Рішення від 10.09.2024 по справі 280/7051/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 вересня 2024 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/7051/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом 1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ); 2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )

до Міністерства оборони України (АДРЕСА_4; код ЄДРПОУ НОМЕР_7)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач-1, ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (надалі - позивач-2, ОСОБА_2 ) до Міністерства оборони України (надалі - відповідач), в якому позивачи просять суд: зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", як членам сім'ї загиблого військовослужбовця.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 12.07.2022 р. ОСОБА_3 вступив до лав Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4 "Азов" (надалі - ДФ ЗТГ № 4 "Азов"), підписавши відповідний контракт. 11.08.2022 р. ОСОБА_3 загинув під час виконання конституційного обов'язку із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. 26.04.2023 р. Позивачі звернулися до ІНФОРМАЦІЯ_11 з заявами про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Листами від 16.05.2023 р. за вих. №№ Ф/4118, Ф/4119 Запорізький РТЦКтаСП відмовив Позивачам у здійсненні виплат, мотивуючи це тим, що ОСОБА_3 , не являвся військовослужбовцем, а також посиланням на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Не погодившись з відмовою, Позивачі звернулися до суду. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 р. у справі № 280/4109/23 позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_11 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнані протиправними та скасовані відмови ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28,02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оформлені листами ІНФОРМАЦІЯ_11. Визнано право ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Не зважаючи на рішення суду, ІНФОРМАЦІЯ_12, а за ним і ІНФОРМАЦІЯ_4 тривалий час затягували процедуру призначення допомоги, висуваючи не передбачені Законом вимоги. Одночасно з цим Міністерство оборони України ініціювало оскарження судового рішення від 18.08.2023 р. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 р. апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 р. залишено без задоволення. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.07.2024 р. відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою МО України на вищевказані судові рішення. Слід окремо зазначити, що виконання судового рішення від 18.08.2023 р. не призупинялося, проте тяганина як тривала, так триває і досі, і будь-яких розумних пояснень цьому немає. Після численних звернень Позивачів до народних депутатів і громадських діячів відповідний пакет документів було скеровано до Головного управління соціальної підтримки Міністерства оборони України для підготовки до розгляду Комісією МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги і компенсаційних сум. Станом на день подання цього позову жодного рішення за зверненнями Позивачів не прийнято, виплату допомоги не здійснено. … Враховуючи наявність обов'язкового для виконання судового рішення, у Відповідача відсутня можливість застосування дискреції. Право Позивачів на отримання ОГД гарантоване як законом, так і обов'язковим для виконання судовим рішенням, а бездіяльність Відповідача в частині здійснення виплати - очевидним порушенням ст.ст. 19, 129-1 Конституції України. … Формулюючи позовні вимоги, Позивачі стверджують, що Відповідач, відмовляючи Позивачам у виплаті одноразової грошової допомоги, порушив положення: - статті 19 Конституції України, - пп. 4) ч. 1 ст. З, пп. 1) ч. 2 ст. 16, ч. 1 ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а отже діяв з порушенням принципів, викладених у пп. 1), 2), 3) частини 2 ст. 2 КАС України. … Таким чином, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. Тому Позивачі вважають єдиним ефективним засобом захисту спонукання Відповідача до здійснення передбачених законодавством виплат. …».

