про відмову у задоволенні клопотання
09 вересня 2024 рокум. Ужгород№ 260/10608/23
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Плеханової З.Б. розглянувши клопотання позивача у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,Ужгород, Закарпатська область,88000) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу
05 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі № 260/10608/23 вирішено:
- Позов ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,Ужгород,Закарпатська область,88000, ЄДРПОУ 44106694) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу - задоволено повністю. Визнано протиправними та скасувано Вимогу Головного управління ДПС у Закарпатській області від 12 листопада 201 8 року № Ф-4255-50 У про сплату боргу (недоїмки) у сумі 15819 ,54 грн. , Вимогу Головного управління ДПС у Закарпатській області від і4 лютого 2020 року № Ф-4255-50 У про сплату боргу (недоїмки) у сумі 13473,90 грн. , Вимогу Головного управління ДПС у Закарпатській області від 06 травня 2021 року № Ф-4255-50 У про сплату боргу (недоїмки) у сумі 8495,30 грн. Зобов'язано Головне управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,Ужгород,Закарпатська область,88000, ЄДРПОУ 44106694) виключити з інтегрованої картки платника податків заборгованість (недоїмку) ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску як фізичної особи-підприємця. Стягнуто з Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,Ужгород,Закарпатська область,88000, ЄДРПОУ 4106694) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. шістдесят коп.)
24 травня 2024 року рішення набуло законної сили.
06 вересня 2024 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання , яким він просить винести ухвалу суду на повернення судового збору в сумі 1073 грн. 60 коп., згідно квитанції №4731-2977-5451-2583 від 12.03.2023.
Розглянувши подане клопотання і матеріали справи суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 139 КАСУ передбачено, що у разі задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАСУ, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат під час ухвалення рішення, про що зазначає у його резолютивній частині (ч. 1 ст. 143, ч. 5 ст. 246 КАСУ).
За приписами ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Пунктом 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
За приписами ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження» із заявою про виконання рішення суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення врегульовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі Порядок №845 )
За змістом абзацу 3 пункту 2 Порядку №845 у тексті цього документа термін боржники вживається у такому значенні - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Згідно з пунктом 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215 затверджено Положення про Державну казначейську службу України (далі - Положення №215), відповідно до пункту 1 якого Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з пп. 3 п. 4 Положення №215 Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Пунктом 9 Положення №215 встановлено, що Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, для відшкодування суми судового збору позивачу (стягувачу) необхідно звернутися до адміністративного суду з заявою про видачу виконавчого листа, який необхідно пред'явити до органу Держказначейства для безспірного списання коштів з рахунку відповідача - Головного управління ДПС у Закарпатській області.
На підставі наведеного у задоволенні клопотання позивача слід відмовити.
Керуючись ст.ст.248, 256 КАС України суд
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про винесення ухвалу суду на повернення судового збору у справі № 260/10608/231 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом п'ятнадцяти днів.
Суддя З.Б.Плеханова