Провадження №3/748/2104/24
Єдиний унікальний № 748/3111/24
11 вересня 2024 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер
за ч. 1 ст. 164 -5 КУпАП, -
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення у тому, що він 05 липня 2024 року о 11 год. 20 хв., по а/д Чернігів-Пакуль-КПП Славутич Блок Пост № 19 будучи пасажиром маршруту Чернігів-Десна, здійснив транспортування тютюнових виробів торгової марки «BOND» без марок акцизного податку, у кількості 10 (десять) блоків, 100 (сто) пачок, чим порушив ЗУ «Про державне регулювання обігу тютюну та спирту» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-5 КУпАП.
У судовому засідані ОСОБА_1 пояснив, що суб'єктом підприємницької діяльності не є, зазначені у протоколі тютюнові вироби марки «BOND» у кількості 10-ти блоків замовив на телеграм каналі «Американ табако» для власних потреб. Вину у вчиненому визнав повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП настає у разі зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Тобто правопорушення, у якому звинувачується ОСОБА_1 , у своєму складі має спеціального суб'єкта: посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців, а також спеціальний безпосередній об'єкт: товари (алкогольні напої чи тютюнові вироби) з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Необхідною умовою для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої вищевказаною статтею, є, зокрема, наявність доказів, які б безпосередньо свідчили про те, що він є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв, а також здійснював транспортування алкогольних напоїв, які мають підроблені чи фальсифіковані марками акцизного податку.
За статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, іншими документами.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, наданий протокол про адміністративне правопорушення, протокол особистого огляду та вилучення речей, квитанцію про вилучення речей, фотокопії та його письмове пояснення.
У матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою виробника, імпортера або продавця алкогольних напоїв.
Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, суть якого зазначено у протоколі та яке кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, принаймні у справі відсутні необхідні відомості та докази на підтвердження обставин, що мають юридичне значення.
Крім того, за змістом протоколу ОСОБА_1 перевозив тютюнові вироби «без марок акцизного податку». Дана подія не охоплюється диспозицією ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, оскільки, як зазначено вище, безпосереднім об'єктом правопорушення за вказаною нормою є товари (алкогольні напої чи тютюнові вироби) з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 є посадовою особою виробника, імпортера або продавця тютюнових виробів, а транспортовані ним тютюнові вироби містять підроблені чи фальсифіковані марки акцизного податку, суд вважає, що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. З огляду на зазначене, провадження по справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення уповноважений орган приймає одне з встановлених законом рішень: про конфіскацію речових доказів, їх повернення володільцеві, або знищення.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема протоколу огляду та вилучення предметів від 05 липня 2024 року, під час огляду працівниками поліції було вилучено 10 блоків тютюнових виробів - цигарок «BOND», загальною кількістю 100 (сто) пачок без марок акцизного податку.
Отже, вказані тютюнові вироби є такими, що перебувають у незаконному обігу на території України.
КУпАП не містить положень про те, яким чином повинно бути вирішено питання про речові докази в справі про адміністративне правопорушення у разі її закриття, у зв'язку із чим суддя вважає доцільним, за аналогією закону, застосувати положення ст. 100 КПК України, яка регулює питання вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні.
Зокрема, згідно з ч. 9 ст. 100 КПК Україниу разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду. При цьому, майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
24 лютого 2022 року в Україні указом Президента України № 64/2022 введено військовий стан, котрий неодноразово продовжувався та триває на час розгляду справи.
Разом з тим, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №186-р, а також відповідно до рішень військового командування про примусове відчуження або вилучення майна, ухвалених на підставі приписів Закону України «Про правовий режим воєнного стану» дозволено передавати конфісковане майно на потреби ЗСУ.
Враховуючи те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, самі вилучені тютюнові вироби не мають марок акцизного податку, отже перебувають у незаконному обігу на території України, разом з тим мають певну цінність, а тому можуть бути конфісковані та використані на потреби військовослужбовців Збройних Сил України.
Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, ч. 1 ст. 164-5, 245, 247, 265, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 100 КПК України, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази: тютюнові вироби торгової марки «BOND» без марок акцизного податку, у кількості 10 (десять) блоків, загальною кількістю 100 (сто) пачок - передати військовій частині НОМЕР_1 на потреби військовослужбовців Збройний Сил України.
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Суддя Хоменко Л.В.