Постанова від 10.09.2024 по справі 420/20485/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/20485/24

Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В. А.

Час і місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року по справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправним та скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №74927731 від 17.06.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 по справі № 420/3678/24, яке набрало законної сили 29.04.2024, ОСОБА_1 03.06.2024 проведено нарахування з 05.08.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»., в наслідок чого розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2024 становить 23610,00 грн. Перерахунок пенсії проведено за період з 05.08.2023 по 30.06.2024, але доплата пенсії відсутня, оскільки розмір пенсії за зазначений період не перевищує розмір пенсії, перерахований відповідно до рішення суду № 420/24328/21 з 01.12.2019 та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" пенсія ОСОБА_1 виплачується в максимальному розмірі. Таким чином, покладені судом зобов?язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. У зв'язку з прийняттям відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження № 74927731 від 06.05.2024 за виконавчим листом № 420/3678/24 від 29.04.2024 р., Головним управлінням було надіслано відповідачу лист від 05.06.2024 № 1500-0505-5/85194 про виконання рішення суду з доданими до нього відповідними документами. Проте, незважаючи на виконання позивачем, в межах покладених повноважень, судового рішення та не врахувавши роз'яснення щодо виплати коштів після їх виділення Головному управлінню, державним виконавцем прийнята оскаржувана постанова від 17.06.2024 ВП № 74927731 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. Державним виконавцем при винесенні постанови про накладення штрафу не враховано викладені обставини (факт повного виконання рішення суду Головним управлінням в межах, допустимих діючим законодавством, до відкриття виконавчого провадження), що призвело до порушення норм законодавства, що стосується притягнення боржника до відповідальності згідно з вимогами Закону №1404.

За вказаних обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до суду з вимогами щодо скасування протиправної, на його думку, постанови.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року у задоволені позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправним та скасування постанови - відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким позов задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянтом зазначено, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду

Враховуючи, що відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю суд апеляційної інстанції, відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 по справі № 420/3678/24, яке набрало законної сили 29.04.2024 р.,серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 05.08.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

29.04.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/3678/24 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 05.08.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

06.05.2024 року від ОСОБА_1 надійшла заява про прийняття до виконання даного виконавчого листа.

06.05.2024 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Пхіденко О.С. (далі - старший державний виконавець) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 74927731 з примусового виконання вище вказаного виконавчого листа.

05.06.2024 р. ГУ ПФУ в Одеській області на адресу відповідача направило лист за вих. № 1500-0505-5/85194, яким повідомило, зокрема, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 по справі № 420/3678/24, яке набрало законної сили 29.04.2024, ОСОБА_1 03.06.2024 проведено нарахування з 05.08.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2024 становитиме 23610,00 грн. Перерахунок пенсії проведено за період з 05.08.2023 по 30.06.2024, але доплата пенсії відсутня, оскільки розмір пенсії за зазначений період не перевищує розмір пенсії, перерахований відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та пенсія виплачується в максимальному розмірі.

Відповідно до Перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( пенсійна справа № 1503010464-МВС), сформованого 03.06.2024 року, ГУ ПФУ в Одеській області на підставі рішення суду № 420/3678/24 нараховано з 05.08.2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», підсумок пенсії з надбавками - 25084,80 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20 930,00 грн.

17.06.2024 року керуючись статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" старшим державним виконавцем відповідно до вимог, за невиконання рішення було винесено постанову ВП №74927731 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн., оскільки станом на 17.06.2024 року на адресу відділу примусового виконання жодних відомостей стосовно виконання рішення суду не надходило, у зв'язку з чим вимоги виконавчого документу боржником не виконано.

Вважаючи, що у відповідача відсутні правові підстави для винесення постанови про стягнення штрафу за невиконання судового рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що невиконання позивачем рішення суду в частині не виплати нарахованої щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. відбулось без поважних причин та, як наслідок, про правомірність накладення на позивача штрафу в сумі 5100,00 грн. за не виконання судового рішення у цій частині.

Вивчивши матеріали справи, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі - Закон №1404).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон України №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно із приписами частини першої статті 18 Закону України № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

У відповідності до частини третьої статті 18 Закону України № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону та накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Положеннями частин першої та другої статті 63 Закону України № 1404-VIII передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Згідно до статті 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у установлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи слід зазначити, що накладення штрафу за невиконання рішення є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання (виконати судове рішення).

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. При цьому, визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.

У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Отже, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, установлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою прийняття відповідачем оскаржуваної постанови про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн., є не виконання боржником -Головним управлінням ПФУ в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 по справі № 420/3678/24 в частині виплати ОСОБА_1 нарахованої з 05.08.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у зв'язку з не повним виконанням судового рішення без поважних причин, а саме, застосуванням Головним управлінням ПФУ в Одеській області до пенсії стягувача обмеження її максимальним розміром.

Обґрунтовуючи поважність причин невиконання рішення суду, позивач вказує, що згідно п. 1 Постанови №713 передбачена щомісячна доплата встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом №2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021 року отже доплата різниці в пенсії відсутня.

Зазначає, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, оскільки за наслідками здійсненого нарахування ОСОБА_1 за період з 05.08.2023 по 30.06.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», доплата пенсії відсутня, оскільки розмір пенсії за зазначений період та пенсія виплачується в максимальному розмірі.

При цьому, обґрунтовуючи правомірність обмеження розміру пенсії позивача представник позивача вказує, що розмір пенсії за зазначений період не перевищує розмір пенсії, перерахований відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та пенсія виплачується в максимальному розмірі.

Так, з перерахунку пенсії ОСОБА_1 , здійсненого на виконання вказаного рішення суду, вбачається, що пенсійним органом з 05.08.2023 р., крім щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., нарахована індексація за 2022 рік згідно постанови КМ України від 16.02.2022 № 118, а також індексація за 2023 рік згідно постанови КМ України від 24.02.2023 року № 168, однак нарахувавши з 05.08.2023 року пенсію з надбавками в розмірі - 25084,80 грн., за період з 05.08.2023 по 30.06.2024 застосував обмеження максимального розміру пенсії сумою до виплати 20 930,00 грн.

Так, колегія суддів зазначає, що станом на момент винесення оскаржуваної постанови рішення суду у справі №420/3678/24, на підставі якого видано виконавчий лист боржником не виконано, так як позивач здійснивши перерахунок пенсії обмежив таку максимальним розміром, тобто щомісячна доплата у розмірі 2000,00 гривень міститься у складових пенсії ОСОБА_1 , після перерахунку здійсненого у 03.06.2024 року, однак не врахована у підсумку пенсії.

При цьому, судом першої інстанції правомірно зазначено, що позивачем не вказано правового обґрунтування, що б дозволяло та надавало право суб'єкту владних повноважень виконувати судове рішення на власний розсуд, оскільки обмеження перерахованої пенсії позивача за зазначений період відбулось на підставі інших нормативно- правих актів, а не постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Колегія суддів зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження не виконання рішення суду з поважних причин.

Поважними в розумінні Закону №1404-VIII можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення, боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Аналогічна позиція висловлена постановою Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі №127/3770/17 та від 12 грудня 2018 року в справі №821/1568/16.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що невиконання позивачем рішення суду в частині не виплати нарахованої щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. відбулось без поважних причин та, як наслідок, про правомірність накладення на позивача штрафу в сумі 5100,00 грн. за не виконання судового рішення у цій частині.

Крім того, колегія суддів зазначає, що Європейський суд з прав людини (надалі - ЄСПЛ) у рішенні "Юрій Миколайович Іванов проти України" наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

У такому контексті відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.

Отже виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження, є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції, складовою права на справедливий суд.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що на момент прийняття виконавцем спірної постанови позивачем не було виконано рішення суду, а отже постанова про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп. за невиконання рішення суду винесена з дотриманням норм Закону України "Про виконавче провадження", а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. ст. 308, 311, ст.315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 10 вересня 2024 року .

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова