11 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6193/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності та дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому, з урахуванням нової редакції позовної заяви (а.с. 22-24), просить: визнати бездіяльність та дії відповідача протиправними щодо не включення до розміру щомісячної виплати пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.97 для виплати індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168); зобов'язати відповідача здійснювати щомісячно виплату належної пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення 1.97-2023, без обмеження максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії в межах шестимісячного строку звернення до суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Волинський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 22.02.2022 у справі №140/15851/21, яким зобов'язав здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
В подальшому, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168, якою установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Зазначає, що нарахований розмір його пенсійної виплати склав 30105,55 грн., в тому числі з урахуванням індексації за 2023 рік, однак відповідач виплату такої індексації не проводить, обмежуючи пенсію максимальним розміром.
На звернення позивача щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, відповідач листом від 23.05.2024 №6909-6396/Є-02/8-0300/24 відмовив виплачувати індексацію, передбачену Постановою №168, посилаючись на абзац другий пункту першого цієї Постанови - в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача щодо обмеження йому пенсії максимальним розміром та невиплати індексації згідно з Постановою №168, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав та просив відмовити у їх задоволенні повністю, посилаючись на те, що оскільки на виконання рішень судової інстанції розмір пенсійної виплати позивача складає 25105,55 грн, що перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений законом, тому правові підстави для виплати підвищення до пенсії відповідно до Постанови №168 відсутні.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 у справі №140/15851/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 14.07.2021 №33/23-1200д про розмір грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2024 у справі №140/35384/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2022 виплату пенсії з підвищенням, установленим постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» без обмеження максимальним розміром (з урахуванням виплачених сум).
З розрахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №0303003978-МВС) видно, що з 01.04.2024 нарахований розмір пенсійної виплати позивача становить 30105,55 грн., з них: 22022,41 грн. - основний розмір пенсії; 3083,14 грн. - індексація за 2022 рік; 1500,00 грн. - індексація за 2023 рік; 1500,00 грн. - індексація за 2024 рік, 2000,00 грн. - щомісячна доплата. Проте виплата пенсії проводиться з урахуванням максимального розміру пенсії у сумі 25105,55 грн.
14.05.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату належної йому пенсії із врахуванням індексації, у повному обсязі без обмеження пенсії максимальним розміром.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23.05.2024 №6909-6396/Є-02/8-0300/24 повідомило позивача, що підстав для встановлення, зокрема, підвищення відповідно до Постанови № 168 немає, оскільки розмір пенсійної виплати перевищує максимальний розмір і становить 25105,55 грн.
Отже, публічно-правовий спір у цій справі виник щодо правомірності дій відповідача з обмеження виплати пенсії (з урахуванням підвищення пенсії, передбаченого Постановою №168) максимальним розміром.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.
Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168, відповідно до якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно з пунктом 2 Постанови №168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Як встановлено судом, позивачу на виконання Постанови №168 нараховано підвищення (індексацію), про що свідчить розрахунок за пенсійною справою №0303003978-МВС (а.с.15), яке становить 1500,00 грн, однак виплата пенсії проводиться з урахуванням максимального розміру у сумі 25105,55 грн, тобто без урахування вказаної суми такого підвищення за 2023 рік.
Такі дії відповідача суд вважає неправомірними, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016 є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.
Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри “у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено на “у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року», є нереалізованими.
Отже, із 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
З цього приводу наявні правові висновки у постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 та ін. Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17).
Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI).
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 у справі №640/11168/20, від 18.05.2022 у справі №380/12337/20, від 29.06.2022 у справі №640/19118/18, від 11.07.2022 у справі №620/613/21.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ. Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України.
Суд наголошує, що норма щодо обмеження максимальним розміром пенсій у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році й станом на 01.03.2023 відсутні положення про обмеження призначених згідно із вказаним Законом пенсій максимальним розміром.
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
На думку суду, незважаючи на наявність у Постанові №168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №168 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Аргументи відповідача про існування законних підстав для обмеження пенсії позивача не узгоджуються із нормативним регулюванням спірних правовідносин та правовими висновками Верховного Суду щодо застосування норм права.
На думку суду, відповідач не довів, що застосовуючи обмеження максимальним розміром пенсії до виплати індексації пенсії, діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про необхідність застосування при розгляді даної справи правових висновків, що викладені у постанові Верховного Суду від 07.06.2024 у справі №420/25804/23, з огляду на наступне.
Так, правові висновки Верховного Суду по справі №420/25804/23, на які посилається представник відповідача в обгрунтування своїх заперечень проти позову, стосуються питання нарахування доплати до пенсії (індексації пенсії) із застосуванням обмеження верхньої межі індексації в розмірі 1500,00 грн.
Натомість, питання нарахування позивачу підвищення до пенсії у розмірі 1500,00 грн, визначеного Постановою №168, не є спірним в межах даної справи.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ у Волинській області здійснено нарахування позивачу підвищення (індексацію) пенсії у розмірі 1500,00 грн відповідно до Постанови 168 (а.с. 15). Проте виплата даної доплати не здійснюється з огляду на обмеженням пенсії позивача максимальним розміром.
Таким чином, спірні правовідносини у межах даної справи та справи №420/25804/23 не є подібними, тому висновки викладені в постанові Верховного Суду від 07.06.2024 у межах справи №420/25804/23 не підлягають застосування до спірних правовідносин у межах даної справи.
Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Із цим позовом позивач звернувся до суду 13.06.2024 та позовні вимоги просив задовольнити в межах шестимісячного строку звернення до суду.
З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення виплати позивачу підвищення пенсії (індексації), передбаченого Постановою №168, та зобов'язати відповідача здійснити позивачу 13.12.2023 (у межах шестимісячного строку звернення до суду) виплату пенсії з урахуванням індексації у розмірі 1500,00 грн, передбаченої Постановою №185, без обмеження максимальним розміром пенсії (з врахуванням виплачених сум).
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн., сплачений квитанціями від 13.06.2024 №10 та №27.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії (індексації) у розмірі 1500,00 грн, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у зв'язку з обмеженням пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 13 грудня 2023 року виплату пенсії з урахуванням підвищення пенсії (індексації) у розмірі 1500,00 грн, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження максимальним розміром пенсії (з врахуванням виплачених сум).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).
Суддя О. О. Андрусенко