначає позивач. Зі змісту апеляційної скарги, колегія суддів встановила, що апеляційна скарга подана саме на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 року, а не на ухвалу, оскільки такої ухвали матеріали справи не містять. Ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2024 року відкрито провадження у справі №340/4915/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 року та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження на 05.09.2024 (з урахуванням відпустки колегії суддів).
Так, в апеляційній скарзі позивач вказує, що визначений ним у позові спосіб захисту порушеного права є належним та ефективним, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером з 2005 року відповідно до рішення Світловодського міськрайонного суду від 28.09.2006 року, залишеного в силі ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 05.12.2006 року (а.с.73-74 т.1), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позивач вже звертався до суду з приводу вищеописаних обставин.
Так, ОСОБА_1 , звертався до суду з позовом, який розглядався в провадженні справи №340/55/21, та, зокрема, просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у систематичній невиплаті з 2005 року за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 2005 року за страховий стаж 25 років - 50 % і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення - 10% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року в провадженні справи №340/55/21
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у незарахуванні з 2005 року за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 ;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 2005 року за страховий стаж 25 років - 50 % і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум у відповідності до п."б" ст.13 Закону №2262-ХІІ.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 року рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року в провадженні справи №340/55/21 в цій частині скасоване, в задоволенні позову відмовлено.
Третій апеляційний адміністративний суд вказав, що з наданої до справи копії трудової книжки судом першої інстанції встановлено, що у період отримання пенсії ОСОБА_1 також працював на різних посадах та у свою чергу отримував страховий стаж.
Зважаючи на зарахування позивачу 25 років страхового стажу при виході на пенсію у 2005 році, суд дійшов висновку, що отриманий позивачем у період перебування на пенсії страховий стаж повинен бути зарахований, а відсоток пенсії перерахований у відповідності до п. "б" ст.13 Закону №2262-ХІІ.
Проте, колегія суддів апеляційного суду визнала передчасним такий висновок суду першої інстанції, оскільки позивач не ставив питання про перерахунок його пенсії за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум у відповідності до п."б" ст.13 Закону №2262-ХІІ.
На заяви позивача до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області з приводу питання про перерахунок його пенсії за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум у відповідності до п."б" ст.13 Закону №2262-ХІІ звернув увагу і Верховний Суд у своїй постанові від 26.12.2023 року.
Ухвалою від 15.01.2024 року у даному провадженні суд витребовував у позивача, зокрема, копії усіх письмових заяв (звернень) направлених до відповідача за період з 2005 року по 2022 рік), про які йде мова в позові, та доказів їх розгляду (за наявності).
Однак, після 15.01.2024 року позивач додаткових заяв, крім тих, що вже були в матеріалах справи, до суду не подав.
Так, матеріали справи містять копію заяви ОСОБА_1 від 04.01.2022 року, що додана до позову при його направленні до суду 07.10.2022 року, такого змісту:
"05.08.2021 року, по закінченні повного року моєї праці і отримання додаткового трудового та страхового стажу, я звернувся з заявою у Вашу адресу (Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області) «Провести перерахунок моєї пенсії у відповідності до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до п. "б" ст.13 Закону №2262-ХІІ з 2005 року по 2021 рік - 11% (а саме 61%) з виплатою компенсації у відповідності до статей 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», та положень «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159 та надав у Вашу адресу необхідні для перерахунку пенсії документи такі як світлокопію свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 27.08.2004 р. №2223012612, оригінал Довідки №2/1465 від 03 серпня 2021 року про страховий стаж, світлокопію даних про трудовий стаж та страховий стаж з 01.01.2004 р. по 31.07.2021 р., належним чином завіреної директором КЛК ХНУВС трудову книжку НОМЕР_1 , світлокопію належним чином завіреної довідки військового комісаріату №3/59 і оригінал Довідки про доходи від 04 серпня 2021 року.
Відповіді від Вас (Головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградській області) в установлений законом термін і до 01.01.2022 року я не отримав, як не отримав перерахунку пенсії у розмірі 61 %.
Пенсію 05.01.2022 року я отримав у тому ж розмірі, що Ви (ГУПФ України в Кіровоградській області) мені призначили в листопаді 2005 році : 50% .
Мої права порушуються і розмір пенсії не відповідає вимогам законодавства.
1. Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області пояснити мені причини невідповідності моєї пенсії нормам України №2262-XII.
2. Провести донарахування моєї пенсії з 05.08.2021 року у повному обсязі - 61 % за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до п. "б" ст.13 Закону №2262-ХІІ з 2005 року по 2021 рік - 11% з виплатою компенсації у відповідності до статей 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»".
Позовними вимогами даного провадження є визнання протиправними дій, які полягають у невиплаті пенсії з 24.11.2005 по 31.03.2019, та стягнення з ГУ ПФУ в Кіровоградській області на користь позивача матеріальної шкоди в сумі 122 919,72 грн. за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що строки перерахунку пенсій регламентуються положеннями статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
При цьому, частинами 2, 3 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Позивач оскаржує бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області, пов'язану із тим, що пенсійний орган, на переконання позивача, не здійснив перерахунок його пенсії за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум у відповідності до пункту б) статті 13 Закону № 2262-ХІІ, починаючи з дати призначення пенсії - 24.11.2005 року.
Так, пунктом б) статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ передбачено пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 % і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Водночас, порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Так, частинами 1, 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч.1 ст.63 ЗУ №2262-ХІІ).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 ЗУ №2262-ХІІ).
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади або шляхом звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.
Крім того, підставою для перерахунку пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ є інші обставини, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у 5-ти денний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом 5-ти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, у першому випадку (збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться пенсійним органом автоматично після отримання шляхом реалізації централізованого механізму повідомлень від органів влади про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Такий перерахунок може бути здійснено без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки.
Разом з цим, відповідну довідку про розмір грошового забезпечення може подати і пенсіонер самостійно, що також буде підставою для проведення перерахунку пенсії.
У такому випадку, в залежності від того, на якому етапі (формування та/або направлення довідки або невчинення дій після отримання довідки) допущено протиправну бездіяльність, існує фактор вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
За наявності вини вказаних органів у нездійсненні перерахунку пенсії особі, яка набула на це право, застосуванню підлягає спеціальна норма щодо строків звернення до суду - частина 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, яка передбачає, що порушене право підлягає відновленню з дати виникнення підстав для перерахунку пенсії та без обмеження строком.
При цьому, матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до суду з цим позовом 24.10.2022 року за захистом свого права на перерахунок пенсії за період з 2005 року, що не пов'язано з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Зокрема, позивач ОСОБА_1 у спірному випадку вважає порушеним право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, що на переконання позивача, є підставою для збільшення відсоткового відношення пенсії до грошового забезпечення за кожний повний рік стажу понад 25 років на 1 % відповідних сум грошового забезпечення.
Водночас, такий випадок не передбачає автоматичне перерахування пенсійним органом розміру пенсії, без відповідного звернення особи, у якої виникло таке право.
За таких умов, вина пенсійного органу виникає у разі допущення бездіяльності після звернення пенсіонера з відповідною заявою та надання до такого звернення необхідних документів, які можуть слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії.
Слід звернути увагу на те, що частиною 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
З урахуванням викладеного, визначальним для вирішення питання дотримання строків звернення з цим позовом до суду є з'ясування обставин та дати звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що у позовній заяві позивач посилався на те, що систематично протягом 2005-2022 років звертався до відповідача з приводу відсоткового перерахунку пенсії.
Натомість, матеріали справи містять лише одну заяву позивача від 04.01.2022 року, в якій є посилання на звернення щодо перерахунку пенсії з 2005 року та подання необхідних для цього документів 05.08.2021 року (а.с.25 т.1).
Інших заяв, щодо подання позивачем відповідачу до 05.08.2021 року, на вимогу суду позивач до матеріалів справи не надав.
Отже, документальних підтверджень, а саме доказів того, що позивач звертався до відповідача з документами та просив перерахувати пенсію раніше, до 05.08.2021 року, матеріали справи не містять.
Слід зазначити, що дані обставини досліджувались і судом апеляційної інстанції в провадженні справи №340/55/21.
Так, в постанові від 29.07.2021 року у справі №340/55/21 колегія суддів апеляційної інстанції вказала, що відповідне Управління пенсійного фонду України може прийняти певне рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії лише після надходження заяви, а прийняті Управлінням рішення оформляються розпорядженням.
Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Так, згідно п.4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Пунктом 2.23 Порядку №22-1 передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
В порушення зазначеного порядку ОСОБА_1 не додано до заяв належним чином завірених копій документів, необхідних для перерахунку пенсії. Колегія суддів прийшла до висновку, що відсутні підстави вважати, що відповідачем взагалі приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії у відповідності до п."б" ст.13 Закону №2262-ХІІ (справа №340/55/21).
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Тому колегія суддів прийшла до висновку, що позовні вимоги позивача про перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум у відповідності до п."б" ст.13 Закону №2262-ХІІ є передчасними, а тому у задоволенні таких вимог слід відмовити саме з цих підстав, а не з підстав відсутності у останнього права на такий перерахунок, оскільки таке питання фактично відповідачем станом на 29.07.2021 року не вирішувалося в передбаченому законом порядку.
Зважаючи на встановлені факти в провадженні справи №340/55/21 та вказані в постанові від 29.07.2021 року, суд під час розгляду даної справи бере до уваги той факт, що такі, належним чином завірені, копій документів, необхідні для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 і подав відповідачеві лише 05.08.2021 року, тобто після вказівки про апеляційною інстанцією у провадженні №340/55/21.
Стосовно заяви ОСОБА_1 від 19.10.2022 року відносно перерахунку пенсії в обґрунтування наявності вини відповідача у невиплаті з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року, та його позиції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про їх спростування в силу наступного (а.с.52-53 т.1).
Згідно частини 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Однак, позивачем не наведено доказів та матеріали справи не містять відомостей про те, що розмір пенсії за спірний період йому був перерахований, а суми різниці пенсії фактично нараховані пенсійним органом, але не виплачені.
Тому у даному випадку застосуванню підлягає стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч.1 ст. 63 ЗУ №2262-ХІІ).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 ЗУ №2262-ХІІ).
Тому, пенсія за досліджених у даній справі обставин, повинна була б бути перерахована за 12 місяців до дня подання заяви та відповідних документів позивачем - до 05.08.2021 року, тобто з 05.08.2020 по 05.08.2021 року.
Однак, Кіровоградський окружний адміністративний суду справі №340/5635/21 від 24.03.2022 р. вже зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, застосувавши відсоткове відношення пенсії до грошові забезпечення з урахуванням, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років базова величина у 50% збільшується на 1% згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тому всі питання, що виникають у позивача з приводу відсутності перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року із застосуванням відсоткового відношення пенсії до грошового забезпечення з урахуванням, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років базова величина у 50% збільшується на 1% згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 належить вирішувати в процедурі виконання такого рішення.
В даному ж провадженні розглядається питання відсутності перерахунку пенсії позивача з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року, тобто до 01.04.2019 року, а тому період з 05.08.2020 по 05.08.2021 року позовними вимогами даного провадження не охоплюються.
Як вказав у своїй постанові від 26.12.2023 року Верховний Суд у даному провадженні, вина пенсійного органу виникає у разі допущення бездіяльності після звернення пенсіонера з відповідною заявою та надання до такого звернення необхідних документів, які можуть слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії.
З огляду на те, що таке звернення та документи для перерахунку пенсії подані ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України 05.08.2021 року, вина пенсійного органу у відсутності перерахунку та виплаті пенсії за період з 25.11.2005 року по 31.03.2019 року відсутня, оскільки обов'язок здійснити такий перерахунок у відповідача без заяви та поданих ОСОБА_1 документів, законодавством не передбачений.
Така позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26.12.2023 року, прийнятій у даному провадженні.
Таким чином колегія суддів апеляційної інсьанції погоджується з втисновком суду першої інстанції, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області, які полягають у невиплаті пенсії за страховий стаж 25 років 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року.
Як наслідок, за відсутності вини відповідача, належить відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди в сумі 122919,72 грн. за період з 24.11.2005 року по 31.03.2019 року.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи позивача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Виходячи з результатів апеляційного перегляду не підлягають розподілу витрати у справі.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 05.09.2024 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова
суддя Н.А. Олефіренко