Рішення від 09.09.2024 по справі 200/5072/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2024 року Справа№200/5072/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

24 липня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 23 липня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01 березня 2022 року у розмірі 1,14, з 01 березня 2023 року у розмірі 1,197 та з 01 березня 2024 року у розмірі 1,0796;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01 березня 2022 року у розмірі 1,14, з 01 березня 2023 року у розмірі 1,197 та з 01 березня 2024 року у розмірі 1,0796.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

25 липня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

У зв'язку з перебуванням головуючого у справі судді у відпустці з 12 серпня 2024 року по 05 вересня 2024 року включно справа розглянута по суті впродовж розумного строку після її завершення.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 01 червня 2021 року.

Під час призначення пенсії для обчислення її розміру застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, який становить 9 118,81 грн.

Позивач вказував на те, що п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, (далі - Порядок № 124) проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168) установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.

П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185) установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796.

За твердженням позивача, він звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2018-2020 роки на коефіцієнти збільшення: 1,14 з 01 березня 2022 року; 1,197 з 01 березня 2023 року та 1,0796 з 01 березня 2024 року, однак листом від 05 червня 2024 року пенсійний орган повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2018-2020 роки, у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року; 1,197 з 01 березня 2023 року та 1,0796 з 01 березня 2024 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач зауважив, що пенсійний орган не провів індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, виходячи з того, що збільшення на відповідні коефіцієнти згідно з Порядком № 124 здійснюється накопичувальним підсумком щодо показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, а не щодо показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018-2020 роки.

На переконання позивача, такі дії пенсійного органу суперечать нормам ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, якими встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

На підставі аналізу норм ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 позивач дійшов висновку, що впродовж 2019-2024 років пенсійні органи проводять індексацію пенсій не у спосіб та не в порядку, що визначені ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, оскільки у згаданій нормі закону немає згадки про відповідний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01 жовтня 2017 року.

Позивач наголосив, що, оскільки норми ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 регулюють одне і те саме коло правовідносин і суперечать одне одному, необхідно керуватися висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а про те, що у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

П. 3 Порядку № 124 передбачає, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Позивач доводив, що має право на перерахунок пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року, оскільки звернувся за призначенням пенсії до 31 грудня 2021 року і у спірних правовідносинах не мало місця його переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058.

На переконання позивача, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, становить 9 118,81 грн, що визнається відповідачем, останній зобов'язаний був застосувати коефіцієнт збільшення, помноживши на нього вказаний показник (9 118,81 грн) у кожному періоді перерахунку (індексації).

Будь-якого іншого способу проведення індексації пенсії норми ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ №№ 118, 168, 185 не містять, зокрема і обмежень щодо проведення індексації пенсії особам, середньомісячний заробіток яких для обчислення пенсії перевищував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку на відповідний рік.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 з 01 червня 2021 року.

З 01 березня 2022 року проведено автоматичний перерахунок «Індексація заробітку» та встановлено надбавку 135,00 грн; з 01 березня 2023 року проведено автоматичний перерахунок «Індексація заробітку» та встановлено надбавку 100,00 грн.

Відповідач вказував на те, що згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.

Отже, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір пенсійних виплат.

Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідач зауважив, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки, становила 3 764,40 грн.

Індексація пенсій здійснюється таким чином: показник середньої заробітної плати, який застосувався при обчисленні пенсій у 2017 році - 3 764,40 грн, збільшується на коефіцієнт індексації у 2019 році - 1,17, у 2020 році - 1,11, у 2021 році - 1,11, у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796. Визначений показник множиться на індивідуальний показник заробітку особи та на коефіцієнт страхового стажу.

Відповідач вказував на те, що при обчисленні пенсії позивача враховувався розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, у розмірі 9 118,81 грн, а тому відсутні підстави для перерахунку його пенсії з 01 березня 2022 року із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,14, з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнту 1,197 та з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнту 1,0796.

Особам, пенсії яких не підлягають перерахунку, встановлено щомісячну доплату з 01 березня 2022 року в розмірі 135,00 грн, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року в розмірі 100,00 грн, що і було здійснено відповідачем.

З огляду на викладене відповідач доводив, що пенсія позивача обчислена з дотриманням вимог Закону № 1058.

