Справа №521/26124/23
Номер провадження 3/521/1139/24
3 вересня 2024 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Черевко С.П., з секретарем Недєвою Г.М., за участю представника Одеської митниці Держмитслужби Евдокимова Д.А., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення №1496/50000/24 від 04.09.2023 року, який надійшов з Одеської митниці Держмитслужби у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 06.06.2017 виданий 5316,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України,-
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 15.05.2022 близько 01 години 14 хвилин в зону митного контролю пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці по смузі руху «червоний коридор» в напрямку з Румунії (п/п Ісакча) до України заїхав транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ VITO 120», VIN - код № НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 ), який переміщував гуманітарну допомогу, а саме каву, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти, одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки.
Як підставу для пропуску на митну територію України вказаного автомобіля громадянином України ОСОБА_1 для здійснення митного оформлення було подано наступні документи: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, паспорт громадянина України ОСОБА_1 для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 06.06.2017, орган, що видав - 5316; свідоцтво від 23.09.2021 № НОМЕР_4 про реєстрацію транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ VITO 120», VIN - код № НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, для отримувача - військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України, яка розташована в АДРЕСА_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ), від громадянина України ОСОБА_1 , з волонтерської організації (Грузія) до України переміщувався через митний кордон України в якості гуманітарної допомоги товар кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки, власником якого є волонтерська організація з Грузії.
Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, заповнено та підписано особою, яка здійснює декларування, громадянином України ОСОБА_1 .
З метою підтвердження факту отримання гуманітарної допомоги вищевказаного товару, а саме, кави, консервів, чурчхели, сухофруктів, серветок вологих, зубних щіток, шприців, фізраствору, антисептиків, спирту медичного, памперсів, бінтів, одягу, взуття, ковдр, пледів, карематів, батарейок, ліхтариків, повербанків, отримувачем якої є Військова частина НОМЕР_5 Міністерства оборони України, Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України направлено лист.
Листом Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України від 28.06.2023 № 20/20-02-01/7/698 до Одеської митниці (вх. Одеської митниці від 29.06.2023 № 14553/4) направлено відповідь Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України з додатками від 22.06.2023 №234/1980 (вх. Держмитслужби України від 29.06.2023 №14553/4).
Одеську митницю повідомлено, що згідно з листом Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України від 22.06.2023 №234/1980, вищезазначений вантаж кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки, який перетинав митний кордон України в якості гуманітарної допомоги, на адресу Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України НОМЕР_5 (розташування АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), не надходив.
Відповідно до ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 ст. 257 МК України визначено, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, про товари: найменування; звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); код товару згідно з УКТ ЗЕД; найменування країни походження товарів (за наявності); опис упаковки (кількість, вид); кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; відомості про уповноважені банки декларанта; статистична вартість товарів.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспорті засоби комерційного значення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках визначених цим Кодексом та Податковим кодексам України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Згідно із ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів декларантом, передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом.
Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо).
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Згідно з п. 6 Постанови від 03.06.2005 № 8 Пленуму Верховного Суду України (зі змінами), «судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів».
При цьому, згідно з абз. 4 цього пункту Постанови:
«Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з статтею 483 МК України, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів одержаних незаконним шляхом та які містять неправдиві данні.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Таким чином громадянином України ОСОБА_1 було вчинено дії, спрямовані на переміщення товару кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги, а саме, Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583.
На підставі вищевказаних обставин, посадовою особою митниці було складено протокол, за ознаками порушення ч. 1 ст. 483 МК України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти стягнення відповідно до санкції статті у вигляді штрафу в розмірі з конфіскацією цих товарів.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника Одеської митниці, суд вважає, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вбачається наявність складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Так, ч. 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Судом встановлено,що 15.05.2022 близько 01 години 14 хвилин в зону митного контролю пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці по смузі руху «червоний коридор» в напрямку з Румунії (п/п Ісакча) до України заїхав транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ VITO 120», VIN - код № НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 ), який переміщував гуманітарну допомогу, а саме каву, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти, одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки.
Як підставу для пропуску на митну територію України вказаного автомобіля громадянином України ОСОБА_1 для здійснення митного оформлення було подано наступні документи: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, паспорт громадянина України ОСОБА_1 для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 06.06.2017, орган, що видав - 5316; свідоцтво від 23.09.2021 № НОМЕР_4 про реєстрацію транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ VITO 120», VIN - код № НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, для отримувача - військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України, яка розташована в АДРЕСА_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ), від громадянина України ОСОБА_1 , з волонтерської організації (Грузія) до України переміщувався через митний кордон України в якості гуманітарної допомоги товар кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки, власником якого є волонтерська організація з Грузії.
Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583, заповнено та підписано особою, яка здійснює декларування, громадянином України ОСОБА_1 .
З метою підтвердження факту отримання гуманітарної допомоги вищевказаного товару, а саме, кави, консервів, чурчхели, сухофруктів, серветок вологих, зубних щіток, шприців, фізраствору, антисептиків, спирту медичного, памперсів, бінтів, одягу, взуття, ковдр, пледів, карематів, батарейок, ліхтариків, повербанків, отримувачем якої є Військова частина НОМЕР_5 Міністерства оборони України, Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України направлено лист.
Листом Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України від 28.06.2023 № 20/20-02-01/7/698 до Одеської митниці (вх. Одеської митниці від 29.06.2023 № 14553/4) направлено відповідь Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України з додатками від 22.06.2023 №234/1980 (вх. Держмитслужби України від 29.06.2023 №14553/4).
Одеську митницю повідомлено, що згідно з листом Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України від 22.06.2023 №234/1980, вищезазначений вантаж кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки, який перетинав митний кордон України в якості гуманітарної допомоги, на адресу Військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України НОМЕР_5 (розташування АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), не надходив.
Таким чином громадянином України ОСОБА_1 було вчинено дії, спрямовані на переміщення товару кава, консерви, чурчхела, сухофрукти, серветки вологі, зубні щітки, шприци, фізраствор, антисептики, спирт медичний, памперси, бінти одяг, взуття, ковдри, пледи, каремати, батарейки, ліхтарики, повербанки через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги, а саме, Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.05.2022 № 500420/2022/1583.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної митних правил можуть бути громадяни, які на момент відповідальності за порушення вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного вище правопорушення підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил № 1496/50000/23, митною декларацією, товаросупровідними документами та іншими матеріалами справи.
Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Вимогами п. 5 ч. 2ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 458, 459, 461, 483, 487 МК України, ст. ст. 23, 33, 252, 253, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя: Сергій Черевко