Справа № 755/14032/24
Провадження №: 3/755/5088/24
"05" вересня 2024 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Левко Віра Богданівна, розглянувши справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупціїпро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Правденість», місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП,
встановила:
27 квітня 2024 року ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Праведність» за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Праведність» за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме: 27 березня 2024 року за 2023 рік, 27 квітня 2024 року за 2021 рік та за 2022 рік, 11 травня 2024 року за І квартал 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 05 вересня 2024 року матеріали адміністративної справи № 755/14032/24 (провадження №3/755/5088/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП та матеріали адміністративної справи № 755/14033/24 (№ 3/755/5089/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно № 755/14032/24 (провадження №3/755/5088/24).
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що він є фізичною особою, пенсіонером. Згідно вимог закону, він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, оскільки у ч. 9 ст. 17 Закону вказано, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства звіт. При цьому не заперечує, що є керівником політичної партії «Праведність». Просив закрити справу про адміністративне правопорушення з цих підстав.
Вирішуючи питання про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, суд виходить з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до вимог п. 6 розділу 6 «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції: протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.
Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Судом досліджено: протоколи про адміністративне правопорушення № 50-33/57від 05.08.2024 та № 50-33/58 від 05.08.2024; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію витягу зі Статуту Політичної партії «Праведність»; роздруківку з вебсайту НАЗК щодо списку партій, які не подали свої Звіти у визначений законом строк; роздруківку з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення Списків політичних партій, які не подали свої Звіти за 2021-2022 роки у визначений законом строк; роздруківку з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за 2023 рік у визначений законом строк; роздруківку з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за І квартал 2024 року у визначений Законом строк; копію наказу НАЗК «Про внесення змін у додаток до наказу НАЗК від 16.01.2024 № 24/24» від 24.05.2024 № 127/24; пояснення ОСОБА_1 щодо вчинених правопорушень.
Дослідивши докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП.
Так, обставини несвоєчасного подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік та І квартал 2024 року об'єктивно підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та самим ОСОБА_1 не оспорюється.
Щодо доводів ОСОБА_1 про те, що протокол складено на нього як на фізичну особу - керівника політичної партії, то слід зазначити таке.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Статтею 3 Закону України ««Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до п.6.14.1 Статуту Політичної партії «Праведність» (нова редакція) затвердженого протоколом Позачергового з'їзду партії від 25.11.2021 № 1/6-21-11, передбачено, що голова Партії без довіреності представляє Партію в органах державної влади, організаціях, об'єднаннях громадян, в інших організаціях, засобах масової інформації, а також міжнародних організаціях; у межах своїх повноважень здійснює будь-які дії в інтересах Партії, якщо ці дії не суперечать законодавству.
Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Отже, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії, яким підписано та подано Звіт.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи керівником партії згідно із Статутом, порушив порядок подання Звіту, чим вчинив правопорушення, відповідальність за які передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Відтак, з урахуванням характеру вчинених правопорушень, особи порушника, ступеню його вини, суд вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 33, 40-1, 173-2, 251, 283-285 КУпАП, суддя
постановила:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративні стягнення:
за ст. 212-21 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 к.
за ст. 212-21 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі трьохсот десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5270 (п'ять тисяч двісті сімдесят) грн 00 к.
Згідно ст. 36 КУпАП остаточно призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5270 (п'ять тисяч двісті сімдесят) грн 00 к.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 к. на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя: В.Б. Левко