09 вересня 2024 року м. Київ №640/16682/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку письмового провадження звіт представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021, залишеним без змін ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2021, адміністративний позов задоволено повністю, ухвалено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 13.08.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату не отриманих ОСОБА_1 сум підвищення пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії з 05.03.2019 по 13.08.2019.
- у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2021 задоволено клопотання позивача про встановлення судового контролю, ГУ ПФУ в м. Києві зобов'язано надати звіт про виконання судового рішення.
На виконання згаданої ухвали відповідачем неодноразово надавався звіт про виконання рішення.
Черговий раз звіт про виконання рішення надійшов до Окружного адміністративного суду міста Києва 13.10.2022. В звіті відповідачем зазначено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 Головним управлінням в травні 2021 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019 по 13.08.2019. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.01.2020 становить 8530,33 грн. Виплату заборгованості за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 за період з 05.03.2019 по 13.08.2019 в сумі 7085,22 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали цієї справи до Київського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського окружного адміністративного суду позовну заяву передано на розгляд судді Парненко В.С.
Частиною 14 ст. 31 КАС України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Розглядаючи звіт представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2, 3 ст. 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина до Державного бюджету України.
Таким чином, статтею 382 КАС України передбачено два види судового контролю: встановлення нового строку подання звіту та накладення штрафу.
В звіті відповідачем зазначено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 Головним управлінням в травні 2021 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019 по 13.08.2019. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.01.2020 становить 8530,33 грн. Виплату заборгованості за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 за період з 05.03.2019 по 13.08.2019 в сумі 7085,22 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань.
Таким чином, позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до резолютивної частини рішення суду, пенсія виплачується у перерахованому розмірі, залишилася не виконаною частина судового рішення щодо виплати нарахованої заборгованості за період з 05.03.2019 по 13.08.2019 в сумі 7085,22 грн.
У звіті Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначено, що відповідна виплата буде здійснена після виділення пенсійному органу відповідних коштів на погашення заборгованості.
Із вищевказаного слідує, що відповідачем рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме: не виконано в частині виплати нарахованої пенсії в сумі 7085,22 грн.
Органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати по пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Враховуючи те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйняття цього звіту в цілому, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, що поданий звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 підлягає прийняттю судом.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти до провадження судді Парненко В.С. матеріали судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №2600-0904-7/132122 від 13.10.2022 про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20.
Завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі №640/16682/20.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Парненко В.С.