11 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/5225/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Луцької міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання виплатити ОСОБА_1 кошти, які були переплачені в сумі 108 286,81 грн. за оренду таких земельних ділянок: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303 від 21.07.2017 з 2017 по 2023 роки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі 161/7270/23 від 07.11.2023 внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303 від 21.07.2017 а відтак нормативно-грошова оцінка земельних ділянок змінилася у сторону її зменшення та різниться з нормативно-грошовою оцінкою земельних ділянок, визначеній у договорах оренди землі від 21.07.2017 року, укладених між Княгининівською сільською радою, як орендодавцем - ОСОБА_1 . У зв'язку з чим позивач звернувся до Луцької міської ради із заявою про повернення частини коштів які були переплачені у розмірі 108 286,81 грн. за 2017-2023 роки. Однак відповідач листом від 29.04.2024 повідомив позивача, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетних коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. В даній відповіді на мою заяву зазначено, що контролюючим органом зі справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності на території Волинської області є Головне управління ДПС у Волинській області (Київський майдан, 4, Луцьк, Волинська область, 43000). Також у відповіді було вказано, що до повноважень Луцької міської ради не входить повернення коштів в сумі 108 286,81 грн з 2017 по 2023 рік, які були переплачені мною на рахунок № 33219815700474 в ГУДК у Волинській області Луцького районного, місцевий бюджет Княгининівської сільської ради (правонаступником якої є Луцька міська рада) МОФ 803014, Код 18010900.
На підставі вищенаведеного просить зобов'язати Луцьку міську раду виплатити кошти які були переплачені за оренду земельних ділянок 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) (а.с.59).
У відзиві на позовну заяву від 03.07.2024 (а.с.63-65), представник відповідача позовних вимог не визнав та просить відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що Луцька міська рада є неналежним відповідачем у даній справі.
Також вказує, що Порядок повернення помилково або надміру сплаченої орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності регулюється Наказом міністерства Фінансів України від 03.09.2013 № 787 «Про затвердження Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок). За змістом пункту 3 розділу І вказаного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Пунктом 5 Порядку визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Зазначає, що контролюючим органом зі справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності на території Волинської області є Головне управління ДПС у Волинській області. Відтак, до повноважень відповідача не належить вирішення питання про повернення надміру сплаченої орендної плати за оренду земельної ділянки комунальної власності.
Щодо відсутності факту переплати оренди за 2017-2023 роки представник відповідача зазначив, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07.11.2023 у справі № 161/7270/23 не встановлювався факт переплати оренди за 2017-2023 роки, як про це заявляє позивач. Даним рішенням суду на підставі витягів з нормативної грошової оцінки за 2023 рік внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок кадастрові номери: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303, укладених 21.07.2017, в частині нормативної грошової оцінки цих земельних ділянок. Водночас вказаним судовим рішенням не встановлено іншої дати набрання чинності цих змін.
Отже, з моменту набрання законної сили рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07.11.2023 у справі № 161/7270/23 у позивача виник обов'язок розраховувати та сплачувати орендну плату виходячи із нової, затвердженої судом, нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Разом з тим до набрання законної сили вказаним судовим рішенням, розмір орендної плати визначався на підставі нормативної грошової оцінки, зазначеної у договорах оренди.
Таким чином, у позивача не могла виникнути переплата орендної плати за 2017-2023 роки на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07.11.2023 у справі № 161/7270/23.
Зауважує, що дія постанови КМУ № 753 від 01.07.2022 не може поширюватися на правовідносини які виникли до набрання нею чинності, а тому посилання позивача на цю постанову в обґрунтування доводів щодо наявності переплати за 2017-2023 роки є безпідставним.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подання заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі 161/7270/23 від 07.11.2023, яке набрало законної сили14.12.2023, внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303 від 21.07.2017 (а.с.18-21).А саме судовим рішенням постановлено:
- Внести зміни до договору оренди землі від 21 липня 2017 року (земельна ділянка кадастровий номер 0722883700:07:001:6299, площею 0,1234 га, державна реєстрація права оренди від 19 вересня 2017 року, номер запису про речове право 22467895), а саме, пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення даної додаткової угоди становить 51318,65 грн. (п'ятдесят одна тисяча триста вісімнадцять гривень шістдесят п'ять копійок)». Абзац перший пункту 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 1539,56 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять дев'ять гривень 56 копійок) в рік.
- Внести зміни до договору оренди землі від 21 липня 2017 року (земельна ділянка кадастровий номер 0722883700:07:001:6300, площею 0,5576 га, державна реєстрація права оренди від 19 вересня 2017 року, номер запису про речове право 22466490), а саме, пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення даної додаткової угоди становить 227550,78 грн. (двісті двадцять сім тисяч п'ятсот п'ятдесят гривень 78 копійок)». Абзац перший пункту 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 6826,52 грн. (шість тисяч вісімсот двадцять шість гривень п'ятдесят дві копійки) в рік.
- Внести зміни до договору оренди землі від 21 липня 2017 року (земельна ділянка кадастровий номер 0722883700:07:001:6301, площею 0,1549 га, державна реєстрація права оренди від 19 вересня 2017 року, номер запису про речове право 22469679), а саме, пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення даної додаткової угоди становить 67911,54 грн. (шістдесят сім тисяч дев'ятсот одинадцять гривень п'ятдесят чотири копійки)». Абзац перший пункту 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 2037,35 грн. (дві тисячі тридцять сім гривень тридцять п'ять копійок) в рік.
Внести зміни до договору оренди землі від 21 липня 2017 року (земельна ділянка кадастровий номер 0722883700:07:001:6302, площею 0,1307 га, державна реєстрація права оренди від 19 вересня 2017 року, номер запису про речове право 22459945), а саме, пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення даної додаткової угоди становить 31196,38 грн. (тридцять одна тисяча сто дев'яносто шість гривень 38 копійок)». Абзац перший пункту 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 935,89 грн. (дев'ятсот тридцять п'ять гривень вісімдесят дев'ять копійок) в рік.
- Внести зміни до договору оренди землі від 21 липня 2017 року (земельна ділянка кадастровий номер 0722883700:07:001:6303, площею 0,6928 га, державна реєстрація права оренди від 19 вересня 2017 року, номер запису про речове право 224653364), а саме, пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення даної додаткової угоди становить 187799,80 грн. (сто вісімдесят сім тисяч сімсот дев'яносто дев'ять гривень вісімдесят копійок)». Абзац перший пункту 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 5634 грн. (п'ять тисяч шістсот тридцять чотири) в рік.
11.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до Луцької міської ради із заявою, у якій просив повернути йому частину коштів які були переплачені у розмірі 108 286,81 грн за 2017-2023 роки (а.с.78-79).
Листом №6.7-6/1166/2024 від 29.04.2024 (а.с.5, 68) відповідач повідомив позивача, що Порядок повернення помилково або надміру сплаченої орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності регулюється Наказом міністерства Фінансів України від 03.09.2013 № 787 «Про затвердження Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок). За змістом пункту 3 розділу І вказаного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Пунктом 5 Порядку визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Контролюючим органом зі справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності на території Волинської області є Головне управління ДПС у Волинській області. Відтак, до повноважень відповідача не належить вирішення питання про повернення надміру сплаченої орендної плати за оренду земельної ділянки комунальної власності
Вважаючи протиправними дії відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані Податковим кодексом України, Порядком повернення коштів, помилково та/або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені затвердженого наказом Міністерства фінансів України 11.02.2019 № 60.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.
Статтею 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, та крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Відповідно до пункту 102.5 статті 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року № 1650/24182 ( далі - Порядок № 787).
Згідно із пунктами 3, 4-1 та 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки отримувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у поданні (висновку, повідомленні) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, органів, які ведуть облік заборгованості в розрізі позичальників, заяві платника (у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого)).
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (далі - Порядок № 60).
Відповідно до розділу ІІІ Порядку №60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС.
У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.
Підсумовуючи, суд зазначає, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Крім того, згідно правових висновків, які містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.10.2018 у справі №826/14749/16, від 25.03.2020 у справі №805/4508/16-а, від 19.05.2021 у справі №210/5129/17, від 20.05.2022 у справі №340/370/21 та від 05.07.2022 у справі №522/3740/20, законодавчо закріплена процедура прийняття рішень суб'єктами публічного права має на меті створення гарантій для суб'єкта приватного права та встановлення меж реалізації повноважень органами публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження до суду таких рішень (дій) особою, чиї інтереси вони зачіпають. Установлена законом процедура є важливою гарантією недопущення зловживань з боку суб'єктів владних повноважень під час прийняття рішень та вчинення дій, яка повинна забезпечувати, передусім, справедливе ставлення до особи, а також дотримання загального принципу юридичної визначеності, складовою якого є принцип легітимних очікувань.
При цьому, необхідно враховувати правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincovd and Pine v. The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно з яким державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Згідно Постанови Верховного Суду від 28.02.2020 у справі №П/811/1015/16, неухильне дотримання основних складових принципу належного урядування забезпечує прийняття суб'єктами владних повноважень легітимних, справедливих та досконалих рішень. Крім того, принцип належного урядування підкреслює те, що між людиною та державою повинні бути вибудовані саме публічно-сервісні відносини, у яких інституції та процеси служать всім членам суспільства.
Законодавством не передбачено права місцевого фінансового органу не погодити електронні висновки про повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податків, які зараховано до місцевих бюджетів. Правильність обчислення, нарахування та сплати податків контролює ДПС, а не місцевий фінансовий орган.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять докази звернення ні позивача - ОСОБА_1 , ні його представника до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за оренду земельних ділянок за кадастровими номерами: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303 відповідно до договорів від 21.07.2017 у розмірі 108286,81 грн та за результатом якого податковим органом прийнято рішення про відмову у поверненні коштів.
Суд наголошує, що позивачем зазначені докази не надані, тому заявлена вимога є передчасною, оскільки позивач не здійснив передбачені податковим законодавством дії направленні на повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання за оренду земельних ділянок.
Суд також звертає увагу, що за обставинами даної справи позивачу відмовлено у поверненні коштів, які на думку позивача переплачені за оренду земельних ділянок Луцькою міською радою. Разом з тим проаналізувавши чинне законодавство яке регулює спірні правовідносини на думку суду належним відповідачем у справі є територіальний орган ДПС за місцем адміністрування (обліку), відповідного податку, збору, платежу, який готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.
Отже, належним відповідачем за позовними вимогами щодо повернення переплаченої суми є саме територіальний орган ДПС.
Таким чином, позовні вимоги до Луцької міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання виплатити ОСОБА_1 кошти, які були переплачені в сумі 108 286,81 грн. за оренду таких земельних ділянок: 0722883700:07:001:6299, 0722883700:07:001:6300, 0722883700:07:001:6301, 0722883700:07:001:6302, 0722883700:07:001:6303 від 21.07.2017 з 2017 по 2023 роки як до неналежного відповідача задоволенню не підлягають.
Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 19, код ЄДРПОУ 34745204) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський