Постанова від 04.09.2024 по справі 520/27933/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2024 р.Справа № 520/27933/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Курило Л.В. , Мельнікової Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Реброва А.О.

представника позивача Тимошика Д.А.,

представників відповідача Третьякова О.М., Зюкіної О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Північно-східного офісу Держаудитслужби на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2024, головуючий суддя І інстанції: Бабаєв А.І., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 13.06.24 року по справі № 520/27933/23

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області

до Північно-східного офісу Держаудитслужби

про визнання протиправними та скасування попередження і вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Північно-східного офісу Держаудитслужби, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати попередження Північно - східного офісу Держаудитслужби від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023;

- визнати протиправним та скасувати вимогу Північно-східного офісу Держаудитслужби щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що попередження Північно - східного офісу Держаудитслужби від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023 та вимога Північно-східного офісу Держаудитслужби щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Рішенням Харківського коружного адміністративного суду від 03.06.2024 позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано попередження Північно - східного офісу Держаудитслужби від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023.

Визнано протиправною та скасовано вимогу Північно-східного офісу Держаудитслужби щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023 р.

Стягнуто з Північно-східного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області сплачений судовий збір в сумі 2684 грн. 00 коп.

Стягнуто з Північно-східного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області витрати пов'язані із проведенням експертизи в сумі 99960 грн. 96 коп.

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем Північно-східним офісом Держаудитслужби подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 скасувати та ухвалити постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що зміст рішення суду першої інстанції базується лише на доводах та поясненнях позивача, тоді як матеріали ревізії не досліджені належним чином. Під час розгляду справи в суді першої інстанції, приймав участь представник Офісу, який безпосередньо проводив ревізію та складав акт ревізії та яким надано вичерпні пояснення, що доводи позивача є хибними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи. Також зазначено, що висновки щодо порушень, допущених позивачем, зазначених в акті ревізії, попередженні та вимозі базуються виключно на положеннях діючого законодавства та підтверджуються матеріалами ревізії.

Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, позивачем зазначено, що жодних заперечень під час розгляду справи в суді першої інстанції з приводу недослідження або неналежного дослідження доказів з боку відповідача не надходило. Доводи відповідача, що вимога від 29.09.2023 направлена на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства не відповідає дійсності. Також позивачем зазначено, що дії ГУ ДСУНС в Харківській області щодо виплати додаткової винагороди правомірні, оскільки відповідні видатки здійснювались за бюджетною програмою Державного бюджету 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" та зазначені працівники працювали у період з 01.04.2022 по 30.10.2022 на території Харківської області, тобто в районі ведення бойових дій та безпосередньо залучались до інших невідкладних робіт.

В судовому засіданні представники відповідача просили рішення суду першої інстанції скасувати, з підстав наведених в апеляційній скарзі та у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що Північно - східним офісом Держаудитслужби в період з 19 травня 2023 року по 10 серпня 2023 року проведено ревізію окремих питань фінансово- господарської діяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2023 року, за наслідками якої складено акт від 17 серпня 2023 року №202004-22/04.

Згідно вказаного акту, в межах позовних вимог, встановлено:

- порушення пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану", Головним управлінням за рахунок коштів загального фонду кошторису по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту";

- порушення абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №341-р та від 03.06.2022 № 442-р;

- ревізією видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт встановлено порушень на загальну суму 80263,49 гривень;

- недотримання вимог ч. 1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996- XIV та п. 2 глави 1 Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44.

- порушення під час оприбуткування Панорамних масок Drager X-PLORE 6300 по бухгалтерському обліку, помилково замість 210 штук внесла в регістри бухобліку 2210 штук, що призвело до завищення кількості та вартості активів на суму 4197474,98 гривень;

- не дотримано вимоги п. 5 Порядку списання об'єктів державної власності, затвердженого Постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314.

Північно - східним офісом Держаудитслужби складено попередження від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023 про неналежне виконання бюджетного законодавства.

