про залишення позовної заяви без руху
09 вересня 2024 року Справа № 480/7877/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савицька Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов,
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов, і просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Рубякіної Алли про стягнення виконавчого збору виконавчого провадження НОМЕР_1 від 04.07.2024;
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Рубякіної Алли про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження НОМЕР_1 від 04.07.2024.
Крім того, разом з позовною заявою представником позивача було заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Клопотання обгрунтовується тим, що 14 липня 2024 року в межах строку на оскарження вищевказаних постанов було подано скаргу до Охтирського міськрайонного суду Сумської області, а 18 липня 2024 року ухвалою суду було повернуто без розгляду особі яка подала скаргу. З цих підстав позивач/представник позивача вважає, що строк пропущено з поважних причин.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали позовної заяви та доводи заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч.2 ст.287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Із змісту цих норм слідує, що суд, який вирішує публічно-правовий спір, повинен перевірити коли дізнався позивач про порушення своїх прав чи повинен був дізнатися, чи не пропущено позивачем встановлений строк звернення до суду, якщо так, то чи є в матеріалах позову докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з позову, позивач оскаржує правомірність прийняття відповідачем постанов від 04.07.2024 про стягнення виконавчого збору виконавчого провадження та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження НОМЕР_1. ВУ той же час, з цим позовом до суду позивач, через представник, звернулася лише 02.09.2024 (згідно штемпелю на поштовому конверті), тобто з пропуском 10-денного строку, встановленого ч.2 ст.287 КАС України.
При цьому, суд відмічає, що в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду представник позивача посилається на те, що 14 липня 2024 року в межах строку на оскарження постанов ним було подано скаргу до Охтирського міськрайонного суду Сумської області, а 18 липня 2024 року ухвалою суду було повернуто без розгляду особі яка подала скаргу. Разом з тим, позивач/представник позивача не надав доказів на підтвердження зазначеного, що унеможливлює суд перевірити обставини дотримання позивачем строку на звернення з цим позовом до суду.
За вказаних обставин, суд не знайшов підстав для задоволення заяви представника позивача щодо поновлення позивачу строку звернення до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом із зазначенням інших підстав пропуску строку звернення до суду, та надати докази поважності причин його пропуску.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Так, п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" станом на 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 грн.
Таким чином, оскільки позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, то сума судового збору, що повинна бути сплачена при поданні даної позовної заяви складає 2422,40 грн (3028 * 0,4 = 1211,20; 1211,20 * 2 = 2422,40).
Разом із тим, до матеріалів позовної заяви позивачем не додано жодних доказів сплати судового збору.
У той же час, у позовній заяві позивач зазначає, що вона звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки є законним представником недієздатної особи з інвалідністю.
Так, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Отже, згідно з вказаною статтею від сплати судового збору звільняються, зокрема законні представники недієздатних осіб з інвалідністю у спорах, де особи з інвалідністю є учасниками справи.
У силу приписів частини 1 статті 56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Таким чином, звертаючись з позовом в інтересах неповнолітньої дитини, позивач виступає як її законний представник, у розумінні частини першої статті 56 КАС України, а не як фізична особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб відповідно до частини першої статті 53 КАС України.
Разом з тим, в межах даного позову позивач просить визнати протиправними та скасувати постанови відповідача від 04.07.2024 про стягнення виконавчого збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження НОМЕР_1, у якому боржником є сама позивач.
Тобто, ОСОБА_1 є позивачем у справі, діє від свого імені та у власних інтересах, а не інтересах особи з інвалідністю, а відтак в даних правовідносинах на неї не розповсюджується дія п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки особа з інвалідністю не бере участь у справі та судом не вирішується питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Відтак, судовий збір за подачу даного позову має бути сплачений позивачем на загальних підставах.
Зазначене узгоджується з ухвалою Верховного Суду від 13.07.2023 по справі №758/4605/22.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати суду докази сплати судового збору за вимоги немайнового характеру на суму 2422,40 грн або надати суду докази звільнення від сплати судового збору.
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
- Рахунок - UA878999980313151206084018540
- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)
- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404
- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Згідно ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Савицька