09 вересня 2024 року м. Чернівці Справа № 600/225/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , другий відповідач військова частина НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому (з урахуванням уточнень) просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до пункту “а» частини першої статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області документи для призначення йому пенсії за вислугу років на підставі пункту “а» частини першої статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 28.10.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що на день звільнення зі служби він мав визначену п. “а» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вислугу 25 календарних років і більше. На думку позивача, відмовляючи в оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач порушив його конституційне право на державне пенсійне забезпечення, передбачене Конституцією України та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За вказаною позовною заявою відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач) подав до суду відзив та додаткові пояснення, в яких вказував на безпідставність та необґрунтованість заявленого позову. В обґрунтування заперечень відповідач зазначав, що підстави для складання та направлення до органів Пенсійного Фонду України подання для призначення пенсії позивачу не може здійснити ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Крім того, відповідач зазначав, що на день закінчення проходження військової служби 27.10.2021 позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, військовою частиною його особова справа на обчислення років на пенсію не направлялася. Відповідно, розрахунок вислуги років на пенсію не складався.
Ухвалою суду від 06.03.2024 залучено до участі у справі як другого відповідача військову частину НОМЕР_1 .
Військова частина НОМЕР_1 (далі - другий відповідач) подала до суду відзив, в якому просила відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень другий відповідач зазначав, що не вчиняв будь яких протиправних дій відносно позивача, позаяк з 28.10.2021 позивач не проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . На думку другого відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 , як структурний підрозділ Міністерства оборони України, мав підготувати подання до пенсійного органу для призначення пенсії позивачу, оскільки після звільнення з військової служби позивача направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду письмові пояснення, в яких зазначало, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовляючи позивачу в оформленні та поданні документів для призначення пенсії за вислугу років діяв правомірно та у межах норм чинного законодавства.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 246-ОС від 05.12.2017 старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби (а.с. 14 на звороті).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.12.2017 № 250-ОС старшого прапорщика ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 11.12.2017 (а.с. 11).
Згідно з вказаним наказом вислуга років позивача з розрахунком станом на 11.12.2017 складала: календарна військова - 18 років 09 місяців 18 днів, пільгова військова - 08 років 02 місяці 05 днів, загальна військова вислуга - 26 років 11 місяців 23 дні.
У подальшому, наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28.10.2019 № 290 старшого прапорщика ОСОБА_2 , який уклав контракт строком на 6 місяців для проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28.10.2019 № 192-РС, з 28.10.2019 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення (а.с. 13).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2020 № 276 зі змінами, внесеними наказом від 10.11.2020 № 287, старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 27.10.2020 (а.с. 12).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28.10.2020 № 277 старшого прапорщика ОСОБА_1 з 28.10.2020 зараховано до списків особового складу частини (а.с. 15).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2021 № 301 майстра-сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , звільненого з військової служби у запас наказом командира військової служби НОМЕР_2 (по особовому складу) від 22.09.2021 № 214-РС за пп. “а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку з закінченням строку контракту), з 27.10.2021 виключено зі списків особового складу частини та з всіх видів забезпечення. Вислуга років в Збройних Силах України: із 19.11.1997 по 05.05.1999, з 17.08.2000 по 11.12.2017, з 28.10.2019 по 27.10.2020, з 28.10.2020 по 27.10.2021 (а.с. 58).
02.02.2022 позивач звернувся через свого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням підготувати та подати до Головного управління ПФУ у Чернівецькій області документи для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 19 - 20).
До вказаного звернення додано наступні документи: копію паспорта громадянина України; копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; копію посвідчення учасника бойових дій; копію витягу з наказу від 05.12.2017 № 246-ОС; копію витягу від 11.12.2017 № 250-ОС; копію витягу з наказу від 28.10.2019 № 290; копію витягу з наказу від 27.10.2020 № 276; копію витягу з наказу від 28.10.2020 № 277; копію витягу з наказу від 10.11.2020 № 287; копію витягу з наказу від 27.10.2021 № 301; заяву ОСОБА_1 про виплату пенсії; заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії.
За наслідками розгляду вказаного звернення, 10.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу представника позивача лист за вих. № 784, в якому повідомив, що розгляд питання по суті щодо підготовки та подання до справи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років можливий після надходження особової справи з ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також ознайомлення з її документами (а.с. 23 на звороті - 24).
11.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу представника позивача лист за вих. № 819, в якому, серед іншого, повідомив, що на день звільнення (27.10.2021) позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, тому військовою частиною його особова справа на обчислення вислуги років на пенсію не направлялася. Відповідно, розрахунок вислуги років на пенсію не складався. Враховуючи відсутність розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, у ІНФОРМАЦІЯ_5 немає підстав вказати вислугу у поданні (а.с. 13 на звороті - 14).
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині )від 04.06.2022 № 51, майстра-сержанта ОСОБА_2 призваного під час мобілізації зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення до військової частини НОМЕР_1 з 04.03.2022 (а.с. 49).
09.11.2023 позивач звернувся через свого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням підготувати та подати до Головного управління ПФУ у Чернівецькій області документи для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 21 - 22).
До вказаного звернення додано наступні документи: копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 18.08.2000 № 155; витяг з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05.12.2017 № 246-ос; витяг з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.12.2017 № 250-ос; витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.10.2020 № 276; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 10.11.2020 № 287; витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.10.2021 № 301; витяг з послужного списку майстер-сержанта; оригінал грошового атестату від 02.08.2023 № 5/4043; оригінал довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для обчислення пенсії від 02.08.2023 № 5/4044.
За наслідками розгляду вказаного звернення, 23.11.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу представника позивача лист за вих. № 1191, в якому повідомив, що на день звільнення (27.10.2021) позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, тому військовою частиною його особова справа на обчислення вислуги років на пенсію не направлялася. Відповідно, розрахунок вислуги років на пенсію не складався. Враховуючи відсутність розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, у ІНФОРМАЦІЯ_5 немає підстав вказати вислугу у поданні. Крім того, у листі зазначено, що якщо позивач наполягає на відправці його особової справи для підрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, йому необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 для складання заяви на відправку його особової справи для командувача Сухопутних військ ЗС України (а.с. 16 на звороті - 17).
21.12.2023 позивач звернувся через свого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням відправити до ІНФОРМАЦІЯ_7 матеріали його особової справи для обчислення вислуги років для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 17 на звороті - 18).
28.12.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу представника позивача лист за вих. № 13421, в якому повідомив, що на день звільнення (27.10.2021) позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, тому військовою частиною його особова справа на обчислення вислуги років на пенсію не направлялася. Відповідно, розрахунок вислуги років на пенсію не складався. Крім того, в листі зазначено, що у зв'язку із проходженням ним військової служби ІНФОРМАЦІЯ_8 не може бути здійснення направлення матеріалів особової справи (особова справа знаходиться у військовій частині НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Дане питання відноситься виключно до повноважень командира військової частини НОМЕР_1 . Враховуючи вищенаведене, відповідач рекомендував позивачу звернутися з відповідним рапортом по команді для проведення розрахунку вислуги років до командира військової частини НОМЕР_1 (а.с. 30 на звороті - 31).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
У ст. 3 Конституції України зазначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 1, 5 ст. 14 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV “Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
За ч. 1, 2 ст. 25 Закону № 661-IV держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом № 2262-ХІІ.
Частиною 1 ст. 1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно пункту “в» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
За пунктом “б» ст. 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів “а», “в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.12.2017 № 250-ОС старшого прапорщика ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 11.12.2017 (а.с. 11). Згідно з вказаним наказом вислуга років позивача з розрахунком станом на 11.12.2017 складала: календарна військова - 18 років 09 місяців 18 днів, пільгова військова - 08 років 02 місяці 05 днів, загальна військова вислуга - 26 років 11 місяців 23 дні.
У подальшому, наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28.10.2019 № 290 старшого прапорщика ОСОБА_2 , який уклав контракт строком на 6 місяців для проходження військової служби за контрактом в Збройних Силах України, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28.10.2019 № 192-РС, з 28.10.2019 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення (а.с. 13).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2020 № 276 зі змінами, внесеними наказом від 10.11.2020 № 287, старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 27.10.2020 (а.с. 12).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28.10.2020 № 277 старшого прапорщика ОСОБА_1 з 28.10.2020 зараховано до списків особового складу частини (а.с. 15).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2021 № 301 майстра-сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , звільненого з військової служби у запас наказом командира військової служби НОМЕР_2 (по особовому складу) від 22.09.2021 № 214-РС за пп. “а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку з закінченням строку контракту), з 27.10.2021 виключено зі списків особового складу частини та з всіх видів забезпечення. Вислуга років в Збройних Силах України: із 19.11.1997 по 05.05.1999, з 17.08.2000 по 11.12.2017, з 28.10.2019 по 27.10.2020, з 28.10.2020 по 27.10.2021.
Отже, для реалізації позивачем права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ у останнього на день звільнення зі служби повинна бути вислуга 25 календарних років.
Відтак, маючи достатню для призначення пенсії вислугу років, 02.02.2022, 09.11.2023, 21.12.2023 позивач неодноразово звертався через свого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням підготувати та подати до Головного управління ПФУ у Чернівецькій області документи для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується матеріалами справи. До вказаного звернення додавалися пакет документів, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем (а.с. 19 - 20, 21-22).
За наслідками розгляду вказаного звернення, 10.02.2022, 11.02.2022, 23.11.2023, 28.12.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу представника позивача листи, в яких серед іншого, повідомив, що на день звільнення (27.10.2021) позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, тому військовою частиною його особова справа на обчислення вислуги років на пенсію не направлялася. Відповідно, розрахунок вислуги років на пенсію не складався. Враховуючи відсутність розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, у ІНФОРМАЦІЯ_5 немає підстав вказати вислугу у поданні (а.с. 13 на звороті - 14, а.с. 16 на звороті - 17, а.с. 23 на звороті - 24, а.с. 30 на звороті - 31).
Отже, підставою щодо не оформлення та не подання відповідачем до Головного управління ПФУ у Чернівецькій області документів для призначення пенсії за вислугу років позивачу, що на день звільнення (27.10.2021) позивач не мав вислуги 25 календарних років і більше, тому військовою частиною його особова справа на обчислення вислуги років на пенсію не направлялася, розрахунок вислуги років на пенсію не складався.
Стосовно відсутності необхідної календарної вислуги років, суд враховує норми чинного на час звільнення позивача з військової служби в запас (27.10.2021) законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до п. “а» ст. 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних роки і більше.
Пунктами а), б) та в) ч. 1 ст. 17 Закону № 2262-XII встановлено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба; служба в органах внутрішніх справ, поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у закладах вищої освіти із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-XII при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Поряд з цим, вказаний Закон містить відсильну норму, а саме ст. 17-1, якою встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Крім того, заслуговує на увагу і те, що статтею 17-2 Закону № 2262-XII визначено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
У частині 2 вказаної статті зазначено, що перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказана норма прямо передбачає обчислення вислуги років для призначення пенсії у календарному порядку або на пільгових умовах у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-XII, Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393, в редакції на час спірних правовідносин). Вказаним Порядком № 393 також визначаються періоди проходження військової служби, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах. Правові висновки щодо застосування ст. ст. 12, 17, 17-1 Закону № 2262 у аналогічних спірних правовідносинах щодо наявності у осіб, на яких поширюється дія вказаного Закону права на пенсію за вислугою років з урахуванням пільгового (кратного) обрахунку вислуги років для призначення пенсії обчисленої (вислуги) відповідно до Порядку № 393 викладено у постановах Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, від 10.03.2021 у справі № 812/1100/17, від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 та від 14.04.2021 по справі № 480/4241/18, які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України підлягають врахуванню при розгляді даної справи.
Згідно підпункту “а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Разом з тим, передбачені ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
Таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Таким чином, при призначенні пенсії відповідно до п. “а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, обчислення вислуги років, необхідної для такого призначення, необхідно здійснювати також і з урахуванням положень Порядку № 393.
Верховний Суд, аналізуючи вищезазначені положення у постанові від 22.06.2023 у справі № 480/4288/21, вказав, що передбачені ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. Таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Таким чином, до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою об'єднаною палатою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.
Разом з тим, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Аналогічна правова позиція відображена у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, згідно якої в цілях Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови № 393.
Розглядом справи по суті встановлено, що згідно наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.12.2017 № 250-ОС, яким позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 11.12.2017, вислуга років позивача з розрахунком станом на 11.12.2017 складала: календарна військова - 18 років 09 місяців 18 днів, пільгова військова - 08 років 02 місяці 05 днів, загальна військова вислуга - 26 років 11 місяців 23 дні.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2021 № 301, яким позивача з 27.10.2021 виключено зі списків особового складу частини та з всіх видів забезпечення, вислуга років позивача в Збройних Силах України: із 19.11.1997 по 05.05.1999, з 17.08.2000 по 11.12.2017, з 28.10.2019 по 27.10.2020, з 28.10.2020 по 27.10.2021.
Дослідженням Витягу з послужного списку встановлено, що у період з 18.08.2000 по 27.11.2000, з 27.11.2000 по 09.06.2001, з 28.09.2001 по 26.01.2004, з 26.01.2004 по 26.03.2008, з 26.03.2008 по 14.11.2008, з 14.11.2011 по 15.04.2015, з 20.11.2019 по 11.07.2020, з 26.02.2011 по 03.08.2021 та з 04.09.2021 по 27.10.2021 позивач брав участь бойових діях та в АТО (а.с. 9 -10).
Суд наголошує, що оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становила 26 роки 11 місяців 23 дні, тому у відповідності до п. “а» ст. 12 Закону №2262-XII він набув право на призначення пенсії за вислугою років на підставі вказаного Закону.
Таким чином, враховуючи, що станом на дату звільнення зі служби вислуга років позивача у пільговому обчисленні становила більше 25, він набув право на пенсію за вислугу років на підставі п. “а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ з наступного дня після звільнення - 28.10.2021.
Беручи до уваги встановлені по справі обставини та наведені норми матеріального права, суд вважає, що Чернівецький обласний ТЦКСП допустив протиправну бездіяльність щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для призначення позивачу пенсії відповідно п. “а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
Задовольняючи позов в цій частині, суд також враховує положення ч. 2 ст. 17-2 Закону № 2262-ХІІ в редакції чинній на час розгляду справи в суді, згідно якого на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність своїх дій щодо не оформлення та не подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для призначення позивачу пенсії за вислугою років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області документи для призначення йому пенсію за вислугу років, на підставі пункту “а» частини першої статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 28.10.2021, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, затверджено (далі - Положення № 530) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами)», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1, в редакції чинній на час звільнення з військової служби 27.10.2021).
Відповідно до п.1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
У спірних правовідносинах, судом під час судового розгляду встановлено наявність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років згідно п. “а» ст. 12 Закону №2262-XII, про що зазначено у мотивувальній частині даного рішення. Відповідачем не доведено суду правомірність відмови у оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно п. “а» ст. 12 Закону №2262-XII. Таким чином, належним, достатнім та ефективним способом відновлення порушеного права позивача у спірних правовідносинах буде зобов'язання відповідача оформити та подати до пенсійного органу подання та документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. “а» ст. 12 Закону №2262-XII, з 28.10.2021.
Стосовно посилань відповідача, що підстави для складання та направлення до органів Пенсійного фонду України подання для призначення позивачу пенсії відсутні, оскільки позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , суд зазначає наступне.
Не реалізувавши одразу після звільнення зі служби свого права на пенсію, позивач, у подальшому, відповідно до мобілізаційної директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022 № 32/321/50/13т та бойового розпорядження командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 24.02.2022 № 254т/46 призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період
Судом встановлено, що згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.06.2022 № 51, майстра-сержанта ОСОБА_2 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення до військової частини НОМЕР_1 з 04.03.2022.
Проте, на думку суду, призов позивача під час мобілізації на особливий період не впливає на його право на призначення пенсії, яке, згідно з описаними вище правовими нормами, він набув з 28.10.2021 - наступного дня після виключення його зі списків особового складу і всіх вишів забезпечення відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2021 № 301.
Більше того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
З огляду на викладене, на переконання суду, у відповідача наявні повноваження для складання та направлення до органів Пенсійного фонду України подання для призначення позивачу пенсії, оскільки позивач набув таке право з 28.10.2021 - наступного дня після виключення його зі списків особового складу і всіх вишів забезпечення, не зважаючи на подальше проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 .
Суд критично оцінює твердження відповідача, що у зв'язку із проходженням позивачем військової служби ним не може бути здійснено розрахунок вислуги років (особова справа знаходиться у військовій частині НОМЕР_1 ), оскільки оформлення особової справи, складання основного розрахунку вислуги років військовослужбовця є питанням внутрішньої організації роботи уповноважених органів Міністерства оборони України - обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) і право позивача на призначення пенсії не повинно ставитись в залежність від неузгодженості дій та неналежного виконання суб'єктами владних повноважень покладених на них обов'язків.
Відповідно до п. 2.20 Положення № 530 обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років.
До того ж, відповідно до п. 3.2 Положення № 530 право заявників на пенсію за вислугу років, а також розміри та терміни призначення цих пенсій визначають органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних ТЦКСП.
Перелік документів, які подаються заявником для призначення пенсії за вислугу років, визначений п. 3.3 Положення № 530 і такі документи долучені до адвокатського звернення (від імені та в інтересах клієнта) від 02.02.2022, скерованого на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Суд зауважує, що механізм обрахунку вислуги років і вчинення чи невчинення дій службовими особами органів Міністерства оборони України щодо обрахунку вислуги років та складання того, чи іншого документу не повинно впливати на соціальні права та гарантії позивача на пенсійне забезпечення.
Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до поданої заяви позивача від 02.02.2022 про призначення пенсії повинен оформити подання про призначення з 28.10.2021 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262-XII, та направити разом із його заявою від 02.02.2022 та іншими необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позивач у даній категорії справ звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо стягнення судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області подання та документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 28.10.2021.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 );
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 );
другий відповідач - військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 );
третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.К. Левицький