Справа № 455/1879/24
Провадження № 3/455/1306/2024
Іменем України
09 вересня 2024 року м.Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Кушнір А.В, розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, непрацюючої (згідно даних протоколу),
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП),
06.08.2024 о 23 год 35 хв у м.Старий Самбір по вул.Л. Галицького, Самбірського району Львівської області, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом - автомобілем марки «BMW X5», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, тремтіння пальців рук), від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилася, чим порушила п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, була належним чином повідомленою про час, дату та місце слухання справи.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Чернянський Р.І. в судове засідання не з'явився, проте надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та клопотання про закриття провадження у справі, в якому зазначив наступне. Вказує, що з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 категорично не згідна, своєї вини не визнає. Зазначає, що відповідно пояснень ОСОБА_1 06.08.2024 року приблизно о 23 год. 30 хв. вона разом із своєю знайомою рухалась по вул. Данила Галицького у м. Старий Самбір, так як хотіла завезти свою подружку додому до настання комендантської години. На момент керування транспортним засобом ОСОБА_1 була тверезою, жодних алкогольних чи алкоголевмісних напоїв, ні цього дня, ні напередодні вона не вживала, почувала себе добре, жодних ПДР вона також не порушувала. Проте не доїжджаючи до супермаркету «АТБ» її автомобіль було зупинено працівниками поліції. Після зупинки працівники поліції перевірили у ОСОБА_1 документи, однак причину зупинки так і не вказали. Після перевірки документів, працівник поліції запитав, чи ОСОБА_1 не вживала алкогольних напоїв, на що вона відповіла, що жодних алкогольних напоїв вона не вживала. Однак працівник поліції без жодних на те підстав, та не наводячи жодних аргументів, запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння. Відповідна поведінка працівника поліції, пов'язана із безпідставною зупинкою та безпідставною вимогою пройти огляд на стан сп'яніння, обурила ОСОБА_1 і вона відмовилася спілкуватись із працівниками поліції. В подальшому працівники поліції заповнили якісь документи, повернули їй водійські права та відпустили її додому. Про права та обов'язки ОСОБА_1 передбачені КУпАП та Конституцією України працівники поліції не роз'яснювали, так само як і не повідомили ОСОБА_1 яка адміністративна відповідальність може наступити за відмову від проходження від огляду стан алкогольного сп'яніння, так само як і не повідомили, що водій зобов'язаний проходити відповідний огляд. З протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не погодилася та не ознайомлювалась, вказала що вона не вживала алкоголю, та не перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 вважає, що оскільки 06.08.2024 року вона алкоголь не вживала та була тверезою, а працівники поліції зупинили її безпідставно та незаконно, то факт її керування автомобілем в стані алкогольного сп'яніння є не доведений, а тому провадження у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності підлягає закриттю. Крім того вказує, що працівники поліції безпідставно здійснили зупинку ОСОБА_1 , оскільки остання жодних правил дорожнього руху не порушувала, разом з тим працівниками поліції було порушено право на захист ОСОБА_1 , під час складання протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції не складалося акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проте в матеріалах справи такі документи присутні. Враховуючи наведене просить справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення
З урахуванням вимог ст.268 КУпАП, у відповідності до якої присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, не є обов'язковою, вважаю за можливе розглянути дану справу за відсутності в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, підтверджується такими доказами по справі: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №822186 від 06.08.2024; рапортом поліцейського СРПП ВП №1 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області Кривулич Г. від 06.08.2024; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП СРР «Старосамбірська ЦРЛ» від 06.08.2024; оглянутим в судовому засіданні відеозаписом.
У відповідності до вимог ст.ст.251,252 КУпАП, вважаю вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені в судовому засіданні, належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій притягуваного та визнання його винуватості.
Доводи сторони захисту про те, що ОСОБА_1 у зазначений протоколі час не перебувала у стані алкогольного сп'яніння, алкогольних напоїв не вживала, не приймаються до уваги, оскільки за змістом частини першої статті 130 КУпАП відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, є окремою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності незалежно від того тверезий водій чи ні.
При цьому суддею враховується також те, що ОСОБА_1 дії працівників поліції щодо складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення не оскаржувала, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до нього, суду не надала.
Інші доводи сторони захисту також не спростовують обставин, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 відмовилася пройти у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння та не свідчать про відсутність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені докази, що безпосередньо дослідженні та здобуті в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, та оцінюючи їх в сукупності, приходжу до переконання, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи, у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, також беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом, в межах безальтернативної санкції ч.1 ст.130 КУпАП, що за своїм видом та мірою відповідає, визначеній у ст.23 КУпАП, меті накладення адміністративного стягнення, і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.23, 33, 40-1, ч.1 ст.130, 283, 284, 285 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів: ГУК Львів/Старосамбірська тг/21081100, ЄДРПОУ отримувача: 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA808999980313020106000013909, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м.Києві /м.Київ/22030106, ЄДРПОУ отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити, що відповідно до вимог частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя А.В.Кушнір