Справа № 560/9968/24
іменем України
09 вересня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить:
- визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - військової частини НОМЕР_1 щодо відмови провести перерахунок та виплату мені, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення (індексації-різниці);
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплату мені, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення (індексації-різниці), враховуючи раніше виплачену суму одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу у Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України та згідно наказу командира ВЧ НОМЕР_1 №155 від 09.07.2019 його звільнено з військової служби у зв'язку із закінченням контракту та виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення з 31.07.2019. Однак, при звільненні з військової служби позивачеві не було виплачено індексацію грошового забезпечення, у зв'язку із чим він змушений був неодноразово звертатись до суду для захисту своїх прав. Позивач також зазначив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі №560/21401/23 військовою частиною нараховано і 11.06.2024 виплачено індексацію грошового (індексацію-різницю) за період з 01.03.2018 по 31.07.2019, виходячи з щомісячної фіксованої величини 3 468,26 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в розмірі 58 076,01 грн. При цьому, позивач вважає, що виплачена індексація повинна бути врахована при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, а тому звернувся до суд із даним позовом.
Ухвалою суду від 10 липня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що індексація грошового забезпечення військовослужбовців не входить ні до щомісячних основних видів грошового забезпечення, ні до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, ні до одноразових додаткових видів грошового забезпечення та не може бути включена до одноразової грошової допомоги, яка виплачується військовослужбовцю при звільненні з військової служби. Враховуючи викладене, у військової частини НОМЕР_1 відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та включення індексації (індексації-різниці) його грошового забезпечення до складу одноразової грошової допомоги, яка виплачується військовослужбовцю при звільненні з військової служби.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив.
Позивач проходив службу у Військовій частині НОМЕР_2 (зараз Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України).
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 09.07.2019 №155 позивач з 31.07.2019 виключений зі списків особового складу.
Позивач вважав, що у період з проходження служби, а саме з 01.03.2018 по 31.07.2019, йому не у повному обсязі було виплачено індексацію грошового забезпечення, у зв'язку із чим він неодноразово звертався до суду.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі №560/21401/23 визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.07.2019 виходячи із розрахунку різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 31.07.2019, виходячи з фіксованої величини 3468,26 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
На виконання вищевказаного рішення суду по справі №560/21401/23 виплачено 11.06.2024 на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення 3468,26 грн. в місяць з 01.03.2018 по 31.07.2019 у сумі 58076,01 грн.
Позивач вказує, що після виплати індексації-різниці грошового забезпечення йому стало відомо, що при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби відповідач протиправно не врахував індексацію грошового забезпечення до складу грошового забезпечення з якого обраховано допомогу.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат.
Згідно з положеннями ст.8 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з положеннями ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є питання щодо включення індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення з якого здійснюється обрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні.
Верховний Суд у постанові від 09.11.2023 по справі №140/6868/21 зробив висновок, що індексація є складовою заробітної плати (додатковою заробітною платою).
Враховуючи викладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що індексація грошового забезпечення входить до складу грошового забезпечення і має бути врахована під час обрахунку і виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі №560/21401/23 зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 31.07.2019, виходячи з фіксованої величини 3468,26 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
На виконання вищевказаного рішення суду по справі №560/21401/23 виплачено 11.06.2024 на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення 3468,26 грн. в місяць з 01.03.2018 по 31.07.2019 у сумі 58076,01 грн., що підтверджується копією виписки по картковому рахунку.
Факт виплати позивачу вище вказаної індексації відповідачем не заперечується.
Оскільки, у даному випадку виплата позивачу індексації грошового забезпечення мала щомісячний характер та враховуючи її особливу правову природу, у відповідача відсутні правові підстави для її неврахування при обрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки вказана виплата розраховувались на основі грошового забезпечення позивача.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення (індексації-різниці).
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення (індексації-різниці), враховуючи раніше виплачену суму одноразової грошової допомоги.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )
Головуючий суддя П.І. Салюк