. 09 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/9656/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в призначені та виплаті позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.06.2024;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.06.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що набула право на обрання виду пенсії та у червні 2024 року звернулась до відповідача з вимогою про призначення пенсії за віком в порядку Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак відповідач відмовив у її призначенні. Позивач вважає, що така відмова є протиправною, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.09.2024 до суду надійшов відзив, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що обраний позивачем вид пенсії (за віком порядку Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") призначений та виплачується позивачу з 2017 року, а відтак повторно призначати такий вид пенсії є неприпустимим.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач з 03.07.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
В період з 03.07.2014 по 21.09.2017 позивач отримувала пенсію за вислугу років.
21.09.2017 гр. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Розпорядженням Головного управління від 24.01.2018 № 154944 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 21.09.2017. Обчислення пенсії за віком проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2011-2013 роки.
11.06.2024 до відповідача засобами поштового зв'язку надійшла заява гр. ОСОБА_1 щодо призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до якої було додано не завірені належним чином копії паспорта та РНОКПП.
Листом Головного управління від 21.06.2024 № 1600-0204-8/46347 позивача про необхідність прибуття відділу обслуговування громадян (сервісний центр № 1) для вирішення питання перерахунку пенсії.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач у звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі ст.10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Діючий на сьогодні механізм нарахування пенсій за Законом № 1058 передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
Частиною 4 статті 45 Закону № 1058 визначено, що перерахунки призначеної пенсії провадяться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсій, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
Відповідно до частини 3 вищевказаної статті Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначенні в частині першій статті 40 Закону, із застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, а саме, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
Відповідно до статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 42 Закону № 1058 визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний такий перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Матеріалами справи підтверджено, що з 21.09.2017 на підставі відповідної заяви позивача гр. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком в порядку Закону України № 1058, отже право на призначення такого виду пенсії позивачем вже реалізовано.
Судом також встановлено, що зазначений вид пенсії позивача регулярно переглядається та осучаснюється.
З метою приведення пенсійних виплат у відповідність до актуальних економічних змін з 01.03.2019 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році». Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2019 становить 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17).
З 01.05.2020 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.05.2020 становить 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11).
З 01.03.2021 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2021 становить 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11).
З 01.03.2022 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV тії постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2022 становить 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11x1,14).
З 01.03.2023 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІУ та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2023 становить 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
З 01.03.2024 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІУ та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2024 становить - 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
Отже, призначена у 2017 році в порядку Закону України № 1058 пенсія позивача за віком виплачується з дотриманням вимог чинного пенсійного законодавства, тобто порушень прав позивача під час розгляду справи судом не виявлено.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
. Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова