Ухвала від 09.09.2024 по справі 206/3342/24

Справа № 206/3342/24

Провадження № 2/206/1332/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2024 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська в складі головуючої судді Малихіної В.В., при секретарі Тимченко Ю.А., розглянувши в підготовчому судовому засіданні заяву представника позивача ОСОБА_1 про зміну предмету позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

Первісно представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Індустріальним РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 01.02.2005р., РНОКПП НОМЕР_2 ) відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

06.08.2024 року до суду надійшла заява позивача про зміну предмету позову, в якій він просить позовні вимоги ОСОБА_2 по справі № 206/3342/24 за позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав прийняти до розгляду у наступній редакції:

1) Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_3 , виданий Індустріальним РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 01.02.2005р, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) відносно малолітніх дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

2) Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_3 , виданий Індустріальним РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 01.02.2005р,, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), аліменти на утримання двох дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття, починаючи стягнення з дня пред'явлення позову (заяви про зміну предмету позову).

3) Судові витрати покласти на Відповідача.

В судовому засідання представник позивача не заявився, подав заяву про проведення судового засідання без його участі.

Відповідачка в судове засідання не з'явилась. Про час і місце слухання справи повідомлялась належним чином. Про причину неявки суд не повідомила.

Дослідивши матеріали поданої заяви, суд дійшов висновку про прийняття її до розгляду, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

Під предметом позову розуміється певна правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Тобто зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.

Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.

Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.

Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.

Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи:

1) заміна одних позовних вимог іншими;

2) доповнення позовних вимог новими;

3) вилучення деяких із позовних вимог;

4) пред'явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.

Подібні правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20.

Також у вказаній постанові суд касаційної інстанції зазначив, що заміна позовних вимог іншими вимогами та / або доповнення позовних вимог новими вимогами, зокрема і у разі, якщо позовні вимоги є вимогами немайнового характеру, відбувається саме шляхом зміни предмету позову, а не через збільшення розміру позовних вимог.

У даному випадку позивачем здійснено заміну одних позовних вимог іншими та доповнено позовні вимоги новими вимогами, тобто змінено предмет позову, що не суперечить вимогам ч. 5 ст. 49 ЦПК України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне прийняти заяву про зміну предмету позову до розгляду.

Керуючись ст.ст.49, 258, 260, 261 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_1 про зміну предмету позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Прийняти до розгляду заяву представника позивача ОСОБА_1 про зміну предмету позову в редакції, що надійшла до суду 06.08.2024.

В підготовчому судовому засіданні оголосити перерву до 09:00 год. 07.10.2024 року.

Роз'яснити відповідачу, що він має право надати відзив на позовні вимоги зі зміненим предметом позову у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали суду про прийняття заяви про зміну предмету позову.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Роз'яснити третій особі, що згідно з ч. 6 ст. 53 ЦПК України вона має права та обов'язки, визначені у статті 43 цього Кодексу та її право подати письмові пояснення щодо зміненого предмету позову, в яких слід викласти свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя В.В. Малихіна

Попередній документ
121492602
Наступний документ
121492604
Інформація про рішення:
№ рішення: 121492603
№ справи: 206/3342/24
Дата рішення: 09.09.2024
Дата публікації: 11.09.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Самарський районний суд міста Дніпра
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про позбавлення батьківських прав
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (22.10.2024)
Дата надходження: 24.06.2024
Предмет позову: прро позбавлення батьківських прав
Розклад засідань:
10.07.2024 10:30 Самарський районний суд м.Дніпропетровська
09.09.2024 10:30 Самарський районний суд м.Дніпропетровська
07.10.2024 09:00 Самарський районний суд м.Дніпропетровська
22.10.2024 13:00 Самарський районний суд м.Дніпропетровська
05.11.2024 08:30 Самарський районний суд м.Дніпропетровська