Згідно вказаного попередження ревізією в ГУ ДСНС у Харківській області встановлено випадки порушення бюджетного законодавства на загальну суму 40537696,96 грн., а саме:

- ревізією питання правильності та законності проведення видатків на закупівлю Головним управлінням товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану встановлено, що в порушення пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану", Головним управлінням за рахунок коштів загального фонду кошторису по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" у серпні-грудні 2022 року проведено зайві витрати бюджетних коштів внаслідок завищення виконавцем державного контракту вартості (ціни) придбаних товарів оборонного призначення, через включення до калькуляцій суми прибутку - 24811125,44 грн та, як наслідок, нарахування на неї податку на додану вартість - 254053,54 гривень;

- ревізію правильності нарахування та виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану, виплаченої за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету встановлено, що в порушення абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р Головним управлінням на виплату додаткової винагороди окремим категоріям працівників, залучення яких в районах ведення бойових дій безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів документально не було підтверджено, протягом квітня-жовтня 2022 року незаконно використано коштів резервного фонду держаного бюджету по КПКВК 1006280 за КЕКВ 2111 "Заробітна плата" на загальну суму 7003585,43 грн та, як наслідок, зайвого перерахування єдиного внеску за КЕКВ 2120 "Нарахування на заробітну плату" в сумі 1474236,11 гривень;

- ревізією видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт встановлено порушень на загальну суму 80263,49 гривень. Зокрема, за результатами проведених контрольних обмірів виконаних будівельних робіт встановлено завищення підрядником обсягів виконаних робіт, яке призвело до завищення підрядною організацією ТОВ "АСТЕР-М" вартості виконаних будівельних робіт на загальну суму 71389,37 грн з ПДВ. При проведенні зустрічної звірки у даного підрядника встановлено завищення вартості матеріалів та документально не підтверджено наявність та застосування устаткування на загальну суму 8874,12 гривень;

- факти завищення касових та фактичних видатків у бюджетній звітності свідчать про недотримання вимог ч. 1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996- XIV та п. 2 глави 1 Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.02.2017 № 44).

Так, вказаним попередженням т.в.о. начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області попереджено про неналежне виконання бюджетного законодавства та пред'явлено вимогу щодо усунення встановлених ревізією порушень бюджетного законодавства в строк до 30 календарних днів.

Також, Північно - східним офісом Держаудитслужби складено вимогу щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023 р.

Згідно вказаної вимоги встановлені під час ревізії порушення законодавства з фінансових питань на загальну суму 40351136,66 грн. не усунуто об'єктом контролю, а саме:

- ревізією питання правильності та законності проведення видатків на закупівлю Головним управлінням товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану встановлено, що в порушення пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану", Головним управлінням за рахунок коштів загального фонду кошторису за КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" у серпні-грудні 2022 року проведено зайві витрати бюджетних коштів внаслідок завищення виконавцями державного контракту (ТОВ "Компанія "Тітал", ТОВ "Промислова компанія "Пожмашина", ТОВ "Валідус спецавто", ТОВ "Технологія для життя") вартості (ціни) придбаних товарів оборонного призначення, через включення до калькуляцій суми прибутку - 24811125,00 грн. та, як наслідок, нарахування на неї податку на додану вартість 254053,54 грн., а всього на суму 25065178,98 грн.;

- в порушення абз. 3 пп. 5 п. 1 Розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р Головним управлінням на виплату додаткової винагороди окремим категоріям працівників, залучення яких в районах ведення бойових дій безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів документально не було підтверджено, протягом квітня-жовтня 2022 року незаконно використано коштів резервного фонду державного бюджету по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" за КЕКВ 2111 "Заробітна плата" на загальну суму 7003585,43 грн. та, як наслідок, зайвого перерахування єдиного соціального внеску за КЕКВ 2120 "Нарахування на заробітну плату" в сумі 1474236,11 грн., а всього на суму 8477821,54 гривень;

- перевіркою наявності на складі Головного управління Панорамних масок Drager X-PLORE 6300 встановлено, що їх фактична кількість на складі станом на 20.07.2023 склала 20 штук, однак, за даними бухгалтерського обліку у підзвіті завідувача складу поточного зберігання центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС у Харківській області ОСОБА_1 обліковується 2020 штук. При з'ясуванні причини розбіжностей встановлено, що по акту приймання- передачі від ГУ ДСНС у Львівській області було отримано Панорамну маску Drager X- PLORE 6300 в загальній кількості 2120 штук на загальну суму 4995,09 тис. грн., а саме: 210 штук на 793,09 тис. грн. та 1910 штук на суму 4202,00 тис. гривень. По накладних у І кварталі 2023 року у підрозділи роздано 2100 штук цих масок, тобто фактичний залишок на складі підтвердився. Порушення допущено під час оприбуткування Панорамних масок Drager X-PLORE 6300 по бухгалтерському обліку, помилково замість 210 штук внесла в регістри бухобліку 2210 штук, що й призвело до завищення кількості та вартості активів на суму 4197474,98 гривень.

- встановлено заниження в обліку вартості активів на суму 2610661,16 гривень. Головним управлінням у листопаді 2022 року здійснено списання з балансу 6 одиниць автотранспортних засобів балансовою вартістю 2610,66 тис, грн. на позабалансовий субрахунок 073 "Невідшкодовані нестачі і витрати від псування цінностей" як недостачу, без отримання дозволу від ДСНС України на списання цього майна, чим не дотримано вимоги п. 5 Порядку списання об'єктів державної власності, затвердженого Постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314.

Так, вказаною вимогою на підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон України № 2939-ХІІ), п.п. 46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, вимагалось:

- вжити заходів щодо усунення фінансових порушень на суму 25065178,98 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи зі стягнення коштів за договорами чи обравши інший спосіб реалізації права на відшкодування збитків;

- вжити заходів щодо усунення фінансових порушень в частині виплати додаткової винагороди окремим категоріям працівників з урахуванням єдиного соціального внеску на суму 8477821,54 грн.;

- привести у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку Головного управління шляхом зменшення кількості та вартості Панорамних масок Drager X-PLORE 6300 на суму 4197474,98 гривень;

- привести у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку Головного управління шляхом відновлення в балансі 6 одиниць автотранспортних засобів, списаних у листопаді 2022 року на позабалансовий рахунок балансовою вартістю 2610661,16 гривень.

Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані рішення, звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходи з їх обгрунтованості.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України від 26 січня 1993 року № 2939-ХП "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі по тексту - Закон України № 2939-ХІІ).

Відповідно до частини першої, другої статті 1 вказаного Закону здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 2939-ХІІ державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 3 Закону України № 2939-ХІІ державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.

Відповідно до ст. 4 Закону України № 2939-ХІІ інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно з п. 1 ст. 8 Закону України № 2939-ХІІ орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників; відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно з п. 46 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550 (далі по тексту - Порядок № 550) якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, та у разі надходження заперечень до нього - не пізніше ніж 10 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення об'єкту контролю надсилається вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства - застосовується в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства. Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів.

Так, Північно - східним офісом Держаудитслужби складено попередження від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023 про неналежне виконання бюджетного законодавства та вимогу щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023 р.

Щодо вимоги про приведення у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку Головного управління шляхом зменшення кількості та вартості Панорамних масок Drager X-PLORE 6300 на суму 4197474,98 гривень та приведення у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку Головного управління шляхом відновлення в балансі 6 одиниць автотранспортних засобів, списаних у листопаді 2022 року на позабалансовий рахунок балансовою вартістю 2 610 661,16 гривень, колегія суддів зазначає наступне.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області приведено у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку шляхом зменшення кількості та вартості панорамних масок Drager X-PLORE 6300 на суму 4197474,98 грн.

Також, позивачем приведені у відповідність дані регістрів бухгалтерського обліку шляхом відновлення в балансі 6 одиниць автотранспортних засобів, списаних у листопаді 2022 року на позабалансовий рахунок балансовою вартістю 2610661,16 грн.

Вищевказані обставини підтверджується випискою з оборотної відомості по Панорамним маскам Drager X-PLORE 6300 за період з 01.07.2023 по 31.07.2023, випискою з меморіального ордера №9.260606 за липень 2023 р., випискою з меморіального ордера №17 за липень 2023 р., бухгалтерськими довідками до меморіального ордеру за липень 2023 р., випискою з меморіального ордера №17 за серпень 2023 р., випискою з меморіального ордера №17.5512 за серпень 2023 р., бухгалтерською довідкою до меморіального ордеру за серпень 2023 р.

За таких обставин, зазначені відповідачем порушення усунуті позивачем до складення оскаржуваної вимоги.

Щодо вимоги про вжиття заходів щодо усунення фінансових порушень на суму 25065178,98 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи зі стягнення коштів за договорами чи обравши інший спосіб реалізації права на відшкодування збитків, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно висновків ревізії питання правильності та законності проведення видатків на закупівлю Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану встановлено, що в порушення пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану", Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за рахунок коштів загального фонду кошторису за КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» у серпні-грудні 2022 року проведено зайві витрати бюджетних коштів внаслідок завищення виконавцями державного контракту (ТОВ "Компанія "Тітал", ТОВ "Промислова компанія "Пожмашина", ТОВ "Валідус спецавто", ТОВ "Технологія для життя") вартості (ціни) придбаних товарів оборонного призначення, через включення до калькуляцій суми прибутку - 24811125,00 грн. та, як наслідок, нарахування на неї податку на додану вартість 254 053,54 грн., а всього на суму 25065178,98 грн.

Згідно підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 №335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану" встановлено, що на період воєнного стану ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору). При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.

Відповідальність за неправильність розрахунку, необґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець державного контракту (договору).

За таких обставин, підпункт 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану" не встановлює порядок визначення ціни на товар, а визначає тільки вимоги до змісту калькуляції витрат, пов'язаних з виконанням державного контракту (договору).

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 335 не містить заборон щодо включення прибутку до калькуляції витрат при формуванні ціни на товар.

Таким чином, з урахуванням вимог постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 335 позивачем протягом 2022 року укладено договори про закупівлю товарів за державні кошти, додатком яких є калькуляції сформовані виконавцями таких договорів, до якої включено прибуток за поставлений товар.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що висновки відповідача про завищення виконавцями державних контрактів вартості придбаних товарів оборонного призначення, через включення до калькуляцій сум прибутку на загальну суму 24 811125,44 грн. та нарахування на неї податку на додану вартість на загальну суму 254 053,54 грн., не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Посилання відповідача в апеляційній скрзі на відсутність предмету судового спору, колегія суддів вважає необгрунтованими та зазначає наступне.

Відповідач посилався на лист Північно-східного офісу Держаудитслужби адресований ГУ ДСНС у Харківській області від 20.03.2024 № 202004-14/1583-2024, яким останнього проінформовано, що пункт "вжити заходів щодо усунення фінансових порушень на суму 25065178,98 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи зі стягнення коштів за договорами чи обравши інший спосіб реалізації права на відшкодування збитків" вимоги про усунення порушення не підлягає виконанню. Проте, вищевказаний лист не може свідчити про скасування оскаржуваної вимоги у відповідній частині, а тому на час розгляду справи оскаржуване рішення не може вважатись скасованим, відповідно може нести юридичні наслідки для позивача.

Щодо завищення підрядною організацією TOB "АСТЕР-М" вартості виконаних будівельних робіт на суму 80263,49 грн., колегія суддів зазначає, що під час проведення ревізії ТОВ "АСТЕР-М" добровільно відшкодовано грошові кошти в сумі 80263,49 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №1538 від 10 серпня 2023 року та № 1536 від 10.08.2023. За таких обставин, порушення усунуті, у зв'язку із чим, вимоги щодо усунення порушень бюджетного законодавства в цій частині є безпідставними.

В судовому засіданні представниками відповідача зазначено, що на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції умови, які визначені у спірній вимозі, окрім вимоги про вжиття заходів усунення фінансових порушень в частині виплати додаткової винагороди окремим категоріям працівників, втратили актуальність, у зв'язку з їх виконанням. Колегія суддів зазначає, що з урахуванням ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Будь-яких уточнень до апеляційної скарги відповідачем не надано.

Щодо вимоги про вжиття заходів усунення фінансових порушень в частині виплати додаткової винагороди окремим категоріям працівників з урахуванням єдиного соціального внеску на суму 8477821,54 грн., колегія суддів зазначає наступне.

Згідно висновків ревізії визначено, що в порушення абз. 3 пп. 5 п. 1 Розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на виплату додаткової винагороди окремим категоріям працівників, залучення яких в районах ведення бойових дій безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів документально не підтверджено, протягом квітня-жовтня 2022 року незаконно використано коштів резервного фонду державного бюджету по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" за КЕКВ 2111 "Заробітна плата" на загальну суму 7003585,43 грн. та, як наслідок, зайвого перерахування єдиного соціального внеску за КЕКВ 2120 "Нарахування на заробітну плату" в сумі 1474236,11 грн., а всього на суму 8477821,54 гривень.

Розпорядженням Кабінету Міністрів від 29 квітня 2022 №341-р "Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету передбачено" відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 21 квітня 2022 р. № 2218-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та з метою підвищення обороноздатності держави в умовах воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", виділено Міністерству внутрішніх справ 28102234,7 тис. гривень, у тому числі Державній службі з надзвичайних ситуацій за програмами:

1006010 "Керівництво та управління у сфері надзвичайних ситуацій" 2894 тис. гривень для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту;

1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" 1293908,4 тис. гривень, з них 1173908,4 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 120000 тис. гривень - для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту;

1006360 "Підготовка кадрів, наукова і науково-технічна діяльність у сфері цивільного захисту і пожежної безпеки" 13860,8 тис. гривень для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників закладів вищої освіти, які безпосередньо беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів від 03 червня 2022 №442-р "Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету передбачено" Державній службі з надзвичайних ситуацій виділено кошти за програмами:

1006010 "Керівництво та управління у сфері надзвичайних ситуацій" 7854 тис. гривень для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового та начальницького складу цивільного захисту;

1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" 2483073,5 тис. гривень, з них 2208531,5 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди та грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу цивільного захисту, а також оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 274542 тис. гривень - для матеріально-технічного забезпечення;

1006360 "Підготовка кадрів, наукова і науково-технічна діяльність у сфері цивільного захисту і пожежної безпеки" 107174,1 тис. гривень для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників закладів вищої освіти, які безпосередньо беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Відтак, одним з напрямів використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України розпорядженням КМУ №341-р і розпорядженням КМУ №442-р за бюджетною програмою 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" визначено здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.

Перелік інших невідкладних робіт вказаними розпорядженнями не встановлений.

Тобто, оплата праці за рахунок коштів з резервного фонду Державного бюджету України відповідно до вказаних розпоряджень КМУ могла бути проведена працівникам, оплата праці яких здійснюється за бюджетною програмою 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту", за умови, що ці працівники: 1) працювали у період, за який здійснюється виплата заробітної плати, в районах ведення бойових дій; 2) вони залучались до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.

Під час проведення ревізії надано документи, згідно яких протягом квітня- листопада 2022 року до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щомісячно надходили листи від Державної служби України з надзвичайних ситуацій про надання пропозицій щодо додаткового преміювання працівників, які виконували обов'язки в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, а саме: які брали участь у гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів/територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвозі продуктів харчування, питної та технічної води, функціонуванні пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури - у розмірі до 37500,00 грн. (за березень - 30000,00 грн.); які забезпечують діяльність підрозділів залежно від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо - у розмірі, що не перевищує 18750,00 грн. (за березень - 15000,00 грн).

На виконання вказаних листів Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Державної служби України з надзвичайних ситуацій щомісячно з метою отримання дозволу на додаткове преміювання цивільних працівників направлялися списки працівників.

Так, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області у спірних правовідносинах з коштів по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" виплачувалась оплата праці працівникам.

При цьому, відповідач вважає, що позивачем незаконно використано кошти резервного фонду державного бюджету по КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" для виплати додаткової винагороди окремим категоріям працівників.

Так, статтею 13 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.

Відповідно до статті 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.24 Постанови Кабінету Міністрів від 9 січня 2014 р. № 11 "Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту" основними завданнями, що виконуються єдиною державною системою цивільного захисту у режимі надзвичайної ситуації є організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи - роботи, спрямовані на пошук, рятування і захист населення, уникнення руйнувань і матеріальних збитків, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників.

Згідно з п. 9 ч.2 ст. 22 Кодексу цивільного захисту України основними завданнями сил цивільного захисту є, зокрема здійснення перевезень матеріально-технічних засобів, призначених для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок таких ситуацій.

Відповідно до Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2002 № 1098 "Про паспорти бюджетних програм" зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2003 р. за № 47/7368 паспорт бюджетної програми - документ, що визначає мету, завдання, напрями використання бюджетних коштів, відповідальних виконавців, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми відповідно до бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), та цілей державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 лютого 2022 року №126 затверджений паспорт бюджетної програми на 2022 рік за бюджетною програмою КПКВК ДБ 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та оперативності їх ліквідації.

Відповідно до вказаної програми визначено напрями використання бюджетних коштів відповідно до затвердженого порядку використання коштів державного бюджету: забезпечення діяльності сил цивільного захисту; здійснення діяльності Управління забезпечення Оперативного-рятувальної служби цивільного захисту; медичне забезпечення, в т.ч. санаторно-курортне лікування та медико-психологічна реабілітація; виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) та інвалідності осіб рядового і начальницького складу; координація та забезпечення авіаційних пошуково-рятувальних робіт; придбання пожежної спеціальної та спеціалізованої техніки; забезпечення житлом осіб рядового та начальницького складу на умовах фінансового лізингу; закупівля спеціального пожежного літака відповідно до державного контракту, укладеного під державні гарантії (сплата відсотків за користування кредитами (позиками)залученими під державні гарантії).

З огляду на вищевикладене, головним розпорядником бюджетних коштів - МВС України даним наказом затверджено, що до напряму використання бюджетних коштів "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" введено також й показники на витрату заробітної плати працівників.

Таким чином, бюджетна програма КПКВК 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" передбачає й витрати на оплату праці працівникам, які забезпечують діяльність сил цивільного захисту.

Відповідно до інформації Генерального Штабу Збройних сил України МОУ, у період з квітня по жовтень 2022 року Харківська область була визначена зоною бойових дій.

Згідно листа ДСНС України "Про заохочення цивільних працівників" від 04.05.2022 №356-01-вих. та листа ДСНС України "Про заохочення цивільних працівників" від №01-1384/201 від 06.06.2022, ДСНС України з метою підвищення рівня соціального захисту окремих категорій працівників запропоновано надати пропозиції щодо додаткового преміювання працівників: які виконували обов'язки безпосередньо в районах ведення бойових дій, які брали участь в гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, знешкодженні вибухонебезпечних предметів, - до 37500 гривень; які забезпечували діяльність підрозділів, в залежності від обсягу виконуваних робіт, навантаження, відповідальності тощо - у розмірі, що не перевищує 18750 гривень.

Даними листами передбачено, що пропозиції щодо преміювання працівників необхідно надати до ДСНС України.

Листами ДСНС України №04-447/201 від 20.05.2022 та 04-2382/201 від 22.06.2022 вказано, що преміювання здійснити за рахунок резервного фонду державного бюджету.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.12.2001 №574 затверджено Інструкцію про статус відповідальних виконавців бюджетних програм та особливості їх участі у бюджетному процесі.

Головним розпорядником бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Міністерство внутрішніх справ України. Відповідальний виконавець визначається головним розпорядником за погодженням з Мінфіном.

Відповідальним виконавцем бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Державну службу України з надзвичайних ситуацій. ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до поданих позивачем пропозицій щодо додаткового преміювання працівників, від ДСНС України отримані дозволи.

Наказом Головного управління від 15.03.2022 №56 "Про залучення до гасіння пожеж та проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт" у зв'язку із значною кількість пожеж та руйнувань на території Харківської області, з метою належної організації виконання завдань за призначенням та залучення до проведення аварійно-рятувальних робіт та інших невідкладних робіт передбачено залучення для гасіння пожеж та проведення аварійно-рятувальних робіт та інших невідкладних робіт весь особовий склад, фахівців та інспекторський склад, працівників та співробітників які прибули з інших підрозділів ДСНС України, осіб які перебувають у резерві служби цивільного захисту, волонтерів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи - роботи, спрямовані на пошук, рятування і захист населення, уникнення руйнувань і матеріальних збитків, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників.

Згідно до ч. 2 ст. 79 Кодексу цивільного захисту України проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період включає: організацію та управління аварійно-рятувальними та іншими невідкладними роботами; розвідку районів, зон, ділянок, об'єктів проведення робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації; визначення та локалізацію зони надзвичайної ситуації; виявлення та позначення районів, які зазнали радіоактивного, хімічного забруднення чи біологічного зараження (крім районів бойових дій); прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків; ліквідацію або мінімізацію впливу небезпечних чинників, які виникли внаслідок надзвичайної ситуації; пошук та рятування постраждалих, надання їм екстреної медичної допомоги і транспортування до закладів охорони здоров'я; евакуацію або відселення постраждалих; здійснення у межах повноважень, визначених законом, заходів протимінної діяльності; санітарну обробку населення та спеціальну обробку одягу, техніки, обладнання, засобів захисту, будівель, споруд і територій, які зазнали радіоактивного, хімічного забруднення чи біологічного зараження; надання медичної допомоги постраждалим, здійснення санітарно-протиепідемічних заходів, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення в районі виникнення надзвичайної ситуації та місцях тимчасового розміщення постраждалих; запровадження обмежувальних заходів, обсервації та карантину; надання психологічної та матеріальної допомоги постраждалим, проведення їх медико-психологічної реабілітації; забезпечення громадського порядку в зоні надзвичайної ситуації; проведення першочергового ремонту та відновлення роботи пошкоджених об'єктів життєзабезпечення населення, транспорту і зв'язку; здійснення заходів соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій; проведення інших робіт та заходів залежно від характеру та виду надзвичайної ситуації.

Колегія суддів враховує, що працівники в районі ведення бойових дій безпосередньо залучалися до невідкладних робіт під час надзвичайної ситуації воєнного характеру державного рівня, що обумовлювалося гострою службовою необхідністю з метою уникнення настання матеріальних збитків для Головного управління і населення міста Харкова та Харківської області.

Згідно висновку експерта №50 від 18.04.2024 за результатами проведення судової економічної експертизи завищення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області касових і фактичних видатків у Звіті про надходження та використання коштів загального фонду (бюджетна звітність форми №2-д) по КПКВК 1006280 за 2022 рік за КЕКВ 2111 "Заробітна плата" на загальну суму 7003585,43 грн. та КЕКВ 2120 "Нарахування на оплату праці" на загальну суму 1474236,11 грн. не підтверджується.

Отже, позивач діяв в межах наданих йому повноважень, які передбачені законами України "Про оплату праці", Бюджетним кодексом України розпорядженням Кабінету Міністрів від 03 червня 2022 №442-р та розпорядженням Кабінету Міністрів від 29 квітня 2022 №341-р.

Щодо посилань відповідача на виплату додаткової винагороди працівникам, які, на думку відповідача, не залучались в районах ведення бойових дій безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів, колегія суддів зазначає, що ГУ ДСНС у Харківській області не є безпосереднім розпорядником коштів, яким є ДСНС України, і преміювання працівників, які не були залучені безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в районах ведення бойових дій, здійснювалося з урахуванням листів від ДСНС України до ГУ ДСНС щодо надання пропозицій преміювання працівників ГУ ДСНС, які виконували обов'язки безпосередньо в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, з метою підвищення соціального захисту. Всі преміювання працівників ГУ ДСНС, які забезпечували роботу установи, але безпосередньо не брали участі у гасіння пожеж, погоджувалися з розпорядником бюджетних коштів - Державною службою з надзвичайних ситуацій, яка і перераховувала кошти на вказані цілі позивачу.

Щодо посилань відповідача на те, що вимога від 28.09.2023 №202004-14/4073-2023 та попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 19.09.2023 №202004-14/3918-2023 є такими, що не створюють жодних правових наслідків для позивача та не змінюють стану його суб'єктивних прав, колегія суддів зазначає наступне.

Так, Північно - східним офісом Держаудитслужби складено попередження від 19 вересня 2023 року №202004-14/3918-2023, яким т.в.о. начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області попереджено про неналежне виконання бюджетного законодавства та пред'явлено вимоги щодо усунення встановлених ревізією порушень бюджетного законодавства в строк до 30 календарних днів.

Також, Північно - східним офісом Держаудитслужби складено вимогу щодо усунення порушень законодавства № 202004-14/4073-2023 від 28.09.2023, якою на підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон України № 2939-ХІІ), п.п. 46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, якою у позивача вимагалось вчинити певні дії.

Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 10 Закону України № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.

Відповідно до п. 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю.

Таким чином, попередження та вимогу сформовано на виконання владних управлінських функцій відповідача, створюють обов'язок для позивача вчинити певні дії та може нести негативні наслідки для позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстнції в повному обсязі дослідив положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Північно-східного офісу Держаудитслужби залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 по справі № 520/27933/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді Л.В. Курило Л.В. Мельнікова

Повний текст постанови складено 09.09.2024 року