Справа № 211/4085/24
Провадження № 3/211/2115/24
іменем України
09 вересня 2024 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області С.В. Ткаченко розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. ст. 124 , 130 ч. 1 КУпАП,-
Постановою суду від 09 09 2024 року справи про адміністративні правопорушення № 211/4085/24 (провадження 3/211/2115/24), та № 211/4086/24 (провадження 3/211/2116/24) про притягнення ОСОБА_1 за ст. ст. 124, 130 ч. 1 КУпАП - об'єднано в одне провадження, та присвоєно об'єднаній справі № 211/4085/24.
14 червня 2024 року, о 18-50 годині ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки «DAEWOO SENS » номерний знак НОМЕР_1 в м. Кривому Розі у Довгинцівському районі по вул. Є. Біркуна , 5, був не уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, відповідно не реагував на її зміну, не дотримався безпечного інтервалу та здійснив наїзд на припаркований транспортний засіб «KIA RIO» номерний знак НОМЕР_2 . В наслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. п. 2.3 «б», 13.1 Правил дорожнього руху України, та його дії кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
Крім того, 14 червня 2024 року о 18 год. 50 хв., водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «DAEWOO SENS » номерний знак НОМЕР_1 в м. Кривому Розі у Довгинцівському районі по вул. Є. Біркуна , 5, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів ), від проходження огляду у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 7510», відмовився, а також відмовився від такого огляду у медичному закладі, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП.
В суд ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи у суді повідомлявся, клопотання про відкладення справи не подавав, причини неявки суду не повідомив. Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. При складні матеріалів про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 повідомлявся про направлення справи до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу та про дату розгляду справи у суді 03.07.2024 року, про що у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 736862 від 14.06.2024 року у графі - «особа, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи » міститься підпис ОСОБА_1 , що також вбачається із доданого відеозапису, таким чином знаючи про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення та що матеріали будуть передані на розгляд до суду, не доклав зусиль для дізнання про дату судового розгляду, а відтак суд приходить до висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи.
Крім того, для отримання інформації щодо стану розгляду судової справи та прийнятих судових рішень функціонує офіційний веб-портал «Судова влада України» за допомогою якої будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду.
В суді 03.07.2024 року ОСОБА_2 підтвердила фактичні обставини вчинення ОСОБА_1 дорожньо - транспортної пригоди , що мала місце 14.06.2024 року, за наслідками якої було пошкоджено її автомобіль «KIA RIO» номерний знак НОМЕР_2 . Також ОСОБА_2 зазначила, що у момент ДТП ОСОБА_1 був напідпитку. Ій відомо, що ОСОБА_1 і надалі продовжує їздити на автомобілі «DAEWOO SENS » номерний знак НОМЕР_1 будучи у стані алкогольного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Факт скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення Серії ААД № 623261 від 14.06.2024 року, схемою місця дорожньо - транспортної пригоди від 14.06.2024 року, поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 фототаблицею, з якої вбачається пошкодження передньої лівої частини автомобіля «DAEWOO SENS » номерний знак НОМЕР_1 та задньої правої частини автомобіля «KIA RIO» номерний знак НОМЕР_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
Судом встановлено, що факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого статтею 130 ч. 1 КУпАП, також підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 736862 від 14.06.2024 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.06.2024 року, рапортом, поясненнями, відеозаписом та іншими матеріалами .
Відповідно до пункту 2.5. Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відмову ОСОБА_1 від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан алкогольного сп'яніння було зафіксовано у протоколі про адміністративне правопорушення та також вбачається із відеозапису з відео реєстраторів (боді-камери) поліцейських, ОСОБА_1 було роз'яснено про наслідки його відмови від проходження запропонованого огляду на стан сп'яніння та про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП.
Крім того ОСОБА_1 не надав суду жодних належних та допустимих доказів, (висновку спеціаліста, довідки медичної установи тощо), які б спростовували факт наявності у останнього ознак алкогольного сп'яніння та підтверджували б вмотивовану відмову останнього від проходження огляду на стан сп'яніння.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Згідно п.п.2,3,4 Розділу 1 Інструкції «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота) , звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло , сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови , почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Пунктами 6 та 7 розділу 1 Загальні положення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння а бо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, також передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Пункт 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснює, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Суд, вивчивши матеріали справи вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
Згідно зі ст.251 КУпАП, суду надані докази провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 та ст. 130 ч. 1 КУпАП, що дозволяє суду, визнати останнього винним.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, те що ОСОБА_1 не надав суду відомостей, про оскарження обставин адміністративних правопорушень та кваліфікацію його дій, до суду не з'явився.
Судом не встановлені обставини, які пом'якшують або обтяжують його відповідальність.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З метою виховання особи, запобігання новим проступкам, з урахуванням положень ст. 36 КУпАП, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафуз позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік . Суд також вважає, що в даному випадку таке стягнення буде достатнім, та повністю досягне мети його застосування.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом, який згідно пункту п'ятого частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI становить у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, встановленої законом на 1 січня календарного року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 :
за ст.. 124 КУпАП у вигляді штраф у на користь держави у розмірі 850 ( вісімсот п'ятдесят ) грн. 00 коп.
за ст. 130 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 17000 ( сімнадцять тисяч ) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік .
На підставі ст. 36 КУпАП України призначити ОСОБА_1 ОСТАТОЧНО адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 17000 ( сімнадцять тисяч ) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605 (шістсот п'ять ) грн. 60 коп.
На підставі ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів, з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби, стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу у розмірі 34000 ( тридцять чотири тисячі ) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду в десяти денний строк з дня винесення постанови.
Суддя: С. В. Ткаченко