Тарутинський районний суд Одеської області
Справа 497/1845/24
Провадження по справі № 2-а/514/8/24
06 вересня 2024 року смт Тарутине
Тарутинський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Тончевої Н.М.,
при секретарі - Чернєвій О.А.,
розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, третя особа: поліцейський Управління патрульної поліції в Одеській області старший сержант поліції Кравченко Артем Миколайович, про визнання дії протиправними, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,
До Тарутинського районного суду Одеської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, третя особа: поліцейський Управління патрульної поліції в Одеській області старший сержант поліції Кравченко Артем Миколайович, про визнання дії протиправними, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 06.09.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного провадження.
Разом з адміністративним позовом надійшло клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову, в якому просить вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення виконання постанови серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 425,00 гривень до вирішення справи по суті.
Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначає, що не зупинення виконання постанови може призвести до негативних наслідків.
Дослідивши клопотання та матеріали справи суд приходить до висновку про задоволення заяви про забезпечення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
В силу норм ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Тому, факт судового оскарження постанови БАД №00410763 від 29.07.2024 року до Департаменту патрульної поліції, третя особа: поліцейський Управління патрульної поліції в Одеській області старший сержант поліції ОСОБА_2 , про визнання дії протиправними, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, не зупиняє його дію та виконання у межах виконавчого провадження.
Згідно з положеннями частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено, крім іншого, шляхом зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Згідно Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989 року, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акта.
Тобто, інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Вирішуючи питання про доцільність вжиття заходів про забезпечення позову суд виходить з того, що умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що майнові інтереси та/або права позивача будуть погіршені, порушені і на момент виконання рішення суду, у разі задоволення позову, їх слід буде відновити шляхом вчинення певних дій.
Законом України «Про виконавче провадження» виконавець наділений широким колом прав, направлених на примусове виконання виконавчого документа, в тому числі накладенні арешту на майно та грошові кошти на рахунках боржника.
У межах спору який виник між сторонами, суд вважає недопустимою ситуацію, при якій одночасно здійснюється судовий розгляд справи про оскарження постанови про накладення штрафу та її примусове виконання органами ДВС з відповідними негативними наслідками для позивача, які можуть мати місце.
Враховуючи з'ясовані обставини, суд приходить до висновку, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника до ухвалення рішення в адміністративній справі за позовом, а також, оскільки, на думку суду, в даному випадку невжиття заходів забезпечення позову може призвести до того, що намір заявника захистити свої права та інтереси, які позивач вважає порушеними, в даному провадженні не буде реалізовано, у разі реалізації його майна з метою стягнення відповідних коштів, що не відповідатиме завданню адміністративного судочинства та порушить право позивача на судовий захист.
В силу вимог п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Отже, законом визначено порядок виконання судового рішення про зупинення стягнення на підставі виконавчого документа та встановлено обов'язок державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій в разі прийняття судом відповідного рішення.
Відтак вжиття судом заходів забезпечення позову у спосіб зупинення виконання постанови серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 425,00 гривень до вирішення справи по суті, яка є предметом оскарження в даній адміністративній справі, унеможливить подальше вчинення виконавчих дій.
Ухвала суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення виконання постанови серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 425,00 гривень, не скасовує оскаржувану постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в атоматичному режимі, не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі та зацікавлених осіб, а лише тимчасово забороняє стягнення на підставі оскаржуваного виконавчого документа до вирішення спору.
Застосовуючи заходи забезпечення позову, судом не розглядається питання правомірності заявлених позовних вимог і наявності обставин, як підстав для задоволення позову. У даному випадку судом встановлюється саме існування спору та обрання адекватних заходів для забезпечення позову, які будуть діяти до моменту вступу у законну силу судового рішення.
Відтак, вжиті судом заходи забезпечення позову відповідають меті застосування інституту забезпечення адміністративного позову, та є ефективним засобом до набрання законної сили рішенням прийнятим у цій справі.
Враховуючи встановлені обставини, які підтверджуються доказами, що містяться в поданих матеріалах, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви та вжиття заходів забезпечення позову у спосіб зупинення виконання постанови серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 425,00 гривень, до набрання законної сили рішення суду у цій справі.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 243, 248, 256 КАС України, суддя
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити виконання постанови серії БАД №00410763 від 29.07.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 425,00 гривень до набрання законної сили рішення суду у адміністративній справі №497/1845/24.
Копію ухвали про забезпечення позову негайно надіслати учасникам справи до відома та до Болградського відділу державної виконавчої служби у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до виконання.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Суддя Н.М. Тончева