09 вересня 2024 року справа № 580/1181/24 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі №580/1181/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо це проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки №21/174 від 20.06.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 без обмеження максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) на підставі оновленої довідки № 21/174 від 20.06.2023 про розмір його заробітної плати станом на 01.01.2021, направленої відповідачу Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.04.2023 по справі № 580/5521/22 та здійснити виплату недоплаченої різниці з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024, яке 04.04.2024 набрало законної сили, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо це проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №21/174 від 20.06.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки № 21/174 від 20.06.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, направленої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області та здійснити виплату недоплаченої різниці з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивачем до суду подано заяву у порядку ст. 383 КАС України, в якій просить:
- прийняти заяву та розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін;
- в порядку статті 383 КАС України постановити ухвалу про визнання протиправними дій (обмеження пенсії максимальним розміром) а також бездіяльності (щодо не проведення розрахунку суми боргу та не здійснення виплати недоплаченої різниці з урахуванням раніше виплачених сум) суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо неналежного виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 по справі № 580/1181/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в найкоротший термін належним чином виконати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 по справі №580/1181/24;
- в порядку підпункту 3 пункту 2 статті 245 КАС України зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області утриматися в подальшому від обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність).
В обґрунтування даної заяви позивачем вказано, що він отримав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 03.05.2024 в якому вказано, що борг після перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 по справі №580/1181/24 відсутній. Проаналізувавши копії протоколів перерахунку пенсії, позивач вважає, що відповідач неналежним чином виконав рішення суду від 04.03.2024 по справі №580/1181/24, а саме: відповідач хоча і зробив на папері перерахунок пенсії з 01.02.2021 по 01.03.2024, однак розрахунок заборгованості з урахуванням раніше виплачених сум не провів та виплату недоплаченої різниці не здійснив. Крім того всупереч рішенню суду від 29.01.2024 по справі № 580/12489/23, що набрало законної сили, відповідач з 01.02.2024 протиправно обмежив її виплату максимальним розміром. Такі дії відповідача, щодо невиконання рішення суду суперечать нормам законодавства України та є протиправними. Тобто розмір пенсії обмежено максимальним розміром, 10 прожиткових мінімумів установленими для осіб, які втратили працездатність, незважаючи на рішення суду.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області подано заперечення на заяву позивача, в яких останній просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 поданої в порядку ст. 383 КАС України. В обґрунтування заперечень вказує, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі № 580/1181/24 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з оновленою довідкою від 20.06.2023 № 21/174, направленої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області. Розмір пенсії із 01.12.2021 становить 21044,44 грн, із 01.03.2022 - 23781,99 грн, із 01.07.2022 - 23851,74 грн, із 01.12.2022 - 23901,24 грн, із 01.03.2023 - 25401,24 грн, із 01.03.2024 - 27102,24 грн. Пенсію у перерахованому розмірі позивач отримує з червня 2024 року. Зауважив, що борг після перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі № 580/1181/24 відсутній, оскільки, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 580/12489/23 позивачу було проведено з 12.11.2020 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність на підставі довідки Управління СБУ в Черкаській області від 29.03.2022 №21/101 та нараховано доплату пенсії за період із 12.11.2020 до 30.04.2024 у сумі 147 560,12 грн, що охоплює період здійснення перерахунку згідно рішення у даній справі. Таким чином, рішення суду в адміністративній справі № 580/1181/24 за позовом ОСОБА_1 виконано Головним управлінням в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Крім того, за ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Судом враховано, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 560/523/19.
04.03.2024 Черкаським окружним адміністративним судом було прийнято рішення, що набрало законної сили, по справі № 580/1181/24 яким відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки № 21/174 від 20.06.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, направленої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області та здійснити виплату недоплаченої різниці з урахуванням раніше виплачених сум. Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2021 без обмеження максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) на підставі оновленої довідки № 21/174 від 20.06.2023 про розмір його заробітної плати станом на 01.01.2021, суд зазначив про передчасність даних позовних вимог, оскільки вони стосуються майбутніх правовідносин.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі № 580/1181/24 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з оновленою довідкою від 20.06.2023 № 21/174, направленої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області. Розмір пенсії із 01.12.2021 становить 21044,44 грн, із 01.03.2022 - 23781,99 грн, із 01.07.2022 - 23851,74 грн, із 01.12.2022 - 23901,24 грн, із 01.03.2023 - 25401,24 грн, із 01.03.2024 - 27102,24 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області виконано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі № 580/1181/24, а виплата позивачу пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром - не було предметом розгляду цієї адміністративної справи №580/1181/24.
Отже, між позивачем та відповідачем після виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі №580/1181/24 виникли нові спірні правовідносини щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З огляду на відсутність у спірних відносинах протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі №580/1181/24, тому суд дійшов висновку відмовити заявнику у задоволенні поданої заяви у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій в адміністративній справі №580/1181/24 - залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА