Справа № 732/1299/24
Провадження № 3/732/715/24
(повний текст)
10.09.2024 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., у присутності секретаря Бондаренко Т. А., розглянувши справу, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_2, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, військовослужбовця вч НОМЕР_2 , фельдшера дев'ятої прикордонної застави, адреса: АДРЕСА_3 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
19.07.2024 о 10 год 50 хв, на території Городнянської ОТГ Чернігівського району у місці дислокації підрозділу у АДРЕСА_4 під час виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду було виявлено головного сержанта ОСОБА_1 із ознаками алкогольного сп'яніння. О 13 год 00 хв 19 липня 2024 року лікарем КНП «Городнянська міська лікарня» проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз - алкогольне сп'яніння (результат згідно з приладом «Алкофор 505» становить 1,96 проміле).
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення не визнала, з протоколом про адміністративне правопорушення не погодилася. Вказала, що 19.07.2024 вона після відпустки заступила на чергування без ознак алкогольного сп'яніння. Коли прибув офіцер внутрішньої безпеки у неї теж ознак сп'яніння не було. Зазначила, що вона має сумніви у правдивості покажчиків спеціального приладу «Алкофор», за допомогою якого їй поводили огляд у лікарні, також не впевнена у правдивості діагнозу, який їй поставив лікар.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та всебічно, повно і об'єктивно дослідивши докази у справі, суддя дійшла наступного.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, утворюють: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Згідно вимог ч.1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Стаття 1 Закону України «Про оборону України» розкриває поняття терміну «особливий період», - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Такий воєнний стан з того часу неодноразово продовжений, зокрема 08.05.2024 Верховна Рада України затвердила Указ Президента України № 271/24 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме виконання обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння під час дії особливого періоду.
Стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 підтверджується випискою з медичної карти амбулаторного хворого №26 від 19.07.2024, в якій лікарем КНП «Городнянська міська лікарня» встановлений військовослужбовцю ОСОБА_1 діагноз - алкогольне сп'яніння та витягом із журналу реєстрації медичних оглядів для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння КНП «Городнянська міська лікарня», в якому наявний запис від 19.07.2024 про проведення огляду військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 та результат огляду - алкогольне сп'яніння.
Службовим посвідченням серії НОМЕР_3 підтверджується, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та є суб'єктом інкримінованого діяння.
Докази справи у їх сукупності не викликають сумніву у їх належності та достовірності, зафіксовані цими доказами фактичні дані свідчать про виконання ОСОБА_1 обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння під час дії особливого періоду, а отже підтверджують наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Водночас, посилання ОСОБА_1 на приписи ч. 6 ст. 266-1 КУпАП про необхідність застосування спеціальних технічних засобів відеозапису під час проведення огляду військовозобов'язаних на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, судом до уваги не приймаються, оскільки такий обов'язок стосується випадків, коли такий огляд проводиться уповноваженою посадовою особою.
Крім цього, судом не беруться до уваги посилання ОСОБА_1 на ч. 6 ст. 266-1 КУпАП про обов'язкову присутність двох свідків під час проведення огляду військовозобов'язаних на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, оскільки такий обов'язок передбачений у разі відсутності спеціальних технічних засобів відеозапису, якщо такий огляд проводиться уповноваженою посадовою особою.
Отже, ч. 6 ст. 266-1 КУпАП, на яку посилалася ОСОБА_1 , закріплює порядок проведення огляду військовозобов'язаних на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння саме уповноваженою посадовою особою.
Натомість, огляд особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , був проведений у медичному закладі у встановленому Законом порядку.
При накладенні адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, наслідки, що настали, та інші обставини, що впливають на відповідальність.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до статі 5 Закону України «Про судовий збір» від судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, то її слід звільнити від сплати судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 3 ст. 172-20, ст. 268, ст. 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя,
Притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, добровільно, протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладання штрафу: отримувач коштів: ГУК у Чернігівській обл./тг м. Городня/21081100, код отримувача (Код за ЄДРПОУ) 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), UA898999980313010106000025693, код класифікації доходів бюджету - 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Згідно зі ст. 308 КУпАП в разі несплати особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору як військовослужбовця.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, до Чернігівського апеляційного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Повний текст постанови складений та підписаний 11.09.2024.
Суддя А. О. Бойко