Справа № 161/16428/24
Провадження № 2-а/161/235/24
про передачу справи за підсудністю
09 вересня 2024 року місто Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Антіпова Т.А., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною,
03 вересня 2024 року до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності..
Під час вирішення питання про відкриття провадження по даній адміністративній справі доходжу висновку про необхідність передачі цієї справи на розгляд іншого адміністративного суду, з огляду на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Предметна підсудність адміністративних справ визначена у ст. 20 КАС України, частина 1 якої містить перелік категорій адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Частиною 1 ст. 20 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Разом з тим, частиною 2 ст. 20 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Як вбачається з даного адміністративного позову, ОСОБА_1 заявляє на вирішення суду такі позовні вимоги: 1) поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду із скаргою на бездіяльність заступника начальника управління поліції з превентивної діяльності Луцького РУП ГУНП у Волинській області Івана Гусарука; 2) визнати протиправною бездіяльність заступника начальника управління поліції з превентивної діяльності Луцького РУП ГУНП у Волинській області Івана Гусарука, яка полягає у відмові в складанні протоколів про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_2 , 1993 року народження, та надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (управління поліції з превентивної діяльності Луцького РУП ГУНП у Волинській області).
Позивач в своєму адміністративному позові посилається на положення ч. 5 ст. 160 КАС України щодо права на оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та ст. 286 КАС України - щодо особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Проте, в даному випадку протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , 1993 року народження, щодо подій, які мали місце 23.06.2024 року близько 20.00 години, уповноваженими особами не складався, жодних постанов про притягнення ОСОБА_2 , 1993 року народження, за наслідками подій в зазначений період часу, не приймалось.
Враховуючи зазначене, зі змісту позовних вимог вбачається, що провадження у даній адміністративній справі не може бути відкрито Луцьким міськрайонним судом Волинської області, оскільки справа предметно не підсудна цьому суду, враховуючи, що її розгляд за правилами розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів віднесено до підсудності окружного адміністративного суду.
А тому, позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та у відповідності до ч. 2 ст. 20 КАС України підсудний Волинському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із ч.ч. 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4 - 6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Виходячи з викладеного, враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 предметно підсудна окружному адміністративному суду, суд доходить висновку про необхідність передати даний адміністративний позов за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 243, 248, 256, 292-295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною передати за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги, після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т.А. Антіпова