Справа № 352/1930/24
Провадження № 3/352/944/24
"09" вересня 2024 р.м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції № 1 Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Інспектором відділу превенції Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківські області) Томуляком Н. 02 липня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
24 червня 2024 року близько 22.30 години ОСОБА_1 , в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно своєї сестри ОСОБА_2 , яке виразилось в нецензурній лайці та погрозі фізичною розправою.
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
2.Рух провадження
16 липня 2024 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду для розгляду по суті у відповідності до частини другої статті 277 кодексу України про адміністративні правопорушення, на 17 липня 2024 року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в зв'язку із чим розгляд справи відкладено на 02 серпня 2024 року.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення або пояснення по суті справи не надав, в зв'язку із чим розгляд справи відкладено на 13 серпня 2024 року.
13 серпня 2024 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання знову не з'явився, клопотання про відкладення або пояснення по суті справи не надав, в зв'язку із чим розгляд справи відкладено на 28 серпня 2024 року.
28 серпня 2024 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання знову не з'явився, клопотання про відкладення або пояснення по суті справи не надав, в зв'язку із чим розгляд справи відкладено на 09 вересня 2024 року.
09 вересня 2024 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання знову не з'явився, клопотання про відкладення або пояснення по суті справи не надав.
Стаття 172-3 кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до частини другої статті 268 кодексу України про адміністративні правопорушення НЕ належить до переліку статей, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 неодноразово належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, він своїм правами на захист та участь в судовому засіданні не скористався, пояснення по суті справи не надав, його присутність при розгляді справи не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1 Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно тексту протоколу 24 червня 2024 року близько 22.30 години ОСОБА_1 , в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно своєї сестри ОСОБА_2 , яке виразилось в нецензурній лайці та погрозі фізичною розправою.
Потерпілій ОСОБА_3 матеріальну шкоду правопорушенням не завдано.
Пояснення ОСОБА_1 надані на окремому аркуші.
Рапорт про реєстрацію повідомлення.
Згідно рапорту, 24червня 2024 року від ОСОБА_4 надійшло повідомлення, що її брат вчиняє сварку та дебоширить.
Відомості із бази АРМОР стосовно ОСОБА_1 .
Згідно відомостей, в базі АРМОР наявна інформація щодо ОСОБА_1 як правопорушника
Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію
Згідно протоколу, ОСОБА_5 24 червня 2024 року повідомлено, що у неї виникла сварка із братом ОСОБА_6 на побутовому рівні. В ході сварки брат виражався нецензурними словами та погрожував фізичною розправою.
Пояснення ОСОБА_2 від 24 червня 2024 року
Згідно пояснень, в цей день її брат ОСОБА_7 почав пошкоджувати майно, висловлюватись нецензурно, погрожувати фізичною розправою.
Копія форми оцінки ризиків вчинення доманьгго насильства від 24 червня 2024 року
Згідно форми, ризик небезпеки щодо домащнього насильства ОСОБА_1 стосовно рідної сестри ОСОБА_2 є низьким
.
Копія пояснень ОСОБА_1 від 02 липня 2024 року.
Згідно тексту, ОСОБА_7 Відмовився від надання пояснень на підставі статті 63 Конституції України.
4.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При оцінці доказів в конкретній справі, суд звертає увагу на те, що санкцією частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачений такий вид стягнення як адміністративний арешт, застосування якого пов'язане з тимчасовим обмеженням низки конституційних прав і свобод громадина, зокрема гарантованого частиною першою статті 29 Конституції України права на свободу та особисту недоторканність. Цей вид адміністративного стягнення за суворістю подібний до встановленого статтею 60 Кримінального кодексу України покарання у виді арешту, оскільки кожна з цих мір відповідальності пов'язана з тимчасовим обмеження права на свободу та особисту недоторканність, про що зазначається в рішення Конституційного Суду України № 10-р/2018 від 23 листопада 2018 року.
За таких обставин, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області.
За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого частиною першою статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, згідно тексту протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив стосовно своєї сестри ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме умисні дії, що полягали у висловлюванні в її адресу нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою.
Відповідно до частини першої статті 173-2 України про адміністративні правопорушення адміністративна відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Пунктами 3 та 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що у цьому Законі терміни
-домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
-психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
Відповідно, складовими елементами адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, є
1)вчинення дій психологічного характеру;
2)метою цих дій є обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері
3)наслідком таких дій є викликання у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
4)такі дії завдали або могли завдати шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
В протоколі про адміністративне правопорушення, складеному повноважною особою, відсутні відомості про те, що дії ОСОБА_1 завдали або могли завдати шкоду фізичному або психічному здоров'ю ОСОБА_2 , в зв'язку із чим вказаний протокол не тільки не є доказом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, але й не відповідає вимогам пункту 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.1995 № 1376 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941, згідно якого при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Також відсутні відомості про те, що дії ОСОБА_1 завдали або могли завдати шкоду фізичному або психічному здоров'ю ОСОБА_2 і в усіх інших доказах, долучених до протоколу про адміністративне правопорушення та досліджених Судом.
Крім того, відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
Відповідно, не будь-яка словесна сварка, образа, нецензурні висловлювання утворює склад адміністративного правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, а лише ті, які спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Однак, ані в протоколі, ані в долучених до нього доказах, не вказано та не встановлено мету вчинення дій ОСОБА_1 та наслідки цих дій для ОСОБА_8 , а зазначається виключно про нецензурну лайку та погрози погроз і не вказується про спрямованість таких дій, а також їх наслідки (зокрема, чи завдали вони шкоди психічному здоров'ю ОСОБА_9 або чи могли завдати таку шкоду).
Відповідно, особою, уповноваженою на збирання доказів у справі, не тільки не зібрано доказів спричинення ОСОБА_1 домашнього насильства, але й не викладено в протоколі про адміністративне правопорушення суть адміністративного правопорушення згідно диспозиції статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Виключно нецензурна лайка за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, може свідчити про вчинення будь-якого іншого правопорушення, однак за відсутності вищевказаних елементів не свідчить про вчинення домашнього насильства
Суд розглядає справу в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення, в зв'язку із чим не вирішує питання про наявність або відсутність в діях ОСОБА_1 складу іншого правопорушення.
висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого частиною першою статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, в зв'язку із чим на підставі пункту 1 частини першої статті 247 кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 284 кодексу України про адміністративні правопорушення при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу, виноситься постанова про закриття справи.
В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 247, 283, 284 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вимог частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно статті 287 Кодексу про адміністративні правопорушення України Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО