Рішення від 10.09.2024 по справі 620/9435/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 року Чернігів Справа № 620/9435/24

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Чернігівській області від 27 жовтня 2023 року: № 0095464-2407-2518-UA74060030000026607 про визначення податкового зобов'язання за 2021 рік по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 28740,00 грн; № 0095463-2407-2518-UA74060030000026607 про визначення податкового зобов'язання за 2020 рік по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 20737,91 грн; від 01 листопада 2023 року № 10567/Ж10/25-01-24-07-2518 про визначення податкового зобов'язання за 2019 рік по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 15 990,94 грн; № 10568/Ж10/25-01-24-07-2518 про визначення податкового зобов'язання за 2018 рік по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 14 266,54 грн; № 10569/Ж10/25-01-24-07-2518 про визначення податкового зобов'язання за 2017 рік по податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 12262,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо належного позивачу виробничого комплексу, контролюючим органом було застосовано невірні ставки податку.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що податкові повідомлення-рішення відповідають нормам чинного законодавства.

Позивачем було надано відповідь на відзив, в якій вказав, що відповідачем у відзиві на позовну заяву викладено відповіді на питання, які не порушувались в позовній заяві.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 10.09.2024 було поновлено позивачу процесуальний строк для надання доказів та долучено їх до справи № 620/9435/24.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є власником об'єкта нежитлової нерухомості комплексу будівель за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1916 кв.м. (зворот а.с. 49 - а.с. 50).

Головним управлінням ДПС в Чернігівській області згідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України сформовано податкові повідомлення-рішення, якими визначено позивачу суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власники об'єктів нежитлової нерухомості, а саме:

- за 2017 рік - № 10569/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 12262,40 грн;

- за 2018 рік - № 10568/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 14266,54 грн;

- за 2019 рік - № 10567/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 15990,94 грн;

- за 2020 рік - № 0095463-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 20737,91 грн;

- за 2021 рік - № 0095464-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 28740,00 грн (а.с. 25-29).

Позивач, не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено положеннями Податкового кодексу України.

На підставі статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктами 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно абзацу другого підпункту «г» підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України).

Так, судом встановлено, що згідно вісімнадцятої сесії сьомого скликання Семенівської міської ради від 29.06.2017 встановлено розмір ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2017 рік для об'єктів нежитлової нерухомості, шо перебувають у власності фізичних осіб у розмірі 0 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м бази оподаткування, на 2017 рік для об'єктів нежитлової нерухомості, шо перебувають у власності фізичних осіб у розмірі 0 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м бази оподаткування (а.с. 66-69).

Також, згідно рішень Семенівської міської ради від 26.06.2018 № 147, від 27.06.2019 № 460, від 16.06.2020 № 876 встановлено розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019, 2020, 2021 роки відповідно, згідно яких на будівлі промисловості (код 1251) для фізичних осіб встановлено ставку податку 0,0 (а.с. 70-78).

Разом з тим, згідно Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 № 507 (чинного до 31.12.2023), до групи 125 «Будівлі промислові та склади» належить клас 1251 «Будівлі промислові», який включає криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства та т. ін. за їх функціональним призначенням та не включає: резервуари, силоси та склади (1252) будівлі сільськогосподарського призначення (1271) комплексні промислові споруди (електростанції, нафтопереробні заводи та т. ін.), які не мають характеристик будівель (230). Також клас 1251 «Будівлі промислові» включає підклас 1251.5 «Будівлі підприємств харчової промисловості».

Згідно довідки суб'єкта технічної інвентаризації ФОП ОСОБА_2 , яким виготовлено технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , зазначений об'єкт відноситься до коду класифікатора 1251 (а.с. 7-24).

Таким чином, належний позивачу об'єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , віднесений до класу 1251, слід вважати будівлею промисловості, на яку згідно вищевказаних рішень Семенівської міської ради встановлено розмір ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 0.

За таких обставин, суд, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення - рішення № 10569/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 12262,40 грн, № 10568/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 14266,54 грн, № 10567/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 15990,94 грн, № 0095463-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 20737,91 грн, № 0095464-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 28740,00 грн є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно частини першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 10569/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 12262,40 грн, № 10568/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 14266,54 грн, № 10567/Ж10/25-01-24-07-2518 від 01.11.2023 на суму 15990,94 грн, № 0095463-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 20737,91 грн, № 0095464-2407-2518-UA74060030000026607 від 27.10.2023 на суму 28740,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10.09.2024.

Суддя Наталія БАРГАМІНА