09 вересня 2024 р. справа № 400/8164/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2024 року № 5/8167; зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.07.2024 року № 5/8167 про відмову надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в зв'язку з відсутністю документів про утримання дітей, прийняте відносно ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 12.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання відстрочки.
Ухвалою від 29.08.2024 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
04.09.2024 року від повноважного представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, яке обґрунтовано тим, що відповідачами не надано рішення комісії, яке оскаржується, а ухвалою суду від 29.08.2024 року відмовлено в його витребуванні у зв'язку з передчасністю. Оскільки відповідач вказане рішення комісії з власної ініціативи може ненадати, участь у справі позивача та його представника є необхідною. За таких обставин, справа № 400/8164/24 підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
Вирішуючи клопотання, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 КАС України, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Предметом спору в даній справі є скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.07.2024 року № 5/8167 про відмову надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відтак, дана адміністративна справа не підпадає під перелік, встановлений ч. 4 ст. 12 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Су звертає увагу позивача, що даний спір не є складним та не становить значний суспільний інтерес.
Таким чином, у суду відсутні підстави для слухання справи в порядку загального позовного провадження, а тому в задоволенні клопотання позивача слід відмовити.
Разом з тим, маються підстави для призначення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Суд роз'яснює сторонам право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відповідно до ст. 195 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 195 КАС України, учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Керуючись ст.ст. 12, 166, 195, 257, 260, 262 КАС України, суд, -
1. У задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, відмовити.
2. Подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
3. Призначити судове засідання на 18 вересня 2024 року - 11:00 год., яке відбудеться в приміщенні Миколаївського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Декабристів 41/10, м. Миколаїв, 54001, тел. (0512) 53-31-80.
4. Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України, оскарженню не підлягає.
Суддя А. О. Мороз