Рішення від 09.09.2024 по справі 927/554/24

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2024 року м. Чернігів справа № 927/554/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Чернігівської обласної прокуратури (код 02910114) 14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9 (sekretariat@chrg.gp.gov.ua)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код 41823846) 14013, м. Чернігів, проспект Перемоги, 126-б (info@cn.enera.ua)

про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 86 160 грн 33 коп.

ВСТАНОВИВ:

13 червня 2024 року через систему "Електронний суд" до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Чернігівської обласної прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 86 160,33 грн, якою позивач просить:

визнати недійсними укладені між сторонами Додаткові угоди № 2 від 26.02.2021, № 4 від 18.08.2021, № 5 від 20.08.2021, № 6 від 15.09.2021, № 7 від 29.10.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 3109ВЦ від 30.12.2020,

стягнути з відповідача на користь Чернігівської обласної прокуратури грошові кошти в сумі 86 160,33 грн як безпідставно отримані товариством.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на його думку, спірні додаткові угоди укладені з порушенням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а відтак наявні підстави для визнання їх недійсними в порядку ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.

Нормативно-правовим обґрунтуванням позовних вимог в частині стягнення грошових коштів визначено ст. 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.06.2024 постановлено, зокрема:

прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Ухвала суду від 18.06.2024 була направлена відповідачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", доставлена до електронного кабінету 18.06.2024 12:47.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 18.06.2024 є такою, що отримана відповідачем 18.06.2024.

25.06.2024 через систему "Електронний суд" до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява від 24.06.2024 відповідача із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, якою він просить здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування даної заяви відповідач зазначає, що, на його думку, спір, що виник між сторонами, має виняткове значення та є складним. Нормативно-правовим обґрунтуванням даної заяви відповідачем визначено, зокрема ч. 4 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою від 01.07.2024 суд залишив без задоволення заяву від 24.06.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.

03.07.2024 через систему "Електронний суд" до Господарського суду Чернігівської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що товариство не погоджується із заявленими позовними вимогами з підстав їх необґрунтованості.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Чернігівською обласною прокуратурою 26.11.2020 на веб-порталі публічних закупівель «Рrоzоrrо» розміщено оголошення за № UА-2020-11-26-008111-b про закупівлю електричної енергії обсягом 260000 кВт/год за бюджетні кошти та розміщено тендерну документацію з вимогами до учасників та предмету закупівлі.

У відкритих торгах взяли участь 4 учасники, які надали наступні пропозиції:

1. TOB «Енера Чернігів» з остаточною ціновою пропозицією 528 000 грн з ПДВ.

2. TOB «Енергоносії України» з остаточною ціновою пропозицією 530 920 грн з ПДВ;

3. TOB «Трістар Енергія» з остаточною ціновою пропозицією 533 999 грн з ПДВ;

4. TOB «Енергозбут-Транс» з остаточною ціновою пропозицією 597 480 грн з ПДВ.

За результатами проведеної процедури закупівлі, відповідно до рішення від 16.12.2020 оформленого протоколом засідання тендерного комітету Чернігівської обласної прокуратури № 128, переможцем визнано TOB «Енера Чернігів» з найвигіднішою ціновою пропозицією 528 000 грн з ПДВ.

30.12.2020 між Чернігівською обласною прокуратурою та TOB «Енера Чернігів» укладено договір № 3109ВЦ про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до пункту 2.1. Договору Постачальник продає електричну енергію за ДК 021:2015-09310000-5- Електрична енергія Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Згідно п. 2.3. Договору очікувані обсяги постачання електричної енергії на 2021 рік становить 260000 кВт/год.

У пункті 5.1. Договору визначено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначені Комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Згідно п.1 Комерційної пропозиції ціна за одиницю електричної енергії становить 2,030769231 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

Загальна вартість цього Договору становить 440000,00 грн без ПДВ, крім того ПДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн. Загальна сума договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін залежно від реального фінансування (п.5.2 Договору).

Відповідно до п. 3.1. Договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору.

За ініціативою TOB «Енера Чернігів» у подальшому між сторонами укладено ряд додаткових угод до договору від 30.12.2020 № 3109ВЦ, які стосуються збільшення первісної ціни за одиницю товару в договорі, визначеної за результатами відкритих торгів.

Так, у лютому 2021 ТОВ "Енера Чернігів" звернулось до Чернігівської обласної прокуратури з листом, яким повідомило, що згідно з експертним висновком Чернігівської регіональної торгово-промислової палати середньозважена ціна по ОЕС України на РДН за 10 днів лютого 2021 складає 1,69879 грн/кВт*год без ПДВ. Порівняно з січнем 2021 року середньозважена ціна по ОЕС України на ринку РДН станом на 15.02.2021 збільшилась на 16,15% і ТОВ "Енера Чернігів" не має змоги постачати електричну енергію за збитковою ціною. У зв'язку з вищевикладеним, ціна на лютий 2021 року збільшується на 9,99% та становить 1,832006 грн/кВт/год без ПДВ, відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої додано постачальним до цього листа, разом з експертним висновком №ЧК-57 від 15.02.2021.

Експертним висновком Чернігівської регіональної торгово-промислової палати №ЧК-57 від 15.02.2021 установлено, що середньозважена ціна електроенергії на РДН в ОЕС України за 1 мВт/год у січні 2021 року становила 1462,525грн (без ПДВ); за 10 днів лютого 2021 року - 1698,79грн; тенденція росту цін +16,15%.

26.02.2021 між ТОВ "Енера Чернігів" та Чернігівською обласною прокуратурою укладено додаткову угоду №2 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.02.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились збільшити ціну на 1 кВт/год на 9,99% і викласти в новій редакції:

- пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020: Ціна електричної енергії - 2,198407 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

- п.2.3 Договору: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 240710 кВт/год.

- п.5.2 Договору: загальна вартість договору становить 440000,00 грн без ПДАВ, крім того ПЛДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

У серпні 2021 ТОВ "Енера Чернігів" звернулось до Чернігівської обласної прокуратури з листом, яким повідомило, що згідно з експертним висновком середньозважена ціна по ОЕС України на РДН за 3 декаду липня 2021 складає 1,62328 грн/кВт*год без ПДВ. Порівняно з червнем 2021 року середньозважена ціна по ОЕС України на ринку РДН збільшилась на 13,90% і ТОВ "Енера Чернігів" не має змоги постачати електричну енергію за збитковою ціною. У зв'язку з вищевикладеним, ціна на липень 2021 року збільшується на 4,45 % та становить 1,90045 грн/кВт/год без ПДВ, відтак, споживачем має бути підписана відповідна додаткова угода до Договору, примірник якої додано постачальним до цього листа, разом з експертним висновком.

Експертним висновком Харківської торгово-промислової палати № 1838/21 від 11.08.2021 установлено, що середньозважена ціна електроенергії на РДН в ОЕС України за 1 мВт/год у червні 2021 року становила 1425,14грн (без ПДВ); за 3 декаду липня 2021 року - 1623,28грн; тенденція росту цін +13,90%.

18.08.2021 між ТОВ "Енера Чернігів" та Чернігівською обласною прокуратурою укладено додаткову угоду №4 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.07.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились збільшити ціну на 1 кВт/год на 4,45% і викласти в новій редакції:

- пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020: Ціна електричної енергії - 2,28054 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

- п.2.3 Договору: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 236015 кВт/год.

- п.5.2 Договору: загальна вартість договору становить 440000,00 грн без ПДАВ, крім того ПЛДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

У серпні 2021 року ТОВ "Енера Чернігів" звернулось до Чернігівської обласної прокуратури з листом, яким повідомило, що 30.07.2021 вступила в дію нова постанова НКРЕКП №1227 "Про внесення змін до постанови НЕРЕКП від 08.04.2020 №766, згідно якої були підвищені ціни на електричну енергію, що 01.08.2021 відбулось різке підвищення законодавчо встановленого рівня ціни на електричну енергію, що діють в торговій зоні "ОЕС України", коливання ціни підтверджено експертним висновком Харківської ТПП №1842/21 від 10.08.2021. Враховуючи зазначене, споживачу направлено додаткову угоду щодо збільшення ціни електричної енергії до Договору, разом з експертним висновком Харківської ТПП.

Експертним висновком Харківської торгово-промислової палати №1842-21 від 10.08.2021 установлено, що середньозважена ціна електроенергії на РДН ОЕС України за 1 мВт/год у липні 2021 року становила 1444,05 грн; станом на 05.08.2021 - 1988,79 грн; відсоток коливання +37,72%.

20.08.2021, між ТОВ "Енера Чернігів" та Чернігівською обласною прокуратурою укладено додаткову угоду №5 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.08.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились збільшити ціну на 1 кВт/год на 9,99% і викласти в новій редакції:

- пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020: Ціна електричної енергії - 2,473128 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

- п.2.3 Договору: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 227685 кВт/год.

- п.5.2 Договору: загальна вартість договору становить 440000,00 грн без ПДАВ, крім того ПЛДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

У вересні 2021 року ТОВ "Енера Чернігів" звернулось до Чернігівської обласної прокуратури з листом, яким повідомило, що 30.07.2021 вступила в дію нова постанова НКРЕКП №1227 "Про внесення змін до постанови НЕРЕКП від 08.04.2020 №766, згідно якої були підвищені ціни на електричну енергію, що 01.08.2021 відбулось різке підвищення законодавчо встановленого рівня ціни на електричну енергію, що діють в торговій зоні "ОЕС України", коливання ціни підтверджено експертним висновком Харківської ТПП №2062/21 від 31.08.2021. Враховуючи зазначене, споживачу направлено додаткову угоду щодо збільшення ціни електричної енергії до Договору, разом з експертним висновком Харківської ТПП.

Експертним висновком Харківської торгово-промислової палати №2062/21 від 31.08.2021 установлено, що середньозважена ціна електроенергії на РДН ОЕС України за 1 мВт/год за січень 2021 становить 1462,52грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +42,03%, за лютий 2021 - 1632,56 грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +27,22%, за березень 2021 - 1374,25грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +51,13%, за травень 2021 - 1018,74 грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +103,87%, за червень 2021 - 1425,14 грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +45,74%, за липень 2021 - 1444,05грн, за серпень 2021 - 2076,95 грн, відсоток зміни ціни +43,83%.

15.09.2021, між ТОВ "Енера Чернігів" та Чернігівською обласною прокуратурою укладено додаткову угоду №6 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.09.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились збільшити ціну на 1 кВт/год на 9,99% і викласти в новій редакції:

- пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020: Ціна електричної енергії - 2,684960 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

- п.2.3 Договору: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 220715 кВт/год.

- п.5.2 Договору: загальна вартість договору становить 440000,00 грн без ПДАВ, крім того ПЛДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

У жовтні 2021 року ТОВ "Енера Чернігів" звернулось до Чернігівської обласної прокуратури з листом, яким повідомило, що відповідно до постанови НКРЕКП від 30.07.2021 №1227 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 08.04.2020 №766" відбулось різке підвищення законодавчо встановленого рівня ціни на електричну енергію, що діють в торговій зоні "ОЕС України", зокрема, для годин мінімального навантаження - з 1243,71грн до 2000грн за 1МВт/год (зростання ціни 60,81%); для годин максимального навантаження - з 2655,99грн до 4000грн за 1МВт/год (зростання ціни 50,60%); коливання ціни підтверджено експертним висновком Харківської ТПП. Враховуючи зазначене, споживачу направлено додаткову угоду щодо збільшення ціни електричної енергії до Договору, разом з експертним висновком Харківської ТПП.

Ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати №2538/21 від 13.10.2021 установлено, що середньозважена ціна електроенергії на РДН ОЕС України за 1 мВт/год за вересень 2021 становить 2230,78грн, за першу декаду жовтня 2021 - 2568,15 грн, відсоток зміни ціни +15,12%.

29.10.2021, між ТОВ "Енера Чернігів" та Чернігівською обласною прокуратурою укладено додаткову угоду №7 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, що поширює свою дію на відносини сторін з 01.10.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились збільшити ціну на 1 кВт/год на 9,99% і викласти в новій редакції:

- пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020: Ціна електричної енергії - 2,917951 грн за 1 кВт/год з ПДВ.

- п.2.3 Договору: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 213515 кВт/год.

- п.5.2 Договору: загальна вартість договору становить 440000,00 грн без ПДАВ, крім того ПЛДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

Внаслідок укладення вищевказаних додаткових угод до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020 первісна ціна (тариф) електричної енергії за 1 кВт/год. зросла з 2,030769231 грн до 2,917951 грн, тобто на + 43,68% від первісної ціни Договору.

На виконання умов договору між Позивачем та Відповідачем підписано наступні акти приймання-передавання товарної продукції - активної електричної енергії:

1. Акт від 10.02.2021 № 3109ВЦ/16178/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за січень 2021 року в об'ємі 11693 кВт/год, на загальну суму 23745,79 грн з ПДВ. Чернігівська обласна прокуратура на рахунок TOB «Енера Чернігів» перерахувала бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 12.02.2021 № 253 - 23745,79 грн.

2. Акт від 10.03.2021 № 3109ВЦ/31956/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за лютий 2021 року в об'ємі 14889 кВт/год, на загальну суму 32 732,06 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 10.03.2021 № 472 - 32732,06 грн.

3. Акт від 09.04.2021 № 3109ВЦ/48541/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за березень 2021 року в об'ємі 22244 кВт/год, на загальну суму 48 901,34 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжних доручень від 09.04.2021 № 810 - 9779,39 грн та від 20.04.2021 № 902 - 39121,95 грн.

4. Акт від 12.05.2021 № 3109ВЦ/64863/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за квітень 2021 року в об'ємі 20025 кВт/год, на загальну суму 44023,08 грн. з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 27.05.2021 № 1212 - 44023,08 грн.

5. Акт від 08.06.2021 № 3109ВЦ/81556/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за травень 2021 року в об'ємі 17474 кВт/год, на загальну суму 38414,95 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжних доручень від 09.06.2021 № 1368 - 1971,91 грн та від 09.06.2021 № 1367 - 36443,04 грн.

6. Акт від 08.07.2021 № 3109ВЦ/97349/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за червень 2021 року в об'ємі 17330 кВт/год, на загальну суму 38098,38 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 09.07.2021 № 1672 - 38098,38 грн.

7. Акт від 16.08.2021 № 3109ВЦ/115295/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за липень 2021 року в об'ємі 24423 кВт/год, на загальну суму 55697,63 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 16.08.2021 № 2023 - 55697,63 грн.

8. Акт від 09.09.2021 № 3109ВЦ/128831/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за серпень 2021 року в об'ємі 19345 кВт/год, на загальну суму 47842,66 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 10.09.2021 № 2207 - 47842,66 грн.

9. Акт від 12.10.2021 № 3109ВЦ/144952/1 прийняття-передавання товарної продукції- активної електричної енергії за вересень 2021 року в об'ємі 21119 кВт/год, на загальну суму 56703,68 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 13.10.2021 № 2511 - 56703,68 грн.

10. Акт від 10.11.2021 № 3109ВЦ/160663/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за жовтень 2021 року в об'ємі 26981 кВт/ год, на загальну суму 78729,24 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 11.11.2021 № 2739 - 78729,24 грн.

11. Акт від 10.12.2021 № 3109ВЦ/176166/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за листопад 2021 року в об'ємі 20665 кВт/ год, на загальну суму 60229,46 грн з ПДВ. Чернігівською обласною прокуратурою на рахунок TOB «Енера Чернігів» перераховано бюджетні кошти згідно платіжного доручення від 10.12.2021 № 3110 - 60299,46 грн.

Таким чином, Чернігівській обласній прокуратурі поставлено електроенергії в обсязі 216 188 кВт/год, за яку останньою сплачено 525 188,27 грн.

Прокурор в позовній заяві вказує, що прокуратура відповідно до ціни електричної енергії, зазначеної у Договорі, повинна була сплатити за поставлену електроенергію кошти у розмірі 439 027,94 грн, натомість сплатила 525 188,27 грн, а отже розмір надмірно сплачених коштів становить 86160,33 грн, які прокурор просить стягнути з відповідача.

Згідно з п.1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За частиною 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.

За приписами статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України "Про публічні закупівлі".

Цей Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі").

Згідно з пунктами 6, 11, 22 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі":

- договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;

- замовники це суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;

- предмет закупівлі це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відповідно до частин 1-3 статті 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов, Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

За приписами частини 4 статті 41 вказаного Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (в тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника в разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент укладення Договору) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується в випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

В абзаці 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Таким чином, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно в випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за п.2 - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни електричної енергії на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов договору в разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.

Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише в випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).

Судом установлено, що позивач та відповідач уклали договір про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі". На момент підписання Договору сторонами погоджені всі його істотні умови - предмет, ціна, строк виконання зобов'язань за Договором, що узгоджується з положеннями частини 3 статті 180 ГК України та Законом України "Про публічні закупівлі".

Згідно п.1 Комерційної пропозиції ціна за одиницю електричної енергії становила 2,030769231 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

Загальна вартість Договору становила 440000,00 грн без ПДВ, крім того ПДВ 20% 88000,00 грн, разом з ПДВ 528000,00 грн.

Додатковими угодами №2,4-7 п'ять разів було змінено істотні умови Договору, зокрема, за підсумком: збільшено ціну за одиницю товару з 2,030769231 грн до 2,917951 грн за 1кВт/год. Фактично ціна за 1кВт/год (одиницю товару) збільшилася на 43,68%.

Необхідність укладення оспорюваних додаткових угод №2,4-7 до Договору обґрунтовано відповідачем коливанням ціни електричної енергії на ринку, на підтвердження якого (коливання) ним надано експертні висновки Чернігівської та Харківської торгово-промислової палати.

Тобто оспорювані додаткові угоди були укладені на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання. Внесення змін до договору про закупівлю можливе лише у випадку коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.

Зокрема, у документі, який видає компетентний орган, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціна на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто, наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників такого коливання, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Однак постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (Постанова ОП КГС ВС у справі №927/491/19 від 18.06.2021).

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природного газу на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.

Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).

Так, з наданих експертних висновків Чернігівської та Харківської торгово-промислової палати вбачається, що у них зазначені середньозважені ціни на РДН в ОЕС України за певні несистематизовані періоди.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний ринок "на добу наперед" (РДН) та внутрішньодобовий ринок (ВДР). Купівля-продаж електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку здійснюється за правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку.

Особливості проведення торгів, оприлюднення результатів, розрахунків та вказаних ринків визначаються Правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308, відповідно до яких:

- розрахунковий період - мінімальний відрізок часу, щодо якого визначаються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії на РДН/ВДР (60 хвилин);

- торги на РДН - процес визначення обсягів та ціни на електричну енергію для розрахункових періодів доби постачання відповідно до цих Правил та одномоментний процес купівлі та продажу електричної енергії на РДН;

- торги на ВДР - процес визначення обсягів та цін на електричну енергію для розрахункових періодів доби постачання після завершення торгів на РДН та впродовж доби постачання відповідно до цих Правил та одномоментний процес купівлі та продажу електричної енергії на ВДР.

Відповідно до частин 5 та 6 статті 67 Закону України "Про ринок електричної енергії" ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" визначається для кожного розрахункового періоду оператором ринку за принципом граничного ціноутворення на основі балансу сукупного попиту на електричну енергію та її сукупної пропозиції, а на внутрішньодобовому ринку - за принципом ціноутворення "по заявленій (пропонованій) ціні" відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку. Ціни на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку є вільними (ринковими) цінами.

За результатами торгів відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники.

Експертні висновки Чернігівської регіональної торгово-промислової палати №ЧК-57 від 15.02.2021, Харківської торгово-промислової палати №1838/21 від 11.08.2021, №1842/21 від 10.08.2021, №12062-21 від 31.08.2021 та цінова довідка Харківської торгово-промислової палати №2538/21 від 13.10.2021 містять лише інформацію щодо середньозваженої ціни на РДН в ОЕС України за різні періоди часу, що є відмінними за тривалістю.

Визначаючи наявність коливання ціни на електричну енергію, відповідач використовував лише дані щодо середньозваженої ціни, а отже порівняння таких цін є некоректним, а відтак не може підтвердити реальне коливання ціни на електричну енергію.

З огляду на вимоги п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачає дотримання пропорційності збільшення ціни за одиницю товару до коливання ціни на ринку.

Пропорційність означає рівність, співрозмірність двох відношень до порівняння.

За висновком суду, ціну електроенергії на ринку необхідно порівнювати за співмірні проміжки часу, наприклад, місяць з місяцем, декаду з декадою, а не на вибіркові дати в різних розрахункових періодах, при цьому, таке порівняння має бути проведено починаючи з моменту укладення Договору, що відображатиме реальну тенденцію коливання ціни на ринку.

Однак в Експертних висновках Чернігівської регіональної торгово-промислової палати №ЧК-57 від 15.02.2021, Харківської торгово-промислової палати №1838/21 від 11.08.2021, №1842/21 від 10.08.2021, №12062-21 від 31.08.2021 та ціновій довідці Харківської торгово-промислової палати №2538/21 від 13.10.2021 відсоток коливання визначений шляхом порівняння середньозваженої ціни електроенергії на РДН в ОЕС не тільки не за календарний місяць, а й не за неспівмірні проміжки часу (місяць з декадою, місяць з ціною на певну дату тощо), що не відповідає принципу пропорційності.

За висновком суду, застосування нових цін електричної енергії з дат, указаних в оспорюваних додаткових угодах, є неправомірним.

За наведених обставин, суд вважає, що вказані документи не є належними доказами, які підтверджують наявність коливання ціни електроенергії в порівняні з моментом укладення Договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до Договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару, а отже не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

Крім того, у період дії договору відбувалось і зменшення середньозваженої ціни електричної енергії, проте відповідач додаткових угод щодо такої зміни ціни (у бік зменшення) з позивачем не укладав, хоча така можливість передбачена у п. 6 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що свідчить про недобросовісність його поведінки.

Отже, відповідач у період зниження середньозваженої ціни отримував більше доходів з продажу електроенергії позивачу, оскільки договірна ціна не зменшувалась. Небажання відповідача зменшувати ціну, у разі її падіння, і одразу збільшення ціни при підвищенні середньозваженої вартості електроенергії свідчить про використання відповідних коливань виключно на свою користь, що не відповідає принципу справедливості.

Крім того, виключно коливання цін на ринку електроенергії не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару, оскільки при зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №903/366/22.

Проте таких доказів відповідачем надано не було та відповідних обставин судом не встановлено.

Натомість позивач та відповідач послідовно збільшували вартість електроенергії, за відсутності доказів, що її вартісні показники упродовж дії Договору зростали в такій прогресії, що виконання його умов стало вочевидь невигідним (збитковим) для відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що додаткові угоди №2,4-7 укладені за відсутності належного підтвердження факту коливання ціни на електроенергію за певні періоди дії Договору, починаючи з моменту його укладення.

Щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 зазначила, що норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не дозволяють збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища в сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції в цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Перемога в тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення шляхом укладення "каскадних" додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (стаття 13 ЦК України).

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Таким чином, беручи участь у процедурі публічних закупівель, Товариство самостійно визначаючи ціну на предмет закупівлі, з урахуванням власного економічного обґрунтування рентабельності підприємства і можливості виконати взяті зобов'язання упродовж дії договору, чітко усвідомлювало свою можливість поставки товару за заявленими цінами протягом дії договору, адже вчиненню таких дій повинні передувати організаційні дії щодо закупки товару до сезонного здорожчання та його зберігання. Саме по собі коливання цін на ринку - природна обставина ринкових відносин, яка повинна братися до уваги при укладенні договорів з урахуванням підприємницького ризику. Саме лише коливання цін не є безумовною підставою внесення змін до договору.

В силу особливостей функціонування ринків РДН та ВДР ціна купівлі-продажу електричної енергії є динамічною, тобто коливання ціни відбуваються постійно в залежності від попиту та пропозиції, часу доби та сезону, інших чинників, що не міг не знати та не враховувати відповідач, здійснюючи свою діяльність з купівлі електроенергії на майданчиках РДН та ВДР, та формуючи тендерну пропозицію щодо спірної закупівлі.

Також матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що відповідач у спірному періоді дійсно був змушений придбавати електричну енергію для її подальшої реалізації кінцевому споживачу (позивачу) за цінами, вказаними в відповідних експертних висновках та цінових довідках.

Покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.

Прокуратура мала беззаперечне право на отримання електроенергії по ціні, визначеній в укладеному сторонами Договорі, однак, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо необґрунтованих пропозицій відповідача про збільшення ціни, підписала спірні додаткові угоди, як наслідок, ціна 1кВт/год електричної енергії значно збільшилась.

Укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар, за відсутності для цього визначених Законом України "Про публічні закупівлі" підстав, спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача проти позову з посиланням на те, що на момент укладання між сторонами договору спірних угод та виконання умов договору постанова Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 не діяла, а тому не може застосовуватися до спірних правовідносин між сторонами, оскільки така думка є хибною. Велика Палата лише дала тлумачення норми права, викладеної у пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, а не прийняла новий Закон, а тому посилання відповідача на те, що нормативно правові акти не мають зворотною сили є в даному випадку безпідставними.

Згідно з частиною 1 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Суд, установивши наявність фактичних обставин, з якими Закон пов'язує визнання додаткових угод №2,4-7 до Договору №3109ВЦ від 30.12.2020 недійсними на момент їх укладення, дійшов висновку, шо оскаржувані додаткові угоди суперечать п.2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", принципам максимальної економії, ефективності та пропорційності закупівель, установлених статтею 5 цього Закону, відтак про наявність підстав для визнання їх недійсними відповідно до статей 203, 215 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Недійсність спірних додаткових угод означає, що зобов'язання сторін регулюються виключно Договором, тобто і поставка електроенергії, і її оплата мають здійснюватися сторонами відповідно до умов саме первісної редакції Договору.

Відповідно до умов Договору №3109ВЦ від 30.12.2020 відповідач повинен був поставити позивачу електричну енергію за ціною 2,030769231 грн за 1 кВт/год.

Як установлено судом, відповідач, у 2021 році, поставив позивачу електричну енергію у кількості 216188 кВт/год, за яку останній розрахувався в повному обсязі, сплативши відповідачу кошти в сумі 525188,27 грн.

Натомість виходячи з ціни, обумовленої сторонами в договорі, позивач повинен був сплатити відповідачу за спожиту в спірному періоді електричну енергію 439027,94грн (216188кВт/год х 2,030769231 грн/кВт/год), а отже розмір надмірно сплачених коштів становить 86160,33грн (525188,27грн - 439027,94грн).

Таким чином, грошові кошти в сумі 86 160,33 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову Чернігівської обласної прокуратури в частині вимог про стягнення з відповідача безпідставно отриманих коштів у сумі 86 160,33грн.

За загальним правилом обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред'явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він заперечує проти позову.

За приписами частин 2 та 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.

Обов'язок доказування і подання доказів установлено статтею 74 ГПК України, за якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 ГПК України).

Відповідно до частини 4 статті 74 ГПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви в добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом (частина 1 статті 14 ГПК України).

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

З огляду на зміст статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Стаття 76 даного Кодексу визначає, що належними доказами є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними ніж докази, надані на її спростування.

За приписами частин 1 та 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.

Тобто, виходячи зі змісту статей 13, 74 ГПК України кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.

За висновком суду, прокурором на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів, у розумінні статей 76-79 ГПК України, доведено наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.

При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, до яких, зокрема належить, судовий збір.

За частиною 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин з відповідача підлягає стягненню на користь Чернігівської обласної прокуратури 14 534,40 грн судового збору.

Керуючись ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Чернігівської обласної прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 86 160,33 грн задовольнити повністю.

Визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 26.02.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846).

Визнати недійсною Додаткову угоду № 4 від 18.08.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846).

Визнати недійсною Додаткову угоду № 5 від 20.08.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846).

Визнати недійсною Додаткову угоду № 6 від 15.09.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846).

Визнати недійсною Додаткову угоду № 7 від 29.10.2021 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3109ВЦ від 30.12.2020, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (пр-т. Перемоги, 126Б, м. Чернігів, 14013; код ЄДРПОУ 41823846) на користь Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 02910114) 86 160,33 грн безпідставно отриманих коштів.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (пр-т. Перемоги, 126Б, м. Чернігів, 14013; код ЄДРПОУ 41823846) на користь Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 02910114) 14 534,40 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 09.09.2024.

Суддя А.С. Сидоренко