Позивачі-1,2 підтримали позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись з позовною заявою до Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 про зобов'язання вчинити певні дії. Необхідно зазначити, що позивачі вже звертались до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою: визнати протиправною і скасувати відмову ОСОБА_1 у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оформлену листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.05.2023 за вих. № Ф/4118; визнати протиправною і скасувати відмову ОСОБА_2 у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оформлену листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.05.2023 за вих. № Ф/4119; визнати право ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року позов задоволено повністю. 25.06.2024 Третій апеляційний адміністративний суд ухвалив Постанову про відмову у задоволенні апеляційної скарги Міністерства оборони України. Касаційний адміністративний суд відмовив у відкритті касаційного провадження. Міністерство оборони України не погоджується з позовом з наступних питань: По-перше, в справі №280/4109/23 відповідачем був виключно ІНФОРМАЦІЯ_6 . Міністерство оборони України звернулось з апеляційною скаргою, тому що рішення впливало на права та обов'язки Міністерства оборони України. В рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 по справі №280/4109/23 суд дійшли висновку, що на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який брав участь у захисті територіальної цілісності України в зв'язку з військовою агресією російської федерації в складі підрозділу «ІНФОРМАЦІЯ_13» ІНФОРМАЦІЯ_14, поширюються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та відмова позивачам в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ № 168, носить протиправний характер. Також, суди дійшли висновку про визнання права ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Але, необхідно зазначити, що суди першої та апеляційної інстанцій не зазначили, що призначати вказану одноразову грошову допомогу необхідно виключно Міністерству оборони України. … В судовому рішенні є посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»: Абзацом першим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р.) (далі - Порядок 45). Порядком 45 передбачено: 1.1. Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів. 1.2. ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини). Відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України» визначено функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними. Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Загиблий ОСОБА_3 був членом Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4 "Азов" , ним було укладено контракт добровольця територіальної оборони №351. Відповідно до витягу з наказу №12/7/3 від 12.07.2022 Про зарахування, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зараховано до підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_7 ". ОСОБА_3 загинув під час виконання бойового завдання по захисту територіальної цілісності України від російських загарбників 11.08.2022 в с. Степове Василівського району Запорізької області, підтверджується копією повідомлення про смерть від 11.08.2022 та копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 12.08.2022. Відповідно до витягу з наказу №19/8/4 від 19.08.2022 Про припинення контракту, контракт добровольця територіальної оборони ОСОБА_3 за №351 від 12.07.2022 вважати припиненим в зв'язку зі смертю. Згідно з довідкою про обставини поранення (травми, контузії, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії військового стану, яке стало причиною смерті від 22.03.2023 №22/3-3/1, виданою командиром Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4, Доброволець ОСОБА_3 1997 року народження, 11 серпня 2022 одержав розтрощення голови за обставин під час виконання конституційного обов'язку, встановленого ст.65 Конституції України - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України у с. Степове Степногірської селищної громади Василівського району Запорізької області. Підстава: акт службового розслідування про факт загибелі добровольців від 06.10.2022, проведеного згідно з наказом №17/8/3 від 17.08.2022, наказами про продовження службового розслідування №21/8/1 від 21.08.2022, №16/9/3 від 16.09.2022. Тобто, судами було встановлено, що загиблий був добровольцем та не проходив військову служу у Збройних Силах України. Всі виплати родичам загиблих добровольців передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336. Згідно Постановою КМУ №168 право на виплату цього виду одноразової грошової допомоги мають рідні військовослужбовців ЗСУ, СБУ, ГУР, Нацгвардії тощо. Проте категорії добровольців там немає. Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336 (далі - Порядок №336). Щодо ототожнення судами членів добровольчих територіальних формувань з військовослужбовцями Збройних Сил України. Позивачі помилково ототожнюють проходження служби у добровольчих формуваннях територіальних громад з проходженням військової служби у лавах Збройних Сил України. … Отже, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням приписів ст.16, ч.1 ст.16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та на виконання Порядку №336, Позивачам була призначена, але вони відмовились від її отримання (інформація стала відома під час розгляду апеляційної скарги). Допомога була призначена у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, а саме у рівних частинах по 930375 гривень. Дане рішення було прийнято 01.12.2022 року на засіданні Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Позивачам була призначена одноразова грошова допомога відповідно до "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Порядку №336 у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, а саме у рівних частинах по 930375 гривень, але позивачі відмовились її отримувати та звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_5 для отримання допомоги у розмірі 15 млн. … Таким чином, пунктом 1 Постанови №168 визначено коло осіб, які мають право на отримання передбачених нею виплат, і до таких осіб відносяться: військовослужбовці Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до пункту 2 цієї Постанови одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень виплачується сім'ям загиблих осіб з переліку, визначеного у пункті 1 Постанови №168. Загиблий ОСОБА_3 був особою, яка залучалась до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на добровільній основі, будь-якого виду військової служби з визначених частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII не проходив, статусу військовослужбовця не мав. Доказів того, що загиблий ОСОБА_3 відносився до інших осіб, зазначених в пункті 1 Постанови №168, до суду не надано. До заяви позивачами не надано будь яких доказів на підтвердження факту проходження ОСОБА_3 військової служби у Збройних Силах україни. … В зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують проходження військової служби саме у Збройних Силах України, дії Міністерства оборони України законні та відповідають положенням нормативних актів. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - третя особа-1, ІНФОРМАЦІЯ_8 ) не подано до суду письмові пояснення. Про розгляд справи третя особа-1 повідомлялась належним чином.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - третя особа-2, ІНФОРМАЦІЯ_8 ) подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) повідомляє наступне: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 подали заяви до ІНФОРМАЦІЯ_9 на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю сина ОСОБА_3 27.06.2024 № 962/191 та № 962/192. Листом від 02.07.2024 №ф/7870 вищевказані заяви разом з пакетом документів направлені до ІНФОРМАЦІЯ_10 . …».

Ухвалою судді від 05.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі №280/4109/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - визнано протиправною та скасовано відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оформлену листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.05.2023 за вих. № Ф/4118; визнано протиправною та скасовано відмову ОСОБА_2 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оформлену листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.05.2023 за вих. № Ф/4119; визнано право ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №280/4109/23 (адміністративне провадження №К/990/25610/24) відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі №280/4109/23.

Зокрема, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі №280/4109/23 зазначено: «… Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 20.01.1998. Відповідно до витягу з наказу №12/7/2 від 12.07.2022 Про зарахування, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зараховано в члени Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4 "Азов" та укладено контракт добровольця територіальної оборони №351 (арк.спр.31-32). Відповідно до витягу з наказу №12/7/3 від 12.07.2022 Про зарахування, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зараховано до підрозділу «ІНФОРМАЦІЯ_13» Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4 "Азов". ОСОБА_3 загинув під час виконання бойового завдання по захисту територіальної цілісності України від російських загарбників 11.08.2022 в с.Степове Василівського району Запорізької області, підтверджується копією повідомлення про смерть від 11.08.2022 та копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 12.08.2022 (арк.спр.26, 27). Відповідно до витягу з наказу №19/8/4 від 19.08.2022 Про припинення контракту, контракт добровольця територіальної оборони ОСОБА_3 за №351 від 12.07.2022 вважати припиненим в зв'язку зі смертю. Згідно з довідкою про обставини поранення (травми, контузії, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії військового стану, яке стало причиною смерті від 22.03.2023 №22/3-3/1, виданою командиром Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4, Доброволець ОСОБА_3 1997 року народження, 11 серпня 2022 одержав розтрощення голови за обставин під час виконання конституційного обов'язку, встановленого ст.65 Конституції України - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України у с.Степове Степногірської селищної громади Василівського району Запорізької області. Підстава: акт службового розслідування про факт загибелі добровольців від 06.10.2022, проведеного згідно з наказом №17/8/3 від 17.08.2022, наказами про продовження службового розслідування №21/8/1 від 21.08.2022, №16/9/3 від 16.09.2022. … Аналіз наведених норм дає підстави дійти наступних висновків. Відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» під час воєнного стану добровольчі формування територіальних громад переходять у підпорядкування командирів військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України. За рішенням Головнокомандувача ЗСУ вони повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань тероборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення бойових дій. Члени добровольчих формувань територіальних громад, які підпадають під відповідне рішення Головнокомандувача ЗСУ, отримують усі гарантії, визначені для контрактників та мобілізованих. Члени добровольчих формувань територіальних громад, які не визначені рішенням Головнокомандувача, не є військовослужбовцями, але виконують завдання тероборони під керівництвом територіальної оборони Збройних Сил України та під час виконання таких завдань на них поширюється соціальний і правовий захист військовослужбовців. Під час виконання завдань територіальної оборони на членів добровольчих формувань територіальних громад поширюються всі гарантії військовослужбовців, і це визначено в частині 2 статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву», а також п.4 ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Судом установлено, що відпвоідно до довідки про обставини поранення (травми, контузії, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії військового стану, яке стало причиною смерті від 22.03.2023 №22/3-3/1, виданою командиром Добровольчого формування Запорізької територіальної громади № 4, Доброволець ОСОБА_3 1997 року народження, 11 серпня 2022 одержав розтрощення голови за обставин під час виконання конституційного обов'язку, встановленого ст.65 Конституції України - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України у с.Степове Степногірської селищної громади Василівського району Запорізької області. Підстава: акт службового розслідування про факт загибелі добровольців від 06.10.2022, проведеного згідно з наказом №17/8/3 від 17.08.2022, наказами про продовження службового розслідування №21/8/1 від 21.08.2022, №16/9/3 від 16.09.2022. Таким чином, смерть ОСОБА_3 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, а саме захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. З огляду на наведене, відсутність згадки про членів добровольчих формувань територіальних громад у тексті Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 не може впливати на право членів сім'ї загиблого добровольця на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки таке право гарантовано законодавчими актами, які мають вищу юридичну силу. …».

У постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі №280/4109/23 зазначено: «… Аналіз наведених норм права дає можливість дійти беззаперечного висновку, що на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який брав участь у захисті територіальної цілісності України в зв'язку з військовою агресією російської федерації в складі підрозділу «ІНФОРМАЦІЯ_13» ІНФОРМАЦІЯ_14, поширюються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно, гарантії, передбачені цими законами, також розповсюджуються на батьків загиблого добровольця. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

У преамбулі Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія цього Закону поширюється на: 1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів), які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, у тому числі на території держави-агресора, під час їх безпосередньої участі у здійсненні та/або забезпеченні здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією проти України, а також на членів їх сімей; 2) військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти; 3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей; 4) членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони України.

У ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено: «1.Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. 2.Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві; 4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті; 5) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби; 6) встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві; 7) отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби; 8) отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою із строкової військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, пов'язаних з проходженням військової служби, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її із строкової військової служби; 9) отримання військовозобов'язаним, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або резервістом поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності в період проходження зборів чи служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення таких зборів чи виконання резервістом обов'язків служби у військовому резерві. 3. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". …».

У ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено: «1.У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті. … 4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"».

Відповідно до п.3 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого: розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень; (…).

Як зазначено у п.6 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п.10 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

У преамбулі Закону України «Про основи національного спротиву» зазначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб'єктів з питань підготовки і ведення національного спротиву.

У ст.8 Закону України «Про основи національного спротиву» зазначено: «… 2.Добровольчі формування територіальних громад утворюються з урахуванням ресурсних та людських можливостей відповідних територіальних громад. … Діяльність добровольчих формувань територіальних громад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом. У разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України. На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій. …».

За ч.2 ст.24 Закону України «Про основи національного спротиву» на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". На членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Судом вивчено приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у редакціях, які діяли у період спірних правовідносин.

Також, судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.

За матеріалами справи, смерть ОСОБА_3 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, а саме захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що відсутність згадки про членів добровольчих формувань територіальних громад у тексті постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» не може впливати на право членів сім'ї загиблого добровольця на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки таке право гарантовано законодавчими актами, які мають вищу юридичну силу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивачем не надано до суду доказів понесення судових витрат по справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву 1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ); 2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (АДРЕСА_4; код ЄДРПОУ НОМЕР_7), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), про зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», як членам сім'ї загиблого військовослужбовця.

У стягненні на користь позивачів-1,2 судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень (відповідача) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 10.09.2024.

Суддя О.О. Прасов