Ухвала від 06.09.2024 по справі 128/3316/24

Справа № 128/3316/24

УХВАЛА

Іменем України

06 вересня 2024 року м. Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., отримавши матеріали заяви Виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах недієздатного ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про звільнення від повноважень опікуна та призначення опікуна,

УСТАНОВИВ:

До Вінницького районного суду Вінницької області надійшла заява Виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах недієздатного ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про звільнення від повноважень опікуна та призначення опікуна.

Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно ч. 2 ст. 300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.

У відповідності до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Оглянувши матеріали заяви, встановлено, що наявні підстави для її повернення заявнику з наступних підстав.

Частиною другою статті 15 ЦПК України визначено, що представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 58 ЦПК України, юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Частиною першою статті 60 ЦПК України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 ЦПК України, під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу.

У заяві виконавчого комітету міської ради, як органу опіки та піклування, зазначено, що вона підписана заступником міського голови ОСОБА_4 .

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2018 (справа № 910/23346/16) зроблено правовий висновок про те, що в порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.

Вказаний висновок також узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17.08.2022 (справа № 459/3686/18).

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 15.02.2021 (справа № 914/283/20) зазначив про те, що для визнання юридичної особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, аби у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені цієї юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Доказами на підтвердження повноважень брати участь у справі в порядку самопредставництва працівник (юрисконсульт) має надати суду: докази того, що особа обіймає певну посаду (наказ, трудовий договір), а також докази, які дозволяють встановити обсяг повноважень вказаної посадової особи (статут, положення, трудовий договір (контракт).

При цьому у відповідному трудовому договорі (контракті) має міститися положення щодо повноважень юрисконсульта на представництва інтересів юридичної особи в суді. Відсутність відповідних положень у трудовому договорі (положенні/посадовій інструкції) є підставою для відмови в допуску до участі у справі.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 07.02.2020 (справа № 17/495-08).

Установлено, що до даної заяви долучено розпорядження міського голови Вінницької міської ради від 30.10.2023 № 154/р, відповідно до якого, у разі відсутності заступника міського голови ОСОБА_5 , її обов'язки покладаються на заступника міського голови ОСОБА_6 , однак жодних доказів, які б підтверджували відсутність ОСОБА_5 06.08.2024 та повноваження ОСОБА_6 на представництво виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування, та право підпису його документів, яке згідно наданого Розподілу обов'язків між міським головою, секретарем міської ради, заступниками міського голови, керуючим справами виконавчого комітету має заступник міського голови ОСОБА_5 , до заяви не долучено.

Таким чином, заява виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування, підписана особою, яка не має права її підписувати, так як належними доказами не доведено, що ОСОБА_5 була відсутня 06.08.2024 (дата підпису наданої суду заяви) та ОСОБА_6 мав повноваження на представництво виконавчого комітету Вінницької міської ради та здійснення підпису його документів, саме як органу опіки та піклування.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

На підставі вищезазначеного, заява виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування, підлягає поверненню, оскільки згідно наданих суду документів підписана особою, яка не має права її підписувати.

Керуючись ст. 10, п. 1 ч. 4 ст. 185, 293, 294 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву Виконавчого комітету Вінницької міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах недієздатного ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про звільнення від повноважень опікуна та призначення опікунаповернути заявнику.

Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Суддя: