Постанова від 27.08.2024 по справі 521/7381/23

Справа №521/7381/23

Номер провадження 3/521/75/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Черевко С.П.,

при секретарі Нєдєвої Г.М.,

представника Одеської митниці Держмитслужби Євдокимова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №0203/50000/23 від 16.02.2023, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки АДРЕСА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 10.12.2014 виданий Ананьївським РС ГУДМС України в Одеській обл.,, РНОКПП - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

05.11.2021 року до відділу митного оформлення №2 митного поста "Одеса-порт" Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » гр. України ОСОБА_2 , який діє на підставі договору від 05.11.2021 №848 з гр. України ОСОБА_1 про надання брокерських послуг та декларування товарів було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/ 201623 від 05.11.2021.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 , до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу видане у м. КRAKOW № SERIA DR/BAN 3435335 від 09.08.2018, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ананьївським РС ГУДМС України в Одеській обл., від 10.12.2014, ДРНФО - НОМЕР_2 , договір купівлі-продажу б/н від 15.06.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу виданий у м. WARSZAWA від 15.06.2021 NR К.5284.1.117.2021.ACZ, заява на зміну режиму б/н від 05.11.2021, заява на посвідчення б/н від 05.11.2021.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500060/2021/201623 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки - RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 ; календарний рік виготовлення: 16.12.2002, є VENGER VADYM (70031517291), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 ).

Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201623 заявлено товар легковий автомобіль - 1 шт, марка: RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_3 ; календарний рік виготовлення 16.12.2002; виробник: Renault SAS; країна виробництва: Франція , код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703239013.

Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 15.06.2021 склала 4600 Польських злотих (30269,84грн.) та МД № UA500060/2021/ 201623 від 05.11.2021.

Митні платежі за транспортний засіб по МД № UA500060/2021/201623 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 30150,60грн.

Після здійснення митного оформлення за МД від 05.11.2021 № UA500060/2021/201623 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022. №26/26-04/7.10/1589 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 18.08.2022 №0201-IGM.541.529.2022.4.RLM (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18199/11),за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу марки MITSUBISHI; модель: RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 .

Крім того, відповідно до інформації , що міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінку https://historiapojazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що ТЗ «RENAULT-LAGUNA» (VIN:- НОМЕР_3 ) не знято з обліку в Республіці Польща станом на 16.02.2023.

Це означає, що данні органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичні з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу «RENAULT - LAGUNA» (VIN: НОМЕР_3 ).

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.

Тобто, транспортний засіб марки RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 , його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів були надани документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500060/2021/201623 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 .

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 23.01.2023 №7.10-28.1-02/142 становить 58284,36 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 28133,76 грн.

Відповідно до ст. 336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з п.п.1,4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; у випадках, визначеним цим кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації. Тобто, декларант зобов'язаний заявити відомості про товари, які мають містити достатній перелік інформації для їх розпізнання та однозначного віднесення до коду згідно з УКТЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення, згідно з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500060/2021/201623 від 05.11.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 05.11.2021 № UA500060/2021/201623 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобори митних платежів у сумі 28133,76 грн., чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.

На підставі вищевикладеного, Одеською митницею відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил митних №0203/50000/23 від 16.02.2023 за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином.

За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просила суд визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.

Вислухавши думку представника митного органу та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ст. 485 МК України.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом чи іншими законами України, і за які Митним кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Судом встановлено, що 05.11.2021 року до відділу митного оформлення №2 митного поста "Одеса-порт" Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » гр. України ОСОБА_2 , який діє на підставі договору від 05.11.2021 №848 з гр. України ОСОБА_1 про надання брокерських послуг та декларування товарів було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/ 201623 від 05.11.2021.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 , до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу видане у м. КRAKOW № SERIA DR/BAN 3435335 від 09.08.2018, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ананьївським РС ГУДМС України в Одеській обл., від 10.12.2014, ДРНФО - НОМЕР_2 , договір купівлі-продажу б/н від 15.06.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу виданий у м. WARSZAWA від 15.06.2021 NR К.5284.1.117.2021.ACZ, заява на зміну режиму б/н від 05.11.2021, заява на посвідчення б/н від 05.11.2021.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500060/2021/201623 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки - RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 ; календарний рік виготовлення: 16.12.2002, є VENGER VADYM (70031517291), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 ).

Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500060/2021/ 201623, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022. №26/26-04/7.10/1589 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 18.08.2022 №0201-IGM.541.529.2022.4.RLM (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18199/11),за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу марки MITSUBISHI; модель: RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 .

Крім того, відповідно до інформації , що міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінку https://historiapojazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що ТЗ «RENAULT-LAGUNA» (VIN:- НОМЕР_3 ) не знято з обліку в Республіці Польща станом на 16.02.2023.

Це означає, що данні органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичні з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу «RENAULT - LAGUNA» (VIN: НОМЕР_3 ).

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.

Тобто, транспортний засіб марки RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 , його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів були надани документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500060/2021/201623 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки RENAULT; модель: LAGUNA; ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 .

Відповідно до ч. 6 ст. 377 МК України, товари, зазначені у ч.ч. 1 та 5 ст. 377 МК України (товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД), що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 23.01.2023 №7.10-28.1-02/142 становить 58284,36 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 28133,76 грн.

Вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0203/50000/23 від 16.02.2023, іншими матеріалами справи № 521/7381/23.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.

Керуючись ст. ст. 27, 33, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 471, 527-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Сергій Черевко