Постанова від 11.09.2024 по справі 160/5659/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2024 року м. Дніпросправа № 160/5659/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року (суддя Лозицька І.О.) в справі № 160/5659/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправним та скасування рішення №046050016761 від 29 вересня 2023 року про призначення пенсії за віком в частині дати призначення пенсії - 22 вересня 2023 року; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах (роботи підземні, професії за постановою №202 (25)) з дня першого звернення із заявою про призначення пенсії - 12 травня 2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Звертає увагу, що вперше за призначенням пенсії він звернувся 12 травня 2023 року, кожне наступне звернення (22 травня 2023 року, 02 червня 2023 року, 21 липня 2023 року, 31 липня 2023 року, 22 вересня 2023 року) відбувалось в межах 3-місячного строку. При кожному зверненні орган Пенсійного фонду зазначав нові недоліки, які раніше не зазначались.

Вважає, що пенсія має бути призначена з дати першого звернення - 12 травня 2023 року, адже органами Пенсійного фонду позивач письмово не повідомлявся про те, які недоліки перешкоджають у призначенні пенсії, які документи необхідно надати.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку ГУ ПФУ в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах з вересня 2023 року.

12 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення, органом, що розглядатиме заяву, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.

В рішенні про відмову у призначенні пенсії №046050016761 від 19 травня 2023 року зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не зарахований період проходження військової служби та стаж за трудовою книжкою до 1994 року, оскільки надані не повністю скановані сторінки документів; додатково повідомлено про те, що для призначення пенсії заявником надано не всі сторінки паспорта, а саме, відсутні сторінки з фотокарткою в 45 років та проживання (реєстрація).

22 травня 2023 року позивач з урахуванням недоліків в документах, що були виявлені Пенсійним фондом України при зверненні із заявою про призначення пенсії від 12 травня 2023 року, повторно звернувся із заявою про призначення пенсії.

Після реєстрації заяви та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення, органом, що розглядатиме заяву було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

В рішенні про відмову у призначенні пенсії №046050016761 від 30 травня 2023 року зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 04 квітня 1996 року, оскільки долучено сканкопію з ксерокопії трудової книжки; за доданими документами до пільгового стажу не зараховано період трудової діяльності згідно з уточнюючою довідкою №14/47 від 10 квітня 2023 року, оскільки прізвище не відповідає паспортним даним.

02 червня 2023 року позивач з урахуванням недоліків в документах, що були виявлені Пенсійним фондом України при зверненні із заявою про призначення пенсії від 22 травня 2023року, повторно звернувся із заявою про призначення пенсії.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення органом, що розглядатиме заяву, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

В рішенні про відмову у призначенні пенсії №046050016761 від 09 червня 2023 року зазначено, що за доданими документами до пільгового стажу не зараховано період трудової діяльності згідно з уточнюючою довідкою №14/47 від 10 квітня 2023 року, оскільки в первинному документі, а саме в наказі на прийняття №349 від 19 липня 1994 року зазначене прізвище заявника не відповідає даним паспорта; врахування пільгового стажу можливе лише після проведення зустрічної перевірки.

21 липня 2023 року позивач з урахуванням недоліків в документах, що були виявлені Пенсійним фондом України при зверненні із заявою про призначення пенсії від 02 червня 2023року, повторно звернувся із заявою про призначення пенсії.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення органом, що розглядатиме заяву, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

В рішенні про відмову у призначенні пенсії №046050016761 від 28 липня 2023 року зазначено, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу не зараховано періоди згідно з довідкою №328 від 05 липня 2023 року, оскільки відсутня довіреність на директора з персоналу та соціальних питань ОСОБА_2 ; до пільгового стажу не зараховано періоди згідно з довідкою №14/88 від 27 червня 2023 року з 11 травня 1994 року по 30 червня 1994 року, з 19 липня 1994 року по 30 вересня 1994 року, оскільки відсутні підстави про зарахування, переведення та звільнення в трудовій книжці та довідці.

31 липня 2023 року позивач з урахуванням недоліків в документах, що були виявлені Пенсійним фондом України при зверненні із заявою про призначення пенсії від 21 липня 2023року, повторно звернувся із заявою про призначення пенсії.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення органом, що розглядатиме заяву, визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

В рішенні про відмову у призначенні пенсії №046050016761 від 08 серпня 2023 року зазначено, що до страхового стажу не зараховано період роботи за трудовою книжкою з 04 квітня 1996 року по 01 квітня 1997 року, оскільки бланк видачі трудової книжки 2000 року, а дата заповнення трудової - 1996 рік; до пільгового стажу не зараховані періоди роботи згідно з довідкою №14/88 від 27 червня 2023 року з 11 травня 1994 року по 30 червня 1994 року, з 19 липня 1994 року по 30 вересня 1994 року, оскільки відсутні підстави про зарахування, переведення та звільнення в трудовій книжці та довідці, та з 01 квітня 2002 року по 28 лютого 2022 року, оскільки в пільговій довідці не зазначені підстави про зарахування, переведення та звільнення; заявником надана копія наказу про переведення №349, яка не завірена організацією; згідно з довідкою №328 від 05 липня 2023 року з 26 липня 2022 року по 30 червня 2023 року, оскільки в пільговій довідці не зазначена підстава видачі, а саме накази про зарахування та переведення.

22 вересня 2023 року позивач з урахуванням недоліків в документах, що були виявлені Пенсійним фондом України при зверненні із заявою про призначення пенсії від 31 липня 2023 року, повторно звернувся із заявою про призначення пенсії.

Рішенням Василівського об'єднаного управління ПФУ (в Запорізькій області) №046050016761 від 29 вересня 2023 року позивачу призначена пенсія за віком (роботи підземні, професії за пост №202(25)) з 22 вересня 2023 року.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що вимога про скасування рішення про призначення пенсії в частині дати призначення пенсії ґрунтується безпосередньо на непогодженні позивача з первісною відмовою у призначенні пільгової пенсії, яка не оскаржена останнім.

Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області №046050016761 від 29 вересня 2023 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком (роботи підземні, професії за пост №202(25)) з 22 вересня 2023 року на підставі заяви від 22 вересня 2023 року.

До звернення за призначенням пенсії 22 вересня 2023 року позивач 12 травня 2023 року, 22 травня 2023 року, 02 червня 2023 року, 21 липня 2023 року, 31 липня 2023 року, 22 вересня 2023 року звертався до органу Пенсійного фонду із заявами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте рішеннями територіальних органів Пенсійного фонду відмовлялось у призначенні пенсії з підстав неврахування поданих документів, незарахування певних періодів до страхового та пільгового стажу.

Позивачем такі рішення про відмову у призначенні пенсії не оскаржені.

Спірним в цій справі є питання правомірності визначення дати призначення пенсії.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності 01 січня 2004 року.

Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників регулюється статтею 114 Закону № 1058-IV.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

За положеннями частини першої статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 1.8 розділу І Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Відтак, за загальним правилом, пенсії за віком призначається з дня звернення за пенсією.

В цьому випадку позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії 22 вересня 2023 року, тому ГУ ПФУ в Запорізькій області рішенням №046050016761 від 29 вересня 2023 року призначена пенсія за віком (роботи підземні, професії за пост №202(25)) саме з 22 вересня 2023 року.

За позицією позивача до 22 вересня 2023 року ним подавались заяви про призначення пенсії (перша заява подана 12 травня 2023 року), тому пенсія має бути призначена саме з 12 травня 2023 року.

Суд визнає таку позицію помилковою, зважаючи на таке.

Дійсно, позивачем 12 травня 2023 року, 22 травня 2023 року, 02 червня 2023 року, 21 липня 2023 року, 31 липня 2023 року, 22 вересня 2023 року подавались до органу Пенсійного фонду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте рішеннями територіальних органів Пенсійного фонду відмовлялось у призначенні пенсії з підстав неврахування поданих документів, незарахування певних періодів до страхового та пільгового стажу.

Рішення територіальних органів Пенсійного фонду про відмову у призначенні пенсії позивачем не оскаржувались, є чинними.

Після прийняття рішень про відмову у призначенні пенсії позивач звертався до територіального органу Пенсійного фонду із новими заявами про призначення пенсії, подавав кожний раз новий пакет документів.

Суд зауважує, що доводи позивача про те, що кожне звернення за призначенням пенсії відбулось протягом трьох місяців, тому пенсія має бути призначена з дати первісного звернення за призначенням пенсії, є необґрунтованими.

Так, абзацом четвертим пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 встановлено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Тобто в цьому випадку передбачена можливість призначення пенсії з дати звернення за призначенням пенсії, якщо особа подасть протягом трьох місяців додаткові документи, яких не вистачало, про що таку особу повідомлено органом Пенсійного фонду. При цьому у такому разі органом Пенсійного фонду не приймається рішення про відмову у призначенні пенсії.

У спірному випадку органами Пенсійного фонду приймались рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії, а не повідомлялось про необхідність подання додаткових документів, рішення про відмову у призначенні пенсії позивачем не оскаржувались, тому факт звернення позивача протягом трьох місяців із новими заявами про призначення пенсії та подання до таких заяв додаткових документів, які не подавались раніше, свідчить про правомірність призначення позивачу пенсії саме з дати останнього звернення - 22 вересня 2023 року.

Суд відхиляє посилання на висновки, викладені Верховним Судом в постанові від 24 грудня 2019 року в справі № 209/2050/17, через відмінність спірних правовідносин в справі № 209/2050/17 та в справі, що переглядається зараз, з огляду на те, що в цій справі позивач шість разів (до 22 вересня 2023 року) звертався із заявою про призначення пенсії, не оскаржуючи рішення про відмову у призначенні пенсії за цими заявами.

Крім того, в справі № 209/2050/17 позивач набув право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку (по досягненню 50-річного віку).

В спірному ж випадку позивачу призначена пенсія на підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, відповідно до якої працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Тобто законодавець не пов'язує право на призначення пенсії за цією нормою із досягненням особою відповідного пенсійного віку.

Отже, висновки Верховного Суду, викладені в справі № 209/2050/17, не є застосовними до спірних правовідносин.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року в справі № 160/5659/24 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року в справі № 160/5659/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття 11 вересня 2024 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2024 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко