Справа №345/3068/14-к
29.07.2014 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано - Франківської області ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи, які надійшли від Калуського МВ УМВС в Івано-Франківській області про встановлення адміністративного нагляду щодо
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, непрацюючого, освіта середня, не одруженого, раніше судимого
07.02.2008 року за ст.186 ч.3 КК України Шевченківським районним м.Чернівців судом Івано-Франківської області строком на 2 (два) роки позбавлення волі,-
Начальник Калуського МВ УМВС в Івано-Франківської області звернувся з поданням до Калуського міськрайонного суду з проханням встановити адміністративний нагляд за судимим ОСОБА_2 , який 03.09.2009 року звільнившись з місць позбавлення волі, систематично порушує громадський порядок та права громадян, не бажає стати на шлях виправлення, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ.
В поданні вказує, що за час перебування на профілактичному обліку в Калуському МВ УМВС громадянин ОСОБА_2 , після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативного боку, систематично протягом року допускав адміністративні правопорушення, тобто зловживає спиртними напоями і на грунті пияцтва допускає порушення громадського порядку.
-02.10.2013 року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.173 КупАП;
-22.09.2013 року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.173 КупАП;
-22.09.2013 року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.ст.178 ч.3,178 ч.1 КупАП;
Після кожного правопорушення громадянин ОСОБА_2 письмово попереджався, як особа, що формально підпадає під дію вимог Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" та як раніше судима особа, яка знаходиться на профілактичному обліку в Калуському МВ УМВС за вчинення злочинів про припинення антигромадської поведінки та можливість встановлення адміністративного нагляду у випадку вчинення ним повторних правопорушень чи інших діянь, що порушують громадський порядок, права та законні інтереси громадян.
ОСОБА_2 не виконує письмові попередження працівників Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області про можливість встановлення йому адміністративного нагляду, надалі продовжує скоювати правопорушення та своєю протиправною поведінкою порушує ст.3 розділу І Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі".
Представник Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області дане подання підтримав та просить його задоволити.
В судовому засіданні ОСОБА_2 підтвердив про те, що притягався до адміністративної відповідальності, не заперечив ,щодо накладення адміністративного нагляду відносно нього.
Заслухавши представника Калуського МВ УВСУ України, ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що відносно ОСОБА_2 слід встановити адміністративний нагляд за наступних підстав.
Як встановлено в суді ОСОБА_2 судимий за злочин, що підтверджується копією вироків, попередженнями щодо встановлення адміністративного нагляду та копіями протоколами про адміністративне правопорушення,.
Після звільнення з місць відбуття покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення, що підтверджується протоколами про адмінправопорушення.
За таких обставин вважаю, що відносно ОСОБА_2 слід встановити адміністративний нагляд.
На підставі викладеного, керуючись Законом України »Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суддя,
Подання задоволити.
Встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_2 та визначити наступні обмеження:
1. Заборонити вихід із будинку (квартири), де проживає з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку.
2. Заборонити перебування та відвідування торгових точок, в яких реалізують спиртні напої на розлив (кафе, бари, ресторани, тощо).
3. Заборонити виїзд в особистих справах за межі м.Калуша та Калуського району без відома та дозволу Калуського МВ УМВС України в Івано- Франківській області.
4. З'являтись для реєстрації в Калуський МВ УМВС України в Івано-Франківській області чотири рази на місяць, а саме кожного вівторка місяця в період часу з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв.
Адміністративний нагляд за ОСОБА_2 встановити строком один рік.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Контроль за здійсненням адміннагляду покласти на Калуський МВ УМВС в Івано-Франківській області.
Постанова судді надсилається для виконання начальнику міського відділу управління внутрішніх справ за місцем проживання особи, щодо якої встановлено нагляд, а у випадках, передбачених пунктами "б" і "г" статті 3 цього Закону, - начальнику установи виконання покарань.
На постанову судді може бути подана апеляція до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд на протязі семи діб з дня її проголошення.