Постанова від 05.09.2024 по справі 389/2374/24

05.09.2024

Провадження №3/389/1282/24

ЄУН 389/2374/24

Постанова

іменем України

05 вересня 2024 року місто Знам'янка

Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Савельєва Оксана Валентинівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області, матеріали, що надійшли від управління патрульної поліції у Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючого по АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1645 КУпАП,

встановив:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 02.07.2024 серії ААБ №297000, 02.07.2024 о 10:15 годині, по вул.Грушевського та вул.Дмитрівська (від перехрестя з вул.В.Голого до перехрестя з а/д Т12-11) в м.Знам'янка Кіровоградська область, встановлено, що посадова особа - начальник управління ЖКГ м.Знам'янка - ОСОБА_1 , не виконала законну вимогу (припис) посадової особи уповноваженого підрозділу Національної поліції від 08.04.2024 №47 в частині усунення недоліків, виявлених під час проведення весняного комісійного огляду вулично-шляхової мережі м.Знам'янка, а саме не усунуто деформацію дорожнього одягу та не нанесено дорожню горизонтальну розмітку відповідно до акту огляду, чим порушила вимоги п.1.5 Правил дорожнього руху України, ст.ст.6,9, ч.3 ст.12 ЗУ «Про дорожній рух», постанову КМУ №198 від 30.03.1994, ДСТУ 3587-22, 2587-21, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.188-28 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини своєї неявки суд не повідомила.

Частиною 2 статті 268 КУпАП передбачений виключний перелік статей при розгляді справ, за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ст.188-28 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даною статтею при розгляді справ не є обов'язковою.

Зважаючи на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 29.07.2024, зазначена справа поверталась до управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано жодного доказу, що ОСОБА_1 є посадовою особою та особою яка є відповідальною за утримання вулично-дорожньої мережі м.Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської області.

На виконання вказаної постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області управлінням патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції надано суду посадову інструкцію заступника начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради - начальника відділу житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради та розпорядження №154-к від 09.03.2023, яким на ОСОБА_1 покладено обов'язки начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради. При цьому, самої посадової інструкції начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради, суду не надано.

З огляду на викладене, суддя вважає, що чергове повернення справи для належного оформлення, з урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ч.1 ст.277 КУпАП, є недоцільним.

Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №297000 від 02.07.2024, акт весіннього комісійного огляду автомобільної дороги м.Знам'янка Кіровоградської області від 08.04.2024, вимогу (припис) №47 від 08.04.2024, акти обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 02.07.2024, фото таблиці, розпорядження про покладення обов'язків на ОСОБА_1 №154-к від 09.03.2023, посадову інструкцію заступника начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради - начальника відділу житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради, дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Згідно з диспозицією ст.188-28 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу. Склад правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.

Отримання заступником начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради - начальника відділу житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради Берловою М.В. вимоги (припису) управління патрульної поліції у Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції №47 від 08.04.2024, в період виконання нею обов'язків начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради, не доводить її обов'язок усунення недоліків вулично-дорожньої мережі на території м.Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської області зазначених в приписі.

Доказів того, що на ОСОБА_1 , на яку розпорядженням №154-к від 09.03.2023 покладено обов'язки начальника управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам'янської міської ради, покладено обов'язки щодо усунення недоліків вулично-дорожньої мережі на території м.Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської області, матеріали справи не містять.

В матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 , є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченогост.188-28 КУпАП і що саме вона, у зв'язку з цим несе відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушенняст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про недоведеність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст.188-28 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі вимог ст.247 КУпАП за відсутністю в діях особи ознак складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.188-28, 247, 251, 265, 266, 283 КУпАП, суддя,

постановив:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя Знам'янського міськрайонного суду

Кіровоградської області О.В. Савельєва