09 вересня 2024 року м. Київ № 320/45891/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач/ ОСОБА_1 ) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач), в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Відповідача у вигляді відмови 23 листопада 2023 року в прийнятті в провадження від представника Позивача за довіреністю ( ОСОБА_2 ) нотаріально засвідченої особистої заяви Позивача про виплату їй одноразової грошової допомоги, у зв'язку з загибеллю (смертю), її чоловіка - ОСОБА_3 , з відповідним комплектом копій документів, а також відмови в огляду оригіналів цих документів, з метою їх завірення і відправлення за належністю, та зобов'язати Відповідача прийняти в провадження від представника Позивача за довіреністю ( ОСОБА_2 ) нотаріально засвідчену особисту заяву Позивача про виплату їй одноразової грошової допомоги, у зв'язку з загибеллю (смертю), її чоловіка - ОСОБА_3 , з відповідним комплектом копій документів, а також - здійснити огляд оригіналів цих документів, з метою їх завірення і відправлення за належністю.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06 листопада 2023 року, перебуваючи в США без можливості виїзду, позивач звернувся до відповідної нотаріальної контори, з проханням засвідчити її особистий підпис під її особистою заявою. Після того, як означена вище особиста заява позивача та оригінали певних документів були переслані з США її представникові за довіреністю ОСОБА_2 , останній 23 листопада 2023 року приніс всі документи до відповідача, проте, відповідач неправомірно, на думку позивача, відмовив його представникові у фізичному отриманні від нього особистої заяви позивача на отримання ОГД, з нотаріальним посвідченням підпису останнього, котра була надана представникам відповідача, разом з додатками, 23 листопада 2023 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 відкрито провадження у справі, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач у поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечував з підставі правомірності своїх дій, оскільки, представником позивача до заяви від 06 листопада 2023 року додано копію паспорта НОМЕР_1 від 24 червня 2005 року виданого Дніпровським МВСУ у м. Києві, копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копію свідоцтва про смерть військовослужбовця НОМЕР_2 від 17 листопада 2023 року, копія свідоцтва про народження військовослужбовця (витяг з ДРАЦСГ) 00042356119 від 17 листопада 2023 року, копія свідоцтва про одруження (витяг з ДРАЦСГ) НОМЕР_3 від 17 листопада 2023 року, отже у даному випадку позивачем не дотримано порядку подання документів, які визначені у Додатку 2 до Наказу №45.
Також, відповідач звертає увагу, що в заяві яка зі слів представника позивача підписана ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Чикаго, округу Кук, штату Іллінойс США, зазначаються документи видані 17 листопада 2023 року.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
09.08.2022 Центрально-міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Кривому Розі, Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального Міністерства юстиції України, актовий запис №921, було зареєстровано шлюб позивачки з ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження Серія: НОМЕР_4 від « 09» серпня 2022 року.
Позивачка зазначає, що 14.03.2023 року її чоловік ( ОСОБА_3 ), загинув, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_5 , яке видано Київським відділом реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Києва).
Як вказує позивач, представник позивача, із нотаріально засвідченої особистої заяви позивача про виплату їй одноразової грошової допомоги від 06.11.2023, звернувся 23 листопада 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте, відповідач вдмовив у прийнятті такої заяви та доданих документів.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують права та охоронювані інтереси позивача, звернувся з даним позовом до суду.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі здійснює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (надалі - Закон N 2011-XII, в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 1 статті 16 Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 Закону N 2011-XII установлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до статті 16-1 Закону N 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Згідно пункту 3 статті 16-2 Закону N 2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 статті 16-3 Закону N 2011-XII установлено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі - Постанова N 168).
Абзацами 1 - 3 пункту 2 Постанови N 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Наказом Міністерством оборони України затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану від 25.01.2023 за № 45 (надалі - Наказ №45).
У відповідності до пункту 1.1 розділу 1 Наказом №45 цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Пунктом 3.1 розділом ІІІ Наказом №45 визначено, що Районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП.
Додатком 2 «Перелік документів, які надають члени сім'ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД»:
- заява про виплату ОГД (Надається за формою, визначеною в додатку 1);
- Документ, що посвідчує особу, передбачений частиною першою статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", для осіб без громадянства та іноземців - документ, що посвідчує їх особу (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону)), - крім осіб без громадянства або іноземців (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Свідоцтво про смерть військовослужбовця (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Документ, що підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей": а) для дружини / чоловіка - свідоцтва про шлюб; б) для дитини - свідоцтво про народження дитини; в) для батьків - свідоцтво про народження загиблого (померлого) г) для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) - документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Згода на обробку персональних даних (Надається заявником, законним представником);
- Довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України / повний витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" (Надається отримувачем допомоги віком 16 років та більше);
- Свідоцтво про зміну імені - у разі зміни прізвища, імені, по батькові (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування, - для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого) (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Відмова, заява, інший правочин, завірений відповідно до Закону України "Про нотаріат" або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності) (Надається заявником);
- Рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення ОГД (за наявності) (Надається заявником, завірена копія долучається до заяви);
- Інші документи щодо призначення та виплати ОГД (за наявності) (Надається заявником, законним представником).
Отже, Наказом №45 визначено перелік документів, що подаються до уповноваженого органу разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого (померлого).
Судом установлено, позивачем не спростовано, що представником позивача до заяви від 06.11.2023 додано: копію паспорта, копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копія свідоцтва про смерть військовослужбовця, копія свідоцтва про народження військовослужбовця, копія свідоцтва про одруження.
Отже, у даному випадку позивачем наданий неповний пакет документів, що визначені у Додатку 2 до Наказу №45.
Також, суд приймає до уваги твердження відповідача, що у заяві від 06.11.2023, яка нотаріально завірена 06 листопада 2023 року, містяться посилання на документи, що датовані 17 листопада 2023 року, отже, такий недолік заяви, який полягає у тому, що остання містить відомості про дату документів, які фактично не могли існувати на час нотаріального засвідчення такої заяви, обґрунтовано викликає розумний сумнів.
Як вбачається із змісту заявленого позову та встановлених судом обставин справи, дії відповідача щодо відмови у прийнятті документів від представника позивача зводяться виключно до недбалості та неуважності представника позивача при формуванні заяви та пакету документів. Однак, жодним чином не свідчать про порушення відповідачем законодавства.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд доходить висновку, що відповідачем доведена правомірність вчинення певних дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, відшкодуванню підлягають судові витрати сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, виключно у разі задоволення позовних вимог.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, сплачений позивачем судовий збір відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
2. Сплачений судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жукова Є.О.