Крім того, пенсійний орган зауважив, що при зверненні з заявою про перерахунок пенсії позивач не дотримав вимог ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 та п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1), оскільки заява від 22 лютого 2024 року не відповідає формі, наведеній в додатку 1 до Порядку № 22-1.

Відповідач наголосив, що позивач не звертався до пенсійного органу з заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії.

Заява позивача від 28 травня 2024 року, зареєстрована за вх. № 13818/П-0500-24, розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян»; за наслідками її розгляду надана відповідь листом від 05 червня 2024 року № 14957-13818/П-02/8-0500/24.

Разом з цим пенсійний орган наголосив, що не приймав рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 08 червня 1993 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою про реєстрацію місця проживання від 05 травня 2021 року № 1441, яка видана Виконавчим комітетом Дружківської міської ради.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058, що підтверджено матеріалами його пенсійної справи № 052630002418.

Так, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/9552/21, яке набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2022 року, за наслідками повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01 червня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про перерахунок пенсії № 052630002418 (дата-час розрахунку: 08 серпня 2022 року 08:30).

Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була обчислена наступним чином:

шифр та вид пенсії - 104 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 п. б (Робота за Списком № 2);

середньомісячний заробіток - 8 770,47000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 08 серпня 2022 року, 56 років 05 місяців 11 днів, працює;

вид перерахунку - згідно з рішенням суду;

підстава перерахунку - згідно з рішенням суду у справі № 200/9552/21 від 14 грудня 2021 року;

особливості - призначення за рішенням суду - з 01 червня 2021 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (неповний) - 32 роки 06 місяців 19 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 02 місяці 05 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 12 років 04 місяці 14 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 2 - 14 років 09 місяців 19 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,32500;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((390/100*12)*1) - 0,32500;

01 червня 2021 року - 30 червня 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (8 770,47*,032500) - 2 850,40 грн;

загальний розмір пенсії - 2 850,40 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 травня 2021 року;

розмір пенсії з надбавками - 2 850,40 грн;

[…].

Сторони визнають, що при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 врахований середньомісячний заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три попередні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2018-2020 роки, який становить 9 118,81 грн.

Спірні правовідносини виникли щодо правомірності дій (бездіяльності) пенсійного органу щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року на виконання вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ №№ 118, 168 і 185.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії від 09 серпня 2022 року № 052630002418 (дата-час розрахунку: 08 серпня 2022 року 08:30), ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 118.

Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була перерахована, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 104 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 13, п. б (Робота за Списком № 2);

середньомісячний заробіток - 8 770,47000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 08 серпня 2022 року, 56 років 05 місяців 11 днів, працює;

вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку;

особливості - призначення за рішенням суду з 01 червня 2021 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (неповний) - 32 роки 06 місяців 19 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 02 місяці 05 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 12 років 04 місяці 14 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 2 - 14 років 09 місяців 19 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,32500;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((390/100*12)*1) - 0,32500;

01 березня 2022 року - 30 червня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (8 770,47*0,32500) - 2 850,40 грн;

загальний розмір пенсії - 2 850,40 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками - 2 985,40 грн;

[…].

На виконання Постанови КМУ № 168 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії № 052630002418 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:59).

Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була обчислена, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 104 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 п. б (Робота за Списком № 2);

середньомісячний заробіток - 8 770,47000;

дата перерахунку, вік та ознака роботи - 01 березня 2023 року, 57 років 00 місяців 04 дні, працює;

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

особливості - призначення за рішенням суду з 01 червня 2021 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (неповний) - 32 роки 06 місяців 18 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 02 місяці 04 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 12 років 04 місяці 14 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 2 - 13 років 04 місяці 08 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,32500;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((390/100*12)*1) - 0,32500;

01 березня 2023 року - 27 лютого 2026 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (8 770,47*0,32500) - 2 850,40 грн;

загальний розмір пенсії - 2 850,40 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 3 085,40 грн;

[…].

В подальшому на виконання Постанови КМУ № 185 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 09 травня 2024 року № 052630002418 (дата-час розрахунку: 02 травня 2024 року 10:05).

Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була обчислена, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 104 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 13 п. б (Робота за Списком № 2);

середньомісячний заробіток - 10 638,64000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 02 травня 2024 року, 58 років 02 місяці 05 днів, працює;

вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку;

особливості - призначення за рішенням суду з 01 червня 2021 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (неповний) - 32 роки 06 місяців 18 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 02 місяці 04 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 12 років 04 місяці 14 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 2 - 13 років 04 місяці 08 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,325000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((390/100*12)*1) - 0,325000;

01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (10 638,64*0,32500) - 3 457,56 грн;

загальний розмір пенсії - 3 457,56 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;

розмір пенсії з надбавками - 3 792,56 грн;

[…]

Середньомісячний заробіток, з урахуванням якого проведений перерахунок, обчислений наступним чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 роки 06 місяців 18 днів - 390 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 15 років 10 місяців 14 днів - 190 місяців;

дата вводу заробітку - 01 червня 2021 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018-2020 роки) - 9 118,81 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 травня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 31 травня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 267,40868;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 244,41769;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 257;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 42;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 215;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,04050;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (215-15+285/30) - 209,50000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,16667;

середньомісячний заробіток для обчислення - 10 638,64000.

Суд встановив, що 27 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою довільної форми, в якій на підставі ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 118, № 168 і № 185 просив провести індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, (за 2018-2020 роки) на коефіцієнт збільшення 1,14 з 01 березня 2022 року; 1,197 з 01 березня 2023 року та 1,0796 з 01 березня 2024 року.

У відповідь на це звернення листом від 05 червня 2024 року № 14957-13818/П-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області роз'яснило наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058, з 01 червня 2021 року; є працюючим пенсіонером.

Пенсія позивача обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, який складає 9 118,81 грн.

Ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсійний орган зауважив, що у 2022 році показник середньої заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, становить 6 186,32 грн, у 2023 році - 7 405,03 грн, у 2024 році - 7 994,47 грн, що менше показника середньої заробітної плати, який застосований при розрахунку пенсії заявника (9 118,81 грн).

За цих обставин розрахунок пенсії позивача з 01 березня 2024 року проведено таким чином:

розмір пенсії за віком (ст. 27) (10 638,64 грн х 0,32500) - 3 457,56 грн;

надбавка на індексації з 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

надбавка на індексації з 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

надбавка на індексації з 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 3 792,56 грн.

Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з результатами розгляду його заяви, він може оскаржити дії (бездіяльність) пенсійного органу в адміністративному або судовому порядку.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у п о р я д к у, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).

Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

[…]

Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі - Порядок № 4-4).

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.

Порядком визначено:

показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.

В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.

20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).

П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Як було вказано вище, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у п о р я д к у, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.

П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

[…].

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Абз. 2 п. 5 Порядку № 124 визначено, що к о ж е н н а с т у п н и й перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 124 пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 показник середньої заробітної плати визначається станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3 764,40 грн.

(3 149,45 грн + 3 661,41 грн + 4 482,35 грн) : 3 = 3 764,40 грн, де 3 149,45 грн - середня заробітна плата за 2014 рік, 3 661,41 грн - середня заробітна плата за 2015 рік, 4 482,35 грн - середня заробітна плата за 2016 рік.

В 2019 році показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, що передбачено п. 2 Постанови КМУ № 124.

Як наслідок, в 2019 році показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсій становив 4 404,35 грн (3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн).

Таким чином, механізм індексації пенсій, визначений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядком № 124, зводиться до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на відповідний коефіцієнт.

При цьому для цілей індексації показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обчислюється відповідно до п. 5 Порядку № 124.

01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).

П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:

1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

Таким чином, в 2020 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 4 888,83 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4 888,83 грн).

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).

П. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Таким чином, в 2021 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5 426,60 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5 426,60 грн).

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).

П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, у 2022 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6 186,32 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6 186,32 грн).

П. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) установлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).

П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, в 2023 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).

П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).

П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, в 2024 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796 і становив 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7 994,47 грн).

Спірні правовідносини між позивачем та пенсійним органом виникли щодо проведення перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ №№ 118, 168 та 185 з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року відповідно.

Щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ №№ 118, 168 і 185 суд зазначає наступне.

Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Норма, наведена в абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не містить жодних виключень, і це дозволяє дійти висновку про те, що для забезпечення індексації перерахунку підлягають всі раніше призначені пенсії.

Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

В свою чергу розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).

П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Суд встановив, що пенсія за віком відповідно до Закону № 1058 призначена ОСОБА_1 за його заявою, поданою до 31 грудня 2021 року.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118, з 01 березня 2023 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168, а також на перерахунок пенсії з 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185.

Однак, такий перерахунок не призводить до підвищення його пенсії з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року.

Так, з 01 березня 2022 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6 186,32 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6 186,32 грн).

З 01 березня 2023 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).

З 01 березня 2024 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796 і становив 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7 994,47 грн).

Проте пенсія ОСОБА_1 була призначена з 01 червня 2021 року і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (за 2018-2020 роки), який становив 9 118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році), на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році) та на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році).

Варто зауважити, що, приймаючи Постанови КМУ №№ 118, 168 і 185, Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не підвищаться.

У зв'язку з цим для досягнення мети індексації п. 4 Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124; п. 6 Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, а пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124.

Оскільки пенсія ОСОБА_1 не підвищилась внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов КМУ №№ 118, 168 та 185, з 01 березня 2022 року йому встановлена доплата до пенсії в розмірі 135,00 грн, з 01 березня 2023 року - в розмірі 100,00 грн, а з 01 березня 2024 року - в розмірі 100,00 грн, що підтверджено рішеннями про перерахунок пенсії № 052630002418 (дата-час розрахунку: 08 серпня 2022 року 08:30), № 052630002418 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:59) та № № 052630002418 (дата-час розрахунку: 02 травня 2024 року 10:05).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ №№ 118, 168 і 185, не допустивши при цьому протиправної поведінки та не порушивши право позивача на належне пенсійне забезпечення.

З приводу твердження позивача про те, що норми Порядку № 124 суперечать положенням ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати норми Закону, суду зазначає наступне.

Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

При цьому абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини, а відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Порядок № 124 затверджений постановою Кабінету Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень. Цей Порядок ні в цілому, ні в окремій його частині не був визнаний незаконним та нечинним.

Як наслідок, норми Порядку № 124 були обов'язковими для пенсійного органу та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не є тотожним «середній заробітній платі (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії», яка є складовою формули, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.

Ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистки. Таким порядком є Порядок № 4-4, п. 1.2 якого визначено, що показник заробітної плати (доходу) за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.

Суд зауважує, що як ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, так і п. 5 Порядку № 124 передбачають, що в рамках індексації збільшенню підлягає «показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», а не показник «середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».

Тобто Верховна Рада України в Законі № 1058 (ч. 2 ст. 42 і ч. 2 ст. 40), а Уряд в Порядку № 124 та постановах про індексацію, зокрема в Постановах КМУ №№ 168 і 185, послідовно розмежовують середню заробітну плату для цілей призначення пенсії, (яка обчислюється за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії), і показник середньої заробітної плати для цілей індексації пенсії, (який обчислюється наростаючим підсумком з 01 жовтня 2017 року шляхом множення на коефіцієнт збільшення).

Також суд звертає увагу на норму абз. 3 п. 5 Порядку № 124, яка прямо передбачає існування ситуації, коли в результаті перерахунку пенсії на виконання ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 і Порядку № 124 розмір пенсії не збільшиться, у зв'язку з цим встановлює порядок дій пенсійного органу для таких випадків. Загальне правило, яке закріплено в абз. 3 п. 5 Порядку № 124, послідовно втілюється в нормах постанов про індексацію (в контексті спірних правовідносин йдеться про п. 4 Постанови КМУ № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168 і пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185).

Варто відзначити, що ні Закон № 1058, ні Закон № 1282 безпосередньо не визначають порядок індексації пенсій. Такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.

Запроваджений Урядом механізм перерахунку пенсії для цілей індексації (п. 5 Порядку № 124) передбачає, що:

- в 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку;

- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;

- пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 Порядку № 124, абз. абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Те, що в п. 5 Порядку №124 Кабінет Міністрів України визначив, що для цілей індексації в 2019 році на відповідний коефіцієнт збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, не може вважатися виходом Уряду за межі наданих йому повноважень.

З огляду на чинне правове регулювання в правовідносинах щодо пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії:

1) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, який застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема при її призначенні;

2) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, який застосовується для цілей індексації пенсій, (який визначається відповідно до п. 5 Порядку № 124).

Суд відхиляє аргументи позивача щодо дискримінації певних пенсіонерів в залежності від року виходу на пенсію.

В контексті спірних правовідносин визначальним є не рік виходу на пенсію, а те, чи перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як складову формули визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії конкретної особи.

В результаті перерахунку пенсії для цілей індексації підвищується розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є меншою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році.

Водночас розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є більшою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, не підвищується в результаті перерахунку пенсії для цілей індексації.

Для цілей індексації таким особам розмір пенсії щороку підвищується за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України шляхом встановлення відповідної доплати, (зокрема, з 01 березня 2022 року - 135,00 грн, з 01 березня 2023 року - 100,00 грн, з 01 березня 2024 року - 100,00 грн).

Заробітна плата, з якою обчислений розмір пенсії ОСОБА_1 визначена із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 9 118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації в 2022 році (6 186,32 грн), в 2023 році (7 405,03 грн) та в 2024 році (7 994,47 грн).

Як наслідок, в результаті перерахунків пенсії ОСОБА_1 для забезпечення її індексації з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року його пенсія не збільшилась, у зв'язку з чим йому були встановлені відповідні доплати (135,00 грн - з 01 березня 2022 року, 100,00 грн - з 01 березня 2023 року та 100,00 грн - з 01 березня 2024 року).

З приводу посилання позивача на висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений в п. 56 постанови від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, про те, що в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи, суд зауважує, що цей висновок був сформульований за інших фактичних обставин, ніж ті, що виникли у справі, яка розглядається.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22 березня 2023 року у справі № 154/3029/14-ц вказала на те, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.

З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду в кожній конкретній справі.

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово наголошувала, що для цілей застосування приписів процесуальних законів щодо подібності правовідносин важливо встановити критерії її визначення. Слово «подібний» в українській мові має такі значення: такий, який має спільні риси з ким-, чим-небудь, схожий на когось, щось; такий самий; такий, як той (про якого йде мова). Тому термін «подібні правовідносини» може означати як правовідносини, що мають лише певні спільні риси з іншими, так і правовідносини, що є тотожними з ними, тобто такими самими, як інші.

З приводу твердження позивача про протиправне позбавлення його права власності на індексацію, яке виникло внаслідок легітимних очікувань застосування Закону № 1058 у певний спосіб, суд зазначає наступне.

Очікування, про які вказує позивач, не можуть вважатися легітимними допоки не буде доведено їх виникнення відповідно до закону або практики правозастосування, що склалася.

З моменту призначення позивачу пенсії Законами № 1058 і № 1282 було визначено, що порядок індексації пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, а Порядок № 124, в тому числі його п. 5, був чинним і підлягав застосуванню. Як наслідок, для позивача мало бути передбачуваним, що при перерахунку пенсії для цілей індексації застосовуватиметься, з-поміж іншого, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року, у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року та у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року, не підлягають задоволенню.

Оскільки суд відмовив у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій пенсійного органу, позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року, (які за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту), також не підлягають задоволенню.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Водночас суд відхиляє заперечення відповідача, які зводяться до невідповідності заяви про перерахунок пенсії формі, наведеній в додатку 1 до Порядку № 22-1, як такі, що є проявом надмірного формалізму.

Зі змісту заяви ОСОБА_1 від 27 травня 2024 року чітко зрозуміло, який перерахунок пенсії він просив провести, що дозволяло відповідачеві розглянути та вирішити по суті порушені в ній питання.

Крім того, п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів на працівника структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого, покладає обов'язок надати заявнику (його представнику) інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; зареєструвати заяву, перевірити зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнити інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясувати наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомити про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; видати особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру; повідомити особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації тощо.

Як наслідок, у разі, якщо, за висновком пенсійного органу, існувала необхідність в з'ясуванні чи уточненні певних відомостей через невідповідність заяви ОСОБА_1 від 27 травня 2024 року формі, наведеній в додатку 1 до Порядку № 22-1, посадова особа пенсійного органу мала виконати свої обов'язки, визначені п. 4.2 цього Порядку.

З приводу посилання сторін на судові рішення судів першої і апеляційної інстанції суд зазначає, що в силу положень ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Між тим, КАС не містить правових норм, які б зобов'язували суд враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанції.

Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 09 вересня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко