Справа № 420/9277/24
09 вересня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити із військового обліку,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити із військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у 2019 році проходив військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 і за наслідками такого огляду позивача було саме «виключено» з військового обліку, у зв'язку з непридатністю до військової служби, а тому ОСОБА_1 , як особа яку було «виключено» з військового обліку, втратив статус військовослужбовця і повторному взяттю на облік не підлягає.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 03.04.2024 року залишено позовну заяву без руху.
10.04.2024 року до суду за вхід. №ЕС/14635/24 від представника позивача на виконання ухвали суду надійшли додаткові докази та заява про поновлення процесуального строку.
Ухвалою суду від 12.04.2024 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Документ в електронному вигляді «Адміністративний позов» від 25.03.24 року по справі №420/9277/24 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_3 в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 26.03.24 р. о 01:10.
Документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження» від 12.04.24 року по справі №420/9277/24 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_3 в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 12.04.24 р. о 15:11.
Правом на подання відзиву ІНФОРМАЦІЯ_3 не скористався.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 , 16.10.2019 військово-лікарською комісією Заводського РВК визначений непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. І ст.15а, 17а розкладу хвороб відповідно до наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Призивною комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 зарахований у запас 16.10.2018 року згідно ст. 18 п.1 пп.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідно до п.13 у графі «відмітки про військовий облік» позивача виключено з військового обліку військовозобов'язаних Заводським РВК за станом здоров'я 16.10.2018.
В пункті 14 довідки міститься запис про виключення 16.10.2018 року з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно ст.37 п.6 пп.3 «за станом здоров'я» на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
При цьому, відповідно до даних зазначених у вказаній довідці позивач не проходив військову службу, військово-облікова спеціальність 600543 А, категорія 1, НПО. У графі 9 довідки «Підлягає повторному медичному пересвідченню» наявний прочерк.
У 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення, ОСОБА_1 добровільно пішов захищати Батьківщину.
Відповідно до епікризу №2504/1 позивач ОСОБА_1 11.08.2023 року був госпіталізований до НОМЕР_2 відділення ООМПЦ на обстеження за направленням РВК з діагнозом: невротичний розлад, зі скаргами на головні болі, підвищену дратівливість, спалахи гніву, порушення нічного сну, у зв'язку з чим після проведеного лікування був представлений на ЛКК з діагнозом: емоційно-нестабільний розлад особистості, імпульсивний тип.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини № НОМЕР_3 від 21.07.2023 року №205 позивача ОСОБА_1 , стрільця 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_4 , звільненого з військової служби наказом командира ( по особовому складу) від 19.07.2023 №70-РС у запас за підпунктом «г» пункту другого частини четвертої статті 26 ЗУ від 25.03.1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок та військову службу» (зі змінами), через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу»), а саме: у зв'язку з наявністю матері із числа осіб з інвалідністю ІІ групи.
З 21.07.2023 позивача виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_4 , знято з усіх видів забезпечення, а з продовольчого забезпечення частини - з 22.07.2023 та направлено позивача для постановки на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 23.08.2023 р №187/9211 проведеної ІНФОРМАЦІЯ_8 , було проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 23.08.2023 року, позивачу було встановлено діагноз та постанова ВЛК: Емоційно-нестабільний розлад особистості. Вживання стимуляторів (амфетамін). На підставі статті 15 Б 18Б графи ІІ Розладу хвороб, графи ІІ ТДВ Б, позивача було визнано «обмежено придатним до військової служби».
Також судом встановлено, що відповідно до Посвідчення про приписку до призовної дільниці, ОСОБА_1 придатний до військової служби, взятий на облік призовників ІНФОРМАЦІЯ_10 02.03.2022 року; мобілізаційне розпорядження вручено 03.03.2022 року.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_5 від 30.04.2022 року, ОСОБА_1 призваний у Збройні Сили України 11.03.2022 року, присягу прийняв 11.03.2022 року, звільнений (демобілізований) у запас 21.07.2023 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 21.07.2023 №70-РС.
04.08.2023 року ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 .
23 серпня 2023 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 визнаний обмежено придатним.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, який триває по теперішній час.
Указом Президента України «Про Загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 р. (далі - Закон №3543-ХІІ).
У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 8 статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 р. (далі - Закон №2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. №402 затверджено «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402).
Відповідно до п. 1.1.-1.2. глави 1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до п. 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Пунктами 2.1.-2.2 Положення №402, визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Згідно пункту 3.3 Положення №402, військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
З метою вдосконаленням порядку комплектування військ особовим складом та організації оборонно-мобілізаційної роботи проведено реформування військових комісаріатів у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Так, у березні 2018 року Міністром оборони України затверджено План створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, яким передбачено перехід на новий формат роботи у військових комісаріатах.
Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 р. затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).
Згідно з пунктом 1 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 2 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Частиною 1 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок включає, зокрема, проходження служби у військовому резерві.
Згідно із ч. 13 ст. 2 Закону №2232-ХІІ, громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Частиною 10 статті 14 Закону №2232-ХІІ визначено, що за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:
придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;
непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до абз. 3 ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ, особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно із п. 3.8 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 р., (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ____ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ____ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Так, зі змісту наявної в матеріалах справи копії виданої на ім'я позивача військового квитка серії НОМЕР_5 від 30.04.2022 року слідує, що відповідачем проведено огляд позивача та визначено ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби, відповідно до графи ІІ статті 15 Б 18Б Розкладу хвороб, затверджених Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом міністерства оборони України від 14.08.2002 №402 (зі змінами). Підлягає повторному огляду у серпні 2028 року.
Отже, ОСОБА_1 належить до категорії військовозобов'язаних, тобто до визначення ступеня придатності до військової служби, за графою II Розкладу хвороб - громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани).
Позивачем не спростовано доводи відповідача щодо факту взяття його на військовий облік, для виконання правил ведення військового обліку та не доведено і не підтверджено належними доказами доводи на обґрунтування підстав протиправності оскаржуваних дій відповідача.
Крім того, як вбачається з наказу командира військової частини № НОМЕР_3 від 21.07.2023 року №205, позивача ОСОБА_1 , стрільця 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_4 , звільненого з військової служби наказом командира ( по особовому складу) від 19.07.2023 №70-РС у запас за підпунктом «г» пункту другого частини четвертої статті 26 ЗУ від 25.03.1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок та військову службу» (зі змінами), через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу»), а саме: у зв'язку з наявністю матері із числа осіб з інвалідністю ІІ групи.
Тобто, звільнення позивача з військової служби здійснено не через стан його здоров'я, а з інших причин.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити із військового обліку ОСОБА_1 , суд зазначає, що наведена вимога є похідною щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача у вигляді взяття на військовий облік позивача, а відтак є такою, що не підлягає задоволенню.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити із військового обліку - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення підписано 09.09.2024 року у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 )
ІНФОРМАЦІЯ_3 (адреса АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_11 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА
.