09 вересня 2024 р. № 400/7475/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:
-визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області ОСОБА_2 у призначенні йому житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2023-2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_2 житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2023-2024.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач звернувся до Управління із заявою про призначення йому житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2023-2024. Листом 07.02.2024 відповідач відмовив в наданні субсидії з тих мотивів, що у дружини позивача відсутні доходи в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (з 01.01.2023 по 30.06.2023). Отже, відповідач не має законодавчих підстав для призначення субсидії позивачу. Позивач вважає цю відмову протиправною, оскільки шлюбні відносини з дружиною припинені, вона мешкає окремо. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 09.08.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження.
13.08.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що оскільки у дружини позивача ОСОБА_3 за інформацією Державної податкової служби України та Пенсійного фонду України взагалі відсутні доходи в періоді, за який враховуються доходи для призначення
житлової субсидії ( з 01.01.2023 по 30.06.2023), для призначення житлової субсидії за заявою позивача відсутні законодавчі підстави. Відтак, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими. Також, відповідач звертає увагу суду на порушення позивачем строку звернення до адміністративного суду з 01.11.2023 по 07.02.2024. Відповідач просить в позові відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач є пенсіонером по інвалідності, що посвідчується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 . Листування між сторонами підтверджує, що 01.11.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою на призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2023/2024. З листа Управління № 2148-1267/Х-02/8-1400/24 від 02.02.2024 вбачається, що 19.01.2024 позивач також звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з листом щодо надання субсидії. В листі № 2148-1267/Х-02/8-1400/24 від 02.02.2024 міститься відмова відповідача у призначенні позивачу субсидії в зв'язку з тим, що у дружини Позивача ОСОБА_3 взагалі відсутні доходи в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії ( з 01.01.2023 по 30.06.2023), що, з огляду на приписи підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення № 848) є підставою для відмови у призначенні житлової субсидії.
Вважаючи цю відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
З аналізу позицій сторін, викладених у завах по суті, інших матеріалів справи вбачається, що між сторонами не є спірним, що позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 . Але позивач не згоден з тим, що доходи дружини, з якою фактичноприпинено шлюбні відносини, мають враховуватись при призначенні йому житлової субсидії.
При вирішенні спору суд враховує такі норми права.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово- комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій.
Пунктом 1 Положення №848 встановлено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія) (пункт 9 Положення №848).
Згідно з абзацом 1 пункту 24 Положення № 488 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
Абзац 3 пункту 24 Положення № 488 передбачає, що під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які перебувають у полоні, що підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб'єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством, або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Пунктом 25 Положення № 488 визначено, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства. Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян). Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.
З аналізу цих приписів можна зробити наступні висновки. Положення № 488 розрізняє членів домогосподарства і членів сім'ї заявника. Щодо членів домогосподарства, то відповідно до пункту 25 Положення № 488, їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії лише у разі, якщо вони фактично проживають у житловому приміщенні
(будинку). Натомість, доходи членів сім'ї підлягають врахуванню незалежно від того, чи співпадає їх зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання з адресою домогосподарства (пункт 24 Положення № 488).
Суд зауважує, що при визначенні осіб, які належать до членів сім'ї, слід керуватись нормою статті 3 Сімейного кодексу України: сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Також, за приписами ст. 56 Сімейного кодексу України дружина та чоловік мають право на вільний вибір місця свого проживання. З огляду на ці норми, до членів сім'ї, які можуть проживати окремо, належать: чоловік, дружина, їх неповнолітні діти.
Отже, відповідно до п. 24 Положення № 488, з урахуванням зазначених вище норм Сімейного кодексу України, доходи дружини мають бути враховані під час розгляду питання про призначення субсидії незалежно від реєстрації її місця проживання (фактичного місця проживання), тобто навіть у випадку, коли дружина заявника, який бажає отримати субсидію, не зареєстрована в домогосподарстві, проживає окремо. Відтак, посилання позивача на пункт 25 Положення № 488 є помилковим, оскільки норми цього пункту стосуються членів домогосподарства, за виключенням членів сім'ї заявника.
При цьому, Управління, як орган, на якого покладено дотримання вимог Положення № 488, не має повноважень щодо дослідження питання про фактичне існування, чи припинення шлюбних відносин між заявником і його дружиною. Встановивши, що позивач перебуває у шлюбі і отримавши відомості від Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України про відсутність доходу дружини позивача ОСОБА_4 в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (з 01.01.2023 по 30.06.2023), відповідач застосував до правовідносин підпункт 3 пункту 14 Положення № 848, за яким житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді за інформацією Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу субсидії.
Отже, відповідач діяв в межах повноважень, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 .
Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко