Справа 350/1394/24
Номер провадження 3/350/415/2024
10 вересня 2024 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; непрацюючого; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; раніше притягувався до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно постанови судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 4 квітня 2024 року;
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10 липня 2024 року о 23 год. 52 хв. ОСОБА_1 будучи особою, відносно якої встановлено адміністративний нагляд, був відсутній за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив п. 1 обмежень, які встановлені відносно нього як до особи, яка перебуває під адміністративним наглядом. У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду від нього не надходило.
У відповідності до приписів статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З огляду на наведене вище, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. Також, стаття 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 187 цього Кодексу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: відомостями протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 207749 від 12 липня 2024 року відносно ОСОБА_1 , в якому викладена суть адміністративного правопорушення; копією ухвали Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20 вересня 2023 року про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду та іншими матеріалами справи.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши всі докази по справі, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 та, діючи в межах санкції частини другої статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд врахував характер вчиненого правопорушення та суспільну небезпеку, особу правопорушника, його майновий стан. Обставинами, що згідно статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено. Обставин, що згідно статті 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до частини першої статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись статтею 40-1, частиною другою статті 187, статтями 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень. Штраф сплатити на рахунок: UA078999980314090542000009658, отримувач коштів: ГУК в Ів-Фр. об./ТГ Рожнятів/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37951998, Казначейство України (ел.адм.подат.).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., перерахувавши їх за наступними реквізитами: отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030101. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Сокирко Л.М.