Рішення від 09.09.2024 по справі 560/8945/24

Справа № 560/8945/24

РІШЕННЯ

іменем України

09 вересня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 19.12.2023 та до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", 19.12.2023 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,14 в 2022 році та 1,197 в 2023 році;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 19.12.2023 року та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 19.12.2023 року перерахунок пенсії за віком шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,14 в 2022 році та 1,197 в 2023 році ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка оформлена у формі відповіді від 16.04.2024 р. щодо перерахунку пенсії з 19.12.2023 р. з використанням даних середнього заробітку за 2019-2021 р та із страховим стажем, 37 р. 11 м. 11д. та з 01.03.2024 року з використанням даних середнього заробітку за 2021-2023 р та із страховим стажем 39 р. 1 м. 22 д.;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з 19.12.2023 р. з використанням даних середнього заробітку за 2019-2021р та із страховим стажем, 37 р. 11 м. 11 д. та з 01.03.2024 року з використанням даних середнього заробітку за 2021-2023 та із страховим стажем 39 р. 1 м. 22 д.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 11.09.2019 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, тобто 6188,89 грн. Зазначає, що йому протиправно не була проіндексована пенсія на підставі постанов КМУ №118, №168, а також невірно зазначено страховий стаж та дані середнього заробітку (при обчисленні розміру пенсії враховувались не останні три роки). Просить позов задовольнити.

Від відповідача до суду на надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позивних вимог та зазначає, що позивачу призначено пенсію за віком 11.09.2019 і при обчислені середньомісячної заробітної плати було взято показник середньої заробітної плати за три минулі роки. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки складає 6188,89 грн. Розраховані з метою індексації пенсії у 2022, 2023 та 2024 роках показники середньої заробітної плати складають: 6186,32 грн, 7405,03 грн та 7994,47 грн. У разі їх застосування при перерахунку пенсії позивача, розмір останньої не збільшиться, оскільки при призначенні пенсії був застосований більший показник середньої заробітної плати (6188,89 грн). Таким чином, згідно з Порядком №124 пенсія позивача з 01.03.2022, 01.03.2023 не збільшується.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 20.06.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 27.06.2024 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.03.2022 по 18.12.2023 повернуто позивачеві.

Ухвалою від 27.06.2024 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У період з 22 липня 2024 року по 04 серпня 2024 року та з 07 серпня 2024 року по 23 серпня 2024 року суддя Гнап Д.Д. перебувала у відпустці.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просило розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

З 11.09.2019 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії за віком із вірним визначенням страхового стажу та вірним зазначенням років середнього заробітку в галузі економіки при перерахунку призначеної пенсії.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №7801-6423/С-03/8-2200/24 від 16.04.2024 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Вважаючи неправомірними дії пенсійного органу щодо обчислення індексації та років середнього заробітку при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ОЦІНКА СУДУ

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону №1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з абзацом другим частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Частиною 2 статті 42 Закону №1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Суд зауважує, що індексація пенсії згідно з цією нормою відбувається не шляхом безпосереднього збільшення її розміру на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.

Цей показник у відповідності до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону №1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком №124.

Відповідно до пункту 5 Порядку №124 кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином запроваджений механізм індексації спирається на збільшені у попередніх роках показники середньої заробітної плати. Тому передбачений статтею 42 Закону №1058 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється з використанням спеціально визначеного для цього показника середньої заробітної плати.

Цей показник розраховується саме з метою використання при розрахунку індексації пенсії, що визначає сферу його застосування.

У 2022 році пунктом 1 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 передбачав коефіцієнт 1,14. Тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).

У 2023 році пунктом 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 передбачений коефіцієнт 1,197. Відтак розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 7405,03 грн. (6186,32 х 1,197).

Як вже зазначалося, такий розрахунок здійснюється саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер такого розрахунку обмежує його застосування у інших процедурах, зокрема при призначенні пенсій.

Тому фактично у відносинах пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії: розрахований з метою індексації пенсій та визначений для інших цілей, у тому числі для призначення пенсій.

У контексті справи, що розглядається, розрахований з метою індексації пенсії у 2022, 2023 роках показники середньої заробітної плати складають показники 6186,32 грн, 7405,03 грн.

Таким чином, згідно з Порядком №124 пенсія позивача з 01.03.2022 не збільшується. У цьому разі пунктом 4 постанови №118 передбачена виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 135 гривень, яка була виплачена позивачу, що підтверджується копією протоколу перерахунку пенсії від 07.11.2022.

Однак, у 2023 році розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 7405,03 грн (6186,32 х 1,197), тоді як показник середньої заробітної плати позивача становить 6188,89 грн.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,197 в 2023 році та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 19.12.2023 року перерахунок пенсії за віком шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,197 в 2023 році ОСОБА_1 .

Щодо позовних вимог в частині виплати заборгованості, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, суд вважає відсутніми підстави для її задоволення, як передчасної. Це зобов'язання відповідача є похідним від виконання ним рішення суду про здійснення перерахунку пенсії.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з 19.12.2023 р. з використанням даних середнього заробітку за 2019-2021р та із страховим стажем, 37 р. 11 м. 11 д. та з 01.03.2024 року з використанням даних середнього заробітку за 2021-2023 та із страховим стажем 39 р. 1 м. 22 д., суд зазначає наступне.

Оскільки, ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії у 2019 році, тому при призначенні пенсії застосовано середню заробітну плату в галузях економіки України за 2016 - 2018 роки.

Згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Суд звертає увагу, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-IV, а тому в даному випадку мало місце не призначення іншого виду пенсії, за іншим Законом, а був проведенний перерахунок пенсії в межах одного Закону, відтак при перерахунку пенсії позивачу в березні 2024 року головним управлінням правомірно застосовано середню заробітну плату в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2018 роки, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,197 в 2023 році.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 19.12.2023 року перерахунок пенсії за віком шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,197 в 2023 році ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап