10 вересня 2024 рокусправа № 380/9763/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Національної поліції України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати висновки Національної поліції України, які викладені у відповіді від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов'язати Національну поліцію України області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у зв'язку з загибеллю її чоловіка - старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану";
- визнати протиправними та скасувати висновки Національної поліції України, які викладені у відповіді від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 про відмову ОСОБА_2 у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов'язати Національну поліцію України області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2 у зв'язку з загибеллю його батька - старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Ухвалою судді від 13.05.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою від 21.05.2024 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.
Ухвалою від 08.07.2024 суд відмовив у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 17.10.2023 позивачка звернулася до голови Національної поліції України (відповідача) з заявами від власного імені та від імені неповнолітнього (на той час) сина ОСОБА_2 щодо здійснення доплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 на підставі пункту 2 Постанови КМУ № 168, якою установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Листом - відповіддю від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 Національна поліція України відмовила позивачці у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000,00 грн. При цьому, відповідач у відповіді від 11.16.2023 вказує, що підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 сім'ї ОСОБА_3 відсутні. У цій же відповіді відповідач зазначає, що позивачці 26.05.2023 вже виплачено одноразову грошову допомогу у зв'язку з загибеллю поліцейського ОСОБА_3 на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 в сумі 2 013 000,00 грн.
Наголошує, що станом на 26.05.2023 (на момент виплати допомоги в сумі 2 013 000,00 грн) ще не було документів, які б підтверджували той факт, що ОСОБА_3 брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, а також того, що ОСОБА_3 загинув в результаті мінно - вибухової травми - ТАК отримана під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування ої агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Зазначені документи були отримані позивачкою лише у липні та жовтні 2024 року (після неодноразових звернень до Національної поліції України, Львівської ОВА та інших державних органів).
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 17.06.2024 (вх. № 46090ел), у якому зазначає, що відповідно до акту спеціального розслідування нещасного випадку від 27.02.2023 № 2, який стався 04.10.2022 о 17.30 з ОСОБА_3 , комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт перший пункту 7 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422). Згідно з постановою Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» від 14.03.2023 № 12 травма отримана ОСОБА_3 , яка призвела до смерті 04.10.2022 пов'язана з виконанням службових обов'язків. 19.04.2023 складений висновок про призначення ОГД ОСОБА_1 та сину ОСОБА_2 з розрахунку 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, у загальній сумі 2 013, 0 тис. грн, тобто 1 006, 5 тис. грн на одну особу. На підставі складених висновків підготовлено наказ Національної поліції України від 01.05.2023 ро № 976 про виплату ОГД членам сім'ї загиблого ОСОБА_3 26.05.2023 ОГД перераховано членам сім'ї загиблого (померлого) поліцейського кошти у сумі 2 013, 0 тис. грн рівними частками на карткові рахунки АТ КБ «ПриватБанк» ОСОБА_1 (в т. ч., як представнику неповнолітнього сина ОСОБА_2 ) Отже, саме згідно з Актом комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт перший пункту 7 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422). А отже, під час нещасного випадку, внаслідок якого він загинув, останній перебував на службі та виконував завдання та повноваження поліції, визначені Законом України «Про Національну поліцію». Таким чином саме у вказаному Акті встановлені обставини та причини, які є підставо для виплати відповідно до частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 17.10.2023 звернулась до голови Національної поліції України щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю чоловіка та батька ОСОБА_3 .
До вказаних заяв позивач додала: копію паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , копію свідоцтва про шлюб, копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , копію постанови №54 медичної (військово-лікарської) комісії, копію довідки про безпосередню участь ОСОБА_3 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, копію відмови батьків ОСОБА_3 від виплати одноразової грошової допомоги на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (оригінал знаходиться в НПУ); копію виписки про отримання частини одноразової грошової допомоги, довідку за реквізитами з банку.
За результатом розгляду поданих документів правовий департамент Національної поліції України листом від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 повідомив:
«Водночас відповідно до Акта спеціального розслідування нещасного випадку від 27 лютого 2023 року № 2, затвердженого 27 лютого 2023 року начальником Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України полковником поліції ОСОБА_4 , нещасний випадок, який стався 04 жовтня 2022 року о 17.30 з ОСОБА_3 , спеціальна комісія з розслідування кваліфікувала, що ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт перший пункту 7 розділу III Порядку № 705).
Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 3 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 163/28293, 01 травня 2023 року Національною поліцією України видано наказ № 976 про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого ОСОБА_3
26 травня 2023 року Вам, у тому числі як представнику неповнолітнього сина ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу в сумі 2 013,0 тис. грн рівними частинами перераховано на картковий рахунок акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк».
Зазначимо, що вказану одноразову грошову допомогу регламентовано частиною першою статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», яка є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави та призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Ураховуючи викладене, повідомляємо, що на сьогодні правові підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», сім'ї ОСОБА_3 відсутні.»
При цьому, управлінням вибухотехнічної служби Національної поліції України видана довідка від 10.10.2023 № 1585/32/01-2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до якої старший лейтенант поліції ОСОБА_3 дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України період з 01.04.2022 по 10.08.2022 та з 26.09.2022 по 04.10.2022 на території Київської та Харківської областей.
Управління соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 22.11.2023 видало посвідчення ОСОБА_2 , згідно з яким він має право на пільги, встановлені для сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Управлінням соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 22.11.2023 видало посвідчення ОСОБА_1 , згідно з яким вона має право на пільги, встановлені для сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивачі звернулася до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з статтею 2 Закону № 580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до пункту 1, 2 частини 1 статті 97 вказаного Закону одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Згідно з статтею 98 Закону № 580-VIII, у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 24 Закону № 580-VIII, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Відповідно до частина 2 статті 97 Закону № 580-VII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по даний час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.
Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, відповідно до встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Пунктом 1 вказаної Постанови встановлено, що на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Суд встановив, що ОСОБА_3 проходив службу в Національній поліції Україні, остання посада старший інспектор з особливих доручень сектору спеціального вибухотехнічного обладнання управління вибухотехнічної служби Національної поліції України.
Дисциплінарною комісією на підставі наказу Національної поліції України від 20.10.2022 № 746 «Про призначення та проведення службового розслідування» проведено службове розслідування за фактом загибелі старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 .
Дисциплінарною комісією встановлено, що відповідно до наказів Національної поліції України від 09.09.2022 № 1403, від 16.09.2022 № 659 та від 23.09.2022 № 1522 частина особового складу зведеного загону фахівців вибухотехнічної служби відряджена до Головного управління Національної поліції в Харківській області для очищення де окупованих територій Харківської області від вибухових матеріалів.
Згідно з журналом реєстрації інструктажів з охорони праці особового складу ВТС, зі старшим інспектором з ОД ССВО УВТС старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 проведений цільовий інструктаж.
04.10.2022 о 17:30 на території Харківського Національного університету внутрішніх справ (вул. Л. Ландау, 27, м. Харків) при виконанні спеціальних вибухотехнічних робіт з розвантаження зі службового автомобіля Мітсубісі L-200», н.з. НОМЕР_3 (на синьому фоні), вилучених боєприпасів стався неконтрольований вибух, унаслідок якого підполковник поліції ОСОБА_5 та старший лейтенант поліції ОСОБА_3 загинули на місці.
Згідно з довідкою Комунального закладу охорони здоров'я Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 05.10.2022 смерть ОСОБА_3 настала внаслідок вибухової травми несумісної із життям.
Отже, вибух, який стався 04.10.2022 в м. Харкові на території Харківського Національного університету внутрішніх справ, трапився внаслідок нештатного спрацювання ударного механізму або механізму самоліквідації протипіхотної осколкової міни ПОМ-2, внаслідок низької якості виготовлення (брак) країною-виробником (російською федерацією).
Ураховуючи вищевикладене, спеціалісти-вибухотехніки виконували свої службові обов'язки щодо здійснення розмінування деокупованих територій Харківської області та здійснювали перевантаження вибухонебезпечного пристрою (міни ПОМ-2) з метою подальшого транспортування його до місця знищення. В свою чергу особовий склад діяв відповідно до вимог Інструкції про поводження з вибуховими матеріалами в органах і підрозділю Національної поліції України та підрозділах Експертної служби Міністерстві внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 19.08.2019 № 691, передбачити нештатне спрацювання не міг. Таким чином, у дія поліцейських-вибухотехніків ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 порушень заходів безпеки з вибуховими матеріалами не встановлено.
Основними умовами і причинами загибелі старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , старшого інспектора з особливих доручень сектору спеціального вибухотехнічного обладнання Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України стала збройна агресії російської федерації, внаслідок нештатного спрацювання ударного механізму або механізму самоліквідації протипіхотної осколкової міни ПОМ-2, внаслідок низької якості виготовлення (брак) країною-виробником (російською федерацією).
Відомості за фактом загибелі старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 у ході проведення службового розслідування знайшли своє підтвердження.
У ході проведення спеціального розслідування комісія дійшла висновку, що порушень службової дисципліни в діях старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , старшого інспектора з особливих доручень сектору спеціального вибухотехнічного обладнання Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України в ході проведення службового розслідування не встановлено.
Спеціальною комісією, утвореною відповідно до наказу начальника Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України від 14.10.2022 № 17 проведене спеціальне розслідування нещасного випадку, який стався 04.10.2022 о 17 год. 30 хв. з старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 .
Відповідно до Акта спеціального розслідування нещасного випадку, який затверджений Начальником Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України полковником поліції Володимиром Хоменком 27.02.2023, комісією зі спеціального розслідування групового нещасного випадку встановлено, що після прибуття до Харківського Національного університету внутрішніх справ, приблизно о 17 год. 10 хв., ОСОБА_5 , та ОСОБА_8 , залучившись допомогою ОСОБА_3 та ОСОБА_6 розпочали розвантаження вибухонебезпечних предметів, під час чого, приблизно о 17 год. 30 хв., стався неконтрольований вибух, унаслідок якого ОСОБА_5 та ОСОБА_3 загинули на місці.
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від 05.10.2022 № 10-12/3667/2022 Комунального закладу охорони здоров'я «Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи» смерть ОСОБА_3 настала внаслідок вибухової травми несумісної із життям.
Висновок комісії:
По факту загибелі ОСОБА_3 проводилось службове розслідування, в ході якого порушень службової дисципліни в діях ОСОБА_3 не встановлено.
Комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що старший інспектор з особливих доручень сектору спеціального вибухотехнічного обладнання Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України старший лейтенант поліції ОСОБА_3 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу Ш Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопад 2020 року за № 1139/35422).
Згідно з долученою до матеріалів справи постановою ДУ «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» Центральної Медичної (військово-лікарської) комісії від 21.07.2023 № 54 діагноз і постанова військово-лікарської комісії: Мінно-вибухова травма: уламкові переломи кісток лицьового скелету, множинні проникаючі поранення грудної та черевної порожнини з ушкодженням внутрішніх органів (легенів, кишківника), уламкові переломи ребер та грудини; травматична ампутація верхніх кінцівок на рівні нижньої третини передпліч», що призвела до смерті (04.10.2022), ТАК, отримана під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно Постанови КМУ № 168, з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року № 376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану. Цей наказ набирав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 1 Порядку МВС № 376 він визначає механізм оформлення документів і виплати ОГД, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 29.08.2024 у справі №440/3321/23 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на ОГД, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:
- настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;
- загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);
- загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).
При цьому, виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття «в районах їх ведення (здійснення)», яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як «під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії» взаємозв'язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, «в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії», та поняття «в районах проведення воєнних (бойових) дій», яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як «безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії», вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу;
- загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів. Тобто ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв'язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.
При цьому вказані обставини за їх видами мають становити обов'язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.
2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім'ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, в кожному конкретному випадку потребують з'ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.
Застосувавши до спірних правовідносин норми Постанови КМУ № 168 та Порядку № 376 з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 29.03.2024 у справі № 440/3321/23, суд дійшов висновку, що позивачі як дружина та син загиблого ОСОБА_3 набули право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 168, на що вказує сукупність обставин, за яких настала загибель ОСОБА_3 :
1. Настання загибелі поліцейського в період воєнного стану: ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в період дії воєнного стану, що підтверджено свідоцтвом про смерть від 11.10.2022 серії НОМЕР_4 , постановою медичної (військово-лікарської) комісії від 21.07.2023 № 54, актом спеціального розслідування нещасного випадку від 27.02.2023 № і не оспорюється відповідачем.
2. Загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака): ОСОБА_3 загинув під час безпосередньої участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Вказане підтверджується постановою ДУ «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» Центральної Медичної (військово-лікарської) комісії від 21.07.2023 № 54, відповідно до якої діагноз і постанова військово-лікарської комісії: Мінно-вибухова травма: уламкові переломи кісток лицьового скелету, множинні проникаючі поранення грудної та черевної порожнини з ушкодженням внутрішніх органів (легенів, кишківника), уламкові переломи ребер та грудини; травматична ампутація верхніх кінцівок на рівні нижньої третини передпліч», що призвела до смерті (04.10.2022), ТАК, отримана під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
При цьому, управлінням вибухотехнічної служби Національної поліції України видана довідка від 10.10.2023 № 1585/32/01-2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до якої старший лейтенант поліції ОСОБА_3 дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України період з 01.04.2022 по 10.08.2022 та з 26.09.2022 по 04.10.2022 на території Київської та Харківської областей.
Як вже встановив суд, відповідно до Акта спеціального розслідування нещасного випадку, який затверджений Начальником Управління вибухотехнічної служби Національної поліції України полковником поліції Володимиром Хоменком 27.02.2023, комісією зі спеціального розслідування групового нещасного випадку встановлено, що після прибуття до Харківського Національного університету внутрішніх справ, приблизно о 17 год. 10 хв., ОСОБА_5 , та ОСОБА_8 , залучившись допомогою ОСОБА_3 та ОСОБА_6 розпочали розвантаження вибухонебезпечних предметів, під час чого, приблизно о 17 год. 30 хв., стався неконтрольований вибух, унаслідок якого ОСОБА_5 та ОСОБА_3 загинули на місці.
Відповідно до наказу Національної поліції України від 23.09.2022 № 1522 «Про відрядження поліцейських до Головного управління Національної поліції в Харківській області, з метою проведення зачистки території Харківської області від вибухових пристроїв, вибухових речовин або конструктивно схожих на них предметів» керівникові зведеного загону фахівців вибухотехнічної служби Національної поліції України ХоменкуВ. В. забезпечити відрядження з 26 вересня 2022 року до особливого розпорядження (не більше 180 днів) до Головного управління Національної поліції в Харківській області таких поліцейських, зокрема старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 (0018470), ширшого інспектора з особливих доручень сектору спеціального вибухотехнічного обладнання.
Наказом Національної поліції України від 05.06.2023 № 473 «Про внесення змін до деяких наказів Національної поліції України з питань вибухотехнічної служби», з метою належного документування участі поліцейських вибухотехнічних підрозділів під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації внесено зміни до преамбули наказу Національної поліції України від 23.09.2022 № 1522.
Отже, смерть ОСОБА_3 настала під час його безпосередньої участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
3. Загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій) (територіальна ознака): загибель ОСОБА_3 настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконання дій).
Як було вказано вище, за функціональною ознакою загибель ОСОБА_3 настала під час безпосередньої його участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Функціональна ознака «під час безпосередньої його участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії» в поєднанні з територіальною ознакою «в районах їх ведення (здійснення)» формує самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського.
При цьому, суд зазначає, що наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.10.2022 №262 та від 01.12.2022 №282 Харківська область була визначена районом ведення (бойових) дій з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 31.10.2022 відповідно.
4. Загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів: ОСОБА_3 загинув у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджено постановою ДУ «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» Центральної Медичної (військово-лікарської) комісії від 21.07.2023 № 54.
Враховуючи встановлені по справі обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо безпідставності відмови відповідача в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, відповідні висновки відповідачем про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , прийняті без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
А тому, як наслідок, слід зобов'язати відповідача призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 40108578) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати висновок Національної поліції України, який викладений у відповіді від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.
3. Зобов'язати Національну поліцію України області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
4. Визнати протиправним та скасувати висновок Національної поліції України, який викладений у відповіді від 16.11.2023 № Р-522, Р-526/26/-1/02-2023 про відмову ОСОБА_2 у призначенні одноразової грошової допомоги.
5. Зобов'язати Національну поліцію України області призначити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
6. Стягнути з Національної поліції України за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1211,20 грн судових витрат.
7. Стягнути з Національної поліції України за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_2 1211,20 грн судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 10.09.2024.
Суддя Кедик М